Etkinlik önerileri: Ne var ne çok?

9-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikler için önerilerimiz var! Konferans, şenlik, oryantiring, ekim-dikim, tartışmalar, kuşlar, İstanbul, Bursa, Ankara ve daha fazlası… İyi bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle!

12(4)

Bursa Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi‘nde 9-10 Mayıs tarihlerinde GDO’ya Hayır Platformu buluşması gerçekleşiyor. Konuyla ilgilenenler için konuşmacıların ve sunum yapacakların başlıkların listesi şöyle:

– Av.Fevzi Özlüer /Ekoloji Kolektifi / GDO Karşıtı Mücadelenin Kısa Bir Tarihi

– Prof.Dr.Kamil Okyay Sındır /2009-2014 Dönemi Bornova Belediye Başkanı / GDO ve Yerel Yönetimler

– Olcay Bingöl /Tohum İzi Derneği/ GDOlar Ne Getirdi, Neler Götürüyor

– Ahmet Atalık / ZMO İstanbul Şube Başkanı / GDO ve Sağlıksızlık

– Ali Bülent Erdem /Çiftçi-Sen / Çiftçiler ve GDO

– Berin Ertürk / Jade Çiftliği / Tohumu Patentlemek Yaşamı Patentlemektir

– Av.Emre Baturay Altınok / ÇEHAV / GDOya Karşı Hukuki Kazanımlarımız

– Tarık Nejat Dinç / Greenpeace / GDO Lobisinin Yeni Taktikleri

– Dr.Yavuz Dizdar /İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü / GDOlar ve Kanser İlişkisi

– Turhan Çakar /Tüketici Hakları Derneği Başkanı / GDOlar,Geleceğimiz ve Toplumsal Tavır

Etkinlikle ilgili güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

10347640_10152407666321591_4919972390461822713_n

3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul gibi yapılaşma projelerinin tehdidi altındaki İstanbul, mayıs ayında “16. Türkiye Kuş Konferansı”na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu ve Doğa Derneği‘nin birlikte organize ettiği; Sarıyer Belediyesi, Kuzey Ormanları Savunması, Zekeriyaköy Forumu, Trakus, Demirciköy Çevre Koruma Derneği’nin destekleri ile gerçekleşecek 16. Türkiye Kuş Konferansı 9-10 Mayıs’ta, Demirciköy Kültür Merkezi’nde sunumlarla başlıyor. 11 Mayıs’ta ise, kuşlarla tanışmak için göç festivalinde buluşuluyor.

Etkinlikle ilgili güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

222(6)

Sizleri organizasyon sürecine dahil olmaya çağırdığımız “Let’s do it” günü geldi!

10 Mayıs’ta gerçekleşecek olan, Akdeniz etrafında yaşayan 22 ülkenin Akdeniz’i 1 günde temizleme hareketine nasıl katkı koyabileceğiniz, yakınlarınızdaki organizasyonların neler olduğunu ve daha fazlasını buradan öğrenebiliriniz.

Etkinlikle ilgili güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

1506589_657960387630429_5429714333190313280_n

Don Kişot Sosyal Merkezi‘nde belirli periyodlarla Kafa Açan Cumartesiler buluşmaları gerçekleşiyordu. Bu buluşma da o zincirin bir parçası mı bilmiyorum, ama içeriğinin kafa açıcı olduğu kesin.

10 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek buluşmada Kent Sohbetleri gerçekleşecek. Anlatıcılı değil bol katılımcı bir tarz ile gerçekleşecek buluşmada pek temel bir düzeyden başlayacaklar tartışmaya, “Kent nedir?” sorusunu sorarak. Başka bir şehrin mümkünlüğünü tartışırken, elbette ki tarihsel bağlamından koparmadan bu soruya verdiğimiz yanıtların teker teker ve bir arada oldukça önemi var.

Eğer bu sohbette yer/söz almak isterseniz güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

546456546(1)

Türkiye Oryantiring Federasyonu 10-11 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Türkiye Bisikletle Oryantiring Şampiyonası düzenliyor.

Bilmeyenler için önce kısaca “Oryantiring nedir?” sorusunu cevaplayalım. Oryantiring harita ve pusula yardımıyla önceden belirlenmiş bir parkurda, haritanız üzerinde işaretlenmiş kontrol noktalarını sırasıyla ve zamana karşı yarışarak bir yön bulma sporudur. Ankara’da düzenlecek olan organizasyon da bunun bisikletli versiyonu oluyor. Daha fazla bilgi edinmek ve deneyimden faydalanmak isteyenler bu yazıya bir göz atabilir.

Etkinliğe dair daha fazla bilgi almak isteyenler burayı ziyaret edebilir.

941698_655322227817910_640233680_n

‘Bağa Gel Bostana Gel’ etkinliğinde Tarlataban kolektif emekle tarlalarına ekim-dikim işlemlerini gerçekleştirmeye çağırıyor.

11 Mayıs günü erken saatlerden itibaren ekip orada olacak ama siz istediğiniz saatte katılabilirsiniz. Bir de uyarıda bulunmuşlar, çalışma günboyu süreceği için börek-çörek getirip piknik sofrasını zenginleştirebilirsiniz derler. Çalışma aralarında Tarlataban’ın gelecek planları üzerine de sohbetlerin edileceği bu toplaşmada bolca fikir ve öneri bekliyorlar. Pazar gününü beklemeden çalışmalara da başlamışlar üstelik.

Çalışmalara katkı sunmak isteyenler güncel bilgileri buradan takip edebilirler.

600450

TMMOB İstanbul şubesi, bu yıl II. Kent ve Demokrasi Şenliği‘ni düzenliyor. Şenliğin teması ‘doğa’. Özellikle son dönemde sık sık tartışılan kamusal alan, yeşil alan, sürdürülebilir ve insanca bir yaşamın şehirlerde nasıl var edilebileceğine dair soruların yanıtlarını ve bu alanlarda mücadele verenleri bir araya getiren bir organizasyon.

Yaşanabilir bir kent için mücadele edenlerle tanışmak, geliştirilen alternatifleri öğrenmek, çılgın projelerin niteliğine dair daha fazla bilgi edinmek ve en önemlisi dayanışmak için 11 Mayıs Pazar günü 14:00-22:00 saatleri arasında Selamiçeşme Özgürlük Parkı‘nda gerçekleşecek şenliğe davetlisiniz.

Etkinliğe dair daha fazla bilgi edinmek isteyenler burayı ziyaret edebilir.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Kent
Musluk suyu dert, şişelenmiş su derman mı?

Projeyle musluk suyu tüketimi arttırılmak isteniyor.

Kapat