Kurtuluş’ta bir ev, rengârenk bir bahçe ve vegan lezzetler: Vegisso’yla tanışın

Yasin Keskin, dört yıl önce başladığı vegan yemekler hazırlama uğraşını başka bir boyuta taşımış ve Vegisso’yu kurmuş. Ankara’da evinin kapılarını vegan beslenen misafirlere açarak alternatif bir mekân oluşturan Yasin bir süredir İstanbul’da. Kurtuluş’taki evini ve rengârenk bahçesini vegan bir restoran ve etkinlik mekânı olarak değerlendiren Yasin’e Vegisso İstanbul’la ilgili merak ettiklerimizi sorduk.
Röportaj: Deniz Aytekin
Vegisso’yu ne zaman ve nasıl kurdun. Bize hikâyeni anlatır mısın?
Vegisso 2014 sonlarında Ankara’da kuruldu. İlk olarak Ankara’da vegan seçeneklerin olmayışı nedeniyle mekânlara toplu ham maddeler vererek işe başladım. Evimde hazırlayıp mekânlara götürüyordum. Zaman ilerledikçe evimden iş yerlerine servis yapmaya da başladım. Bir süre sonra dışarı servisi bırakıp alternatif bir mekân kurmak istedim, evimi dekore ettim ve gelmek isteyenler rezervasyon ile arayıp gelmeye başladı.Üç yıl boyunca Ankara’da evimi vegan dostlara açtım. Etkinlikler, vegan partiler, söyleşiler, müzik dinletileri gibi birçok organizasyona ev sahipliğini yaptım. Etkinlik yapmak isteyene her zaman kapım açıktı. Şimdi İstanbul’a taşındım ve Ankara’daki düzeni burada devam ettiriyorum. Dört aydır İstanbul’da Vegisso’yu devam ettiriyorum. Burası evim, gelenler müşteri değil misafir olarak geliyorlar ve ev rahatlığında vakit geçiriyorlar. Güzel bir bahçem var. Gelenler ister salonumda isterlerse bahçede vakit geçiriyorlar. Alternatif vegan bir mekân diyebiliriz Vegisso için.
Vegisso mutfağında neler pişiyor, menüde ne gibi seçenekler var?
Vegisso’nun sabit bir menüsü var. Falafel, burger, sandviç, sote, dürüm, tatlı seçeneklerim mevcut. Tek başıma bütün işleri yaptığım için elimden geldiğince menümde ki yiyecekler mevcut oluyor.

Müşterileri evinin bahçesinde ağırlıyorsun, bu pek alışık olmadığmız bir konsept. Nereden aklına geldi ve nasıl tepkiler alıyorsun?
Dediğim gibi zaman içinde evrildi. Alternatif yaşam ve vakit geçirebileceğimiz mekânlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ve bu doğrultuda evimi gelmek isteyen vegan dostlara açıyorum. Gelenler ilk zaman biraz tedirgin olabiliyor buranın ev olması nedeniyle fakat kısa sürede rahat ediyor ve çok seviyorlar.

Gelenlerle tanışıyor muhabbet ediyoruz. Vegisso’da etkinlik yapmak isteyenler oluyor. Müzik dinletisi vermek isteyen vs. ve güzel etkileşimler oluyor. İnsanlar birbirleriyle tanışıyor. Bu da beni çok mutlu ediyor. Hatta geçen butik bir kıyafet dükkanı, ürünlerinin reklam çekimlerini Vegisso bahçesinde yaptı. Burası benim evim ama hepimizin vegan bir mekânı aynı zamanda.

Bir kerede en çok kaç misafir ağırlayabiliyorsun? Bahçende çok kalabalık olmayan özel toplanma ya da kutlamalar yapılabilir mi?
Evet topluluklara herzaman açık Vegisso. 25 kişi rahat ağırlanabilir salon ve bahçede. Ama ben toplu gelecek kişilerin önce gelip görmelerini istiyorum. Eğer onlar uygun görürlerse istedikleri gibi Vegisso’yu kullanabilirler.Bahçen çok tatlı görünüyor, gıda da yetiştiriyorsun galiba değil mi? Neler var bahçede?

Vegisso’yu tek idare ettiğim ve 4 aydır İstanbul’da hizmet verdiğim için bu yıl çok fazla ürünüm yetiştiremedim. Şuan için biber, domates ve salatalık mevcut. Bir de 3 afacan yavru kedim var bostanı talan ediyor yaramazlar Bolca çiçek yetiştiriyorum. Bitkileri çok severim. Çiçeksiz yaşayamam diyebilirim.
Yemeklerde kullandığın malzemeleri alırken dikkat ettiğin konular var mı?
Kullandığım malzemelerin taze olmasına özen gösteriyorum. Mekânımın Kurtuluş’ta olması büyük avantaj. Burası İstanbul’un gurme denilebilecek bir semti. Çok çeşit var ve güzel ürünler bulmak da kolay oluyor.
Vegisso’da yenen bir öğünün ortalama fiyatı ne kadar?
Fiyatlarım 15 ile 25 TL. aralığında. Alkol olarak seçeneklerim de mevcut. Yemek yanında bira ve şarap içmek isteyenleri unutmadım. Menümde bulunan ürünlerim doyurucudur. İl kez tadanlar lezzetli ve doyurucu olduğunu söylüyorlar.

Vegisso İstanbul
Bozkurt Caddesi No:23/1 Kurtuluş
0542 238 97 17
Facebook sayfası

Önceki yazıyı okuyun:
Elektronik aygıtlardan yayılan mavı ışık körlüğe yol açabilir

Uzmanlar mavi ışığın sadece uykuyu değil, gözün yapısını da bozarak körlüğe yol açabileceğini belirtiyor. Yayınlanan son rapor mavi ışığın, görüntülerin göz...

Kapat