Ev temizliğinde doğru bilinen 4 yanlış

Evinizi temizlerken yapılan yanlışlar dediğimizde kulağa komik gelmiş olabilir, ama yazımızı okuyup, Instagram hesabımızı görünce temizliğe dair fikirleriniz değişecek.

Evimize aldığımız temizlik ürünlerinden beklentilerimiz genellikle evi pırıl pırıl yapması olmuştur sadece. Oysa birçok konvansiyonel temizlik ürünün içinde hem kendimize, hem çevremize son derece zararlı kimyasallar var. Maalesef ürünleri dikkatli kullanmadığımız taktirde de bu koşullardan olumsuz etkileniyoruz.

Bundan dolayı çevre temizliği ve sağlık kriterlerine uyan özelliklere dikat etmemiz için bir çok sebebimiz var. Kuzey Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre temizlik ürünleri, maruz kaldığımız toksiklerin %10’unu oluşturuyor.

Kimyasal içeren ürünler, gözü tahriş edebilir ve deride yanmalarına yol açabilir. Klor ve amonyak kullanılan ürünler ise akciğerlere hasar verir ve solunum yolu problemlerine yol açar. Özellikle astım hastaları, çocuklar, yaşlılar ve ev hayvanlarıbu maddelere duyarlıdırlar.

Ayrıca deterjan atığı suya karıştığı zaman, su canlılarının %70’ine zarar veriyor. Hem evdeki hem de doğada olabilecek zararları azaltabilmek için detarjanları kullanırken dikkat edilecek noktaları sizler için derledik.

çarşaflar

1.Sprey temizlemeler için önemli bir taktik:
Aynalarınızı ve fayanslarınızı temizlediğinizde sprey ürünleri öncelikle, temizlik bezinize sıkarsanız hem uçup kaybolan malzemeyi harcamamış olur hemde, ürünü doğru noktaya uygulamış olursunuz. Ürünü sıktıktan sonra hemen bezle silmenizi önermiyor, aradan biraz zaman geçmesinde fayda olduğunu hatırlatıyoruz.

2. Kağıt havlu bir temizlik malzemesi değildir
Günlük işler için havlu kağıt kullansak da, bunun ne kadar israfa yol açtığını hatırlatmamız gerekiyor. Özellikle hijyen konularında tek kullanımlık kağıt ürünlerini ne kadar aza indirirsek, karbon ayak izimizi o kadar düşürürüz. Örnek olarak sayısız rulo kağıt tüketmek yerine, uzun ömürlü ve güvenilir bez kullanarak işe başlayabilirsiniz

3. Paket israfını azaltmak için
Temizlik ürünleri satın alırken, maksimum miktarda ürünü içeren kutuları veya şişeleri tercih edin. Paketleme konusundaki bir diğer önemli konu ise, kullanılan malzemenin geri dönüştürülebilir olması. Geri dönüşüm, çöp sahalarında kalacak atıkların azalması anlamına geliyor ve gezegenin daha ‘temiz’ olmasında katkınız oluyor.

BUNU DA OKU:  Bozcada Uluslararası Belgesel Film Festivali'nin Hikayesi

4-Eviniz için alışveriş yaparken
Doğal içerikli çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen deterjanları tercih edebilirsiniz. Evinizde sürdürülebilir bir çamaşır temizliğinin formülünü arıyorsanız Ecover’den çamaşır yıkama sıvısı ve ekolojik çamaşır yumuşatıcısına göz atabilirsiniz.

Bu hafta sizin için önerdiğimiz tariflerden bir tanesi de, evinizde ne olur ne olmaz bulunması gereken bir tarif, lavabo açmak için basit bir çözüm.

Kullanacağınız malzemeler: karbonat, beyaz sirke, ve kaynar su. Göz kararıyla, sirke ve karbonatı kaynar su le birlikte lavabonuza dökün. Köpürdüğünü gördükten sonra işleme başladığından emin olabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Not: Sağlıklı bir yaşam sürdürmemizi sağlayan evlerimizde doğal temizlik çözümleri arayan okuyucularımıza Ecover’den çevreyle dost temizlik seti ürünleri hediye ediyoruz.

Temizlik sırlarınızın yanına doğal çözümler eklemek istiyorsanız, Ecover temizlik seti ödüllü Instagram yarışmamıza katılın, yapacağımız çekilişte hem kendinize hem de arkadaşınıza aşağıdaki ürünleri hediye etme fırsatı yakalayın.

Bulaşık yıkama sıvısı Limon-Aloe Vera (500ml)
Çamaşır yıkama sıvısı (1,5lt)
Çamaşır yumuşatıcı Güneşli günler (750ml)
Ovalama sütü (500ml)
Çok amaçlı temizlik sıvısı (1lt)

Instagram hesabımızı takip edin, sonra da arkadaşınızı yarışma fotoğrafımızın altına yorum yaparak etiketleyin.

BUNU DA OKU:  Rahatlıkla erişebileceğiniz 5 vegan ürün

Yarışmamız yarın (27 Ağustos 2015) 19.00’da sonlanacak, yarışma kazananları Instagram hesabımız üzerinden duyurulacaktır.

*Bu içerik The LifeCo katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat
Egzersiz yaptıktan sonra gücünüzü geri kazanmanın yedi yolu

Sağlıklı yaşam döngüsü, iyi bir çalışmadan sonra vücudu iyi dinlendirebilmeyi ve ona iyi bakabilmeyi gerektiriyor. Bu 6 öneri ile egzersizden...

Kapat