Advertisement

Evde kedi ya da köpek besleyenler için 14 yeşil öneri

Çocuğumuz gibi sevdiğimiz kedi ve köpeklerimizle daha çevreci ve yeşil bir yaşam sürmek için 14 önerimiz var. Hem gezegenin, hem evcil hayvanınızın hem de sizin iyiliğiniz için bu tüyolara kulak verin!

k1

  1. Kedi tuvaleti

Evde yaşayan kedinin yarattığı atık tabii ki kum. Kedi kumu alırken hem çevre hem de kedinizin sağlığı için kum içeriğini okuyun. İçeriğinde mümkün olduğu kadar az kimyasal bulunan kumlardan satın alın ya da şurada bulabileceğiniz tarifle kendi kedi kumunuzu yapın ve hem masraflarınızı azaltın hem de eski gazete kağıtlarını dönüştürün. Kum alırken güzel kokulu içeriklere aldanmayın, özel kokulu kumlar ekstra kimyasallar içerir ve kediniz ve çevreniz için tehdit oluştururlar.

Kedinizin tuvaletini temizlerken kağıt havlu ya da peçete yerine yıkanabilir plastik eldiven kullanarak kağıt tüketiminizi de azaltın. Kedi kumu satın almak konusunda ısrarcı iseniz büyük boy kum satın alarak ambalaj atığınızı azaltın.

  1. Köpek tuvaleti

k3
Köpeğinizi gezdirirken tuvaletini yaptığında dışkıyı doğada 1500 yılda çözünen naylon poşet yerine geri dönüştürülmüş kese kağıdı kullanın. Köpek gezdirmek için arabayla büyük yeşil alanlara gitmeyin, evinize yakın bir parka yürüyüş yapın.

​3. Oyuncaklar

k4

Hayvan sahipleri olarak petshop’larda çeşit çeşit oyuncak görünce, evdeki dostumuzu mutlu etmek için dayanamayıp satın alıveriyoruz. Bunu yapmamaya çalışın. Evdeki kullanılmayan eşyalardan kedi ve köpek oyuncakları yapabilirsiniz. Mutlaka oyuncak satın alacaksanız hayvanınız için zararlı plastik malzemeden yapılmış oyuncaklardan almayın. Zaman içinde evde biriken ve kedi ya da köpeğinizin oynamadığı oyuncakları size en yakın barınağa bağışlayarak sahipsiz hayvanları mutlu edin.

​4. Satın almayın sahiplenin

k5

Evdeki kedi ya da köpekleri çoğaltma zamanı geldi diye düşünüyorsanız gözünüz sokaklarda ve barınaklarda olsun. Aşırı üreme sonucu çoğalan, barınaklara sığmayan, sokaklarda aç ve susuz halde şiddete maruz kalan, kötü niyetli kimseler tarafından zehirlenen sokak hayvanlarını aklınızdan çıkarmayın.

5. Kısırlaştırın

k6

Evde 15 kedi ya da köpekle yaşamak gibi bir niyetiniz yoksa evcil hayvanınızı mutlaka ama mutlaka kısırlaştırın. Kimsenin onlarca sahipsiz hayvanı sokağa, ölüme terk etmeye hakkı yok. Nefret edeceğiniz o insana dönüşmeyin. ​

​6. Bez çanta alışkanlığınızı bir ileri seviyeye taşıyın

k7

Markete giderken yanınıza aldığınız bez çantanızı petshop ve veteriner ziyaretlerinde de kullanmayı unutmayın. Biliyorsunuz, gezegenin daha fazla plastiğe hiç ihtiyacı yok!

7. Ev yapımı ödül mamaları

k8

Kedi ya da köpeğinizin ödül mamasını hatta belki günlük mamasını bile kendiniz yapabilirsiniz. Tariflerimiz için şuraya göz atın.

​8. Saklama kapları

k9

Mama ve ödül mamalarını plastik kaplar yerine yıkanabilir ve sağlıklı cam kaplarda saklayın

9. Mama alırken dikkat

k10

Kedi ya da köpeğinizin bir haftada kaç gram mama tükettiğini hesaplayın ve mama satın alırken son kullanma tarihi geçmeyecek şekilde büyük boy mamalardan satın alarak ambalaj atıklarınızı azaltın.

​10. Mama kapları

Evcil hayvanınıza asla tek kullanımlık kağıt ya da plastik kaplarda mama vermeyin. Yıkanabilir cam mama ve su kapları kullanın ve aile üyelerinin dikkatini çekmesi için kapların üzerine işaretler koyun.

​11. Dana etinden uzak durun

k15

Dana eti üretimi sırasında tavuk, balık ve ördek gibi diğer hayvanlara nazaran daha fazla karbon salımı gerçekleşir. Mama alırken etli mama yerine başka seçenekleri tercih etmeye çalışın.

12. Hayvanınızı kimyasallardan uzak tutun

k12

Evcil hayvan beslenen evlerin diğerlerinden daha fazla temizliğe ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçek. Zemin ve mobilyaları markette satılan bol kimyasallı temizleyiciler yerine ev yapımı deterjanlarla temizleyin.

Kimyasalların hem doğaya hem de hayvanınıza bulaşma riskinden kurtulun. Önerilerimizi şurada bulabilirsiniz.

13. Pet şişeye veda edin

k13

Köpeğinizi gezdirmeye çıkarken yanınıza pet değil cam şişede su alın ya da sürekli kullanabileceğiniz bir su matarası edinin.

​14. Kediler ve su

k14

Biliyoruz kediniz içgüdüsel olarak akan sudan içmek istiyor. DNA’larına işleyen ‘durgun suda bakteri üreyebileceği ve akan suyun her zaman daha güvenli olması’ güdülerini engelleyemezsiniz. Sizin onun için tertemiz su hazırladığınızı anlatmanız da bir hayli zor.

Yine de bir musluğu sürekli damlatacak şekilde bırakmak ya da bol elektrik harcayan su şelalaerinden almak yerine kedinizin su kabından içmesi konusunda ısrarcı olursanız emin olun susuzluktan ölmeyecek ve suyunu kabından içmeye alışacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Hayvanlar
Küresel düşün, yerelde harekete geç

Ağaçlardan ormanı görememek sözünün en uygun olduğu yerlerden biri iklim koşulları olsa gerek.

Kapat