Eviniz de kimyasallardan kurtulsun: 6 adımda yaz detoksu

Evimizin içindeki hava bazen dışarıdakinden daha kirli olabiliyor. Bununla beraber mobilyalarımız, ısıtma ve soğutma sistemlerimiz ve hatta temizlik ürünleri evinizdeki havayı daha da kirletmeye sebebiyet verebiliyor.

TIKLAYIN: Evinizdeki Uçucu Kimyasallara Karşı Alabileceğiniz 12 Önlem

Böylelikle gün boyunca düzenli ve sağlıklı havalandırılmadığı için kapalı alanların içindeki hava, dışarıdaki havadan neredeyse 5 kat daha kirli bir hale geliyor. Evinizdeki havayı temizlemekse çok basit adımlar ile mümkün.

Aşağıdaki 6 kolay önerimiz ile evinizi zehirli kimysallardan kurtaracak bir detoksa sokabilirsiniz.

1. Evinizi yeşillendirin:

New York Devlet Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma evde bulunduracağınız ananas, açmeya, guzmanya gibi Bromelyad ailesininden bitkilerin havada bulunan Uçucu Organik Bileşenleri %80 oranında temizlediğini öne sürüyor.

Uzay kapsüllerinde bulunan aynı durumun farkında olan NASA’nın araştırmalarına göre bazı bitki türleri, havada bulunan toksinleri 24 saat içerisinde %87 oranında azaltıyor. Üstteki fotoğrafta bu bitkileri görebilirsiniz, diğerleri için buraya tıklamanız yeterli.

2.  Zehirli kimyasal içeren temizlik ürünlerine elveda diyin:

Ultra güçlü temizlik ürünleri size yarardan çok zarar verebilir. Deterjanların içerisindeki kimyasallar sadece 26 saniyede derimiz ve solunum yoluyla vücudumuzun tüm organlarına geçebiliyor. Bu kimyasallar astım gibi solunum yollları hastalıklarına yol açabiliyor.

Oysa doğal malzemelerle de çamaşır, bulaşık ve ev temizliği yapmak mümkün. Evinizi hem temizleyip, hem de doğal kokuları ile evinizi daha da güzelleştirecek 7 farklı reçeteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3. Güzellik ürünlerinizi unutmayın

Tam bir detoks dediğimiz zaman raflardaki kullandığınız ürünlerinde temiz olması lazım. Güzellik endüstrisi çoğu zaman karanlık işler çevirmesi ile ünlü; etiketler altında saklanan zararlı kimyasallar her gün kullandığımız krem, sabun ve şampuanlarda.

Özellikle kimyasalı bol güzellik ürünlerini, evde bu bitkiler ile doğal tarifler ile yapmak da mümkün. Evinizde bir güzellik bahçesi başlatmak için 4 bitkiy, ve bu bitkiler ile hazırlanan doğal güzellik reçeteleri için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Unutulmuş bölgeleri unutmayın

Genel ev temizliğinizde atladığınız bölgelerin bir listesini yapıp bunlar için zaman ayırabilirsiniz. Düşündüğünüzden daha fazla kir tutan kapı kolları, kitaplık rafları, dolapların iç yüzeyleri, duşakabin kapıları gibi bölgeleri doğal temizlik ürünleri ile temizleyebilirsiniz.

Özellikle karbonat tozu ile suyu karıştırarak yapabileceğiniz bir yüzey temizleyici ve limon ve beyaz sirkeyi karıştırarak yapacağınız mikrop öldürücü sprey ile basit, etkili ve doğal temizlik mümkün.

5. Esansiyel yağlar evinizin bir parçası olsun:

Esansiyel yağlar evinizi ve hatta banyonuzun güzel kokmasına yardımcı olmaktan çok daha fazla özelliğe sahip. Yüksek bir yoğunluğa sahip olan bu yağlar, çiçekler, baharatlar ve şifalı otlardan elde ediliyor ve aynı zamanda iyileştirici özelliklere de sahip.

Uyku problemlerine karşı lavanta, mikrop öldürücü limon ve soğuk algınlığına karşı kekik yağı gibi esansiyel yağları kullanabileceğiniz alanları keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Yeni alışkanlıklara açık olun

Alışkanlıklarınızı değiştirerek yeni ve daha sağlıklı bir ev ortamı yaratmanız mümkün. Zamanım yok diyenler tembeller için 5 sağlıklı yaşam önerimize buradan ulaşabilir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kozmetik
Dünyanın en büyük dikey bahçesi 85 bin bitki ile Kolombiya’da yükseliyor

85 bin bitki, 3 bin metrekare büyüklük, 3.100 kişinin ihtiyacı olan oksijen...

Kapat