Yok olmadan görülmesi gereken 10 doğa harikası

Önümüzdeki yüzyılda deniz suyu sev iyelerinin 50 cm’den fazla yükselmesi bekleniyor. Şiddetli muson rüzgârları, buzulların erimesi, okyanuslardaki asitleşme, ve çölleşme gibi iklim değişikliğinin kaçınılmaz bazı sonuçları; gezegeni dönüşü olmayan bir felakete sürüklüyor. Bu değişim dünyanın en büyüleyici bazı turistik bölgelerinin sonunu getirecek. Bazı yerler tamamen sular altında kalırken bazıları değişime uğrayacak ya da yaşanmaz hale gelecek. Takım adalarından oluşan ülkeler, dünyadaki tüm su canlılarının dörtte birine ev sahipliği yapan rengârenk mercan kayalıkları ve büyüleyici devasa buzullar yakın zamanda yok olacak doğa harikalarından yalnızca birkaç tanesi.

TIKLAYIN: Dünyanın en ‘masalsı’ 25 kasabası

Bizden sonraki nesillerin muhtemelen göremeyeceği 10 doğa harikasını listeledik.

1 – Büyük Bariyer Resifi

Avustralya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Büyük Bariyer Resifi tarihin en büyük mercan beyazlamasını yaşıyor. Mercan beyazlaması, mercan resiflerinin uzun süre normalden sıcak suya maruz kalmasına bağlı toplu mercan ölümleri nedeniyle gerçekleşiyor. Çoğu kaynak, Büyük Bariyer Resifi için artık geri dönüş olmadığını belirtiyor.

2 – Glacier Ulusal Parkı

Montana’daki 41.101 kilometrekarelik Glacier Ulusal Parkı’nda 100 yıl önce 150 adet buzul bulunmaktaydı. Bugün bu sayı 39’a düşmüş durumda ve buzullar hızla erimeye devam ediyor. 1966’dan beri iklim değişikliği nedeniyle buzullar toplam kütlelerinin %85’ini kaybetti. Park içerisindeki bitki ve hayvan türlerinin yaşamlarına devam etmesi için soğuk suya ihtiyaç var. Eriyen buzullarla beraber ısınan sular bu türlerin yok olmasına ve parkın ekosisteminin bozulmasına yol açıyor. Bu durum da Glacier Ulusal Parkı’nın Amerika’nın en çok ziyaret edilen parklarından biri olma özelliğini değiştirecek gibi.

3 – Venedik

Venedikliler, şehirdeki beklenmeyen su baskınlarına acqua alta diyorlar. Son yüz yılda yaşanan acqua alta sayısı yılda 10’dan 60’a yükselmiş. Venedik’in tek sorunu iklim değişikliği değil. Tatlı su ihtiyacını karşılamak için yer altı sularının agresif olarak pompalanması da şehrin her yıl 2mm daha suya gömülmesine sebep oluyor. Viyana’yı sular altında kalmadan görmek gerek.

4 – Büyük Sahra

Sahra, tüm kara parçalarının yüz ölçümünün %8’ine tekabül eden büyüklüğü ile dünyanın kutuplarda bulunmayan en büyük çölü ve her yıl 0,8 km genişlediği düşünülüyor. Büyümedeki bu hız Afrika’nın tüm ekosistemini değiştirerek Kuzey Afrika’nın da tamamen çölleşmesine ve kıtada yaşamın sona ermesine neden olabilir.

5 – Maldivler

Hint Okyanusu’ndaki rakımı en düşük ülke olan Maldivler’in en yüksek noktası deniz seviyesinin yalnızca 2,3 metre üzerinde, ortalama yüksekliği ise 1,5 metre. 1.190 adacıktan oluşan Maldivler’de 2100 yılı itibarı ile 45 cm’lik bir su yükselmesi yaşanması ve ülkenin, yüzölçümünün %77’sini kaybetmesi bekleniyor.

6 – Patagonya

Güney Amerika’nın el değmemiş doğa şaheseri Patagonya’daki 50 buzul, iklim değişikliği nedeniyle hızla erimekte. Dünyanın en büyük üçüncü tatlı su rezervi olan Patagonya tamamen yok olmayacak olsa da iklim değişikliği nedeniyle bölgedeki insan ve hayvanları çok zor günlerin beklediği düşünülüyor.

7 – Bangladeş

Suların bir metre yükselmesi halinde Bangladeş yüz ölçümünün yarısını kaybedecek. Muson kuşağı üzerinde bulunan ülkede sık sık sel, kasırga ve hortumlar da yaşanıyor. Venedik gibi Bangladeş de batıyor, temiz su bulunmadığı için yer altı sularının haddinden fazla pompalanması deniz suyu seviyesinin yükselmesini hızlandırıyor.

8 – Alaska

İklim değişikliği kutupların tüm dünyanın iki katı kadar ısınmasına neden oluyor. Bu da havanın ısınmaya devam etmesi durumunda Alaska’daki tundra ikliminin yarattığı güzelliklerin tamamen yok olabileceği anlamına geliyor. Buradaki buzulların tamamen erimesi durumunda sular aşırı yükselmekle kalmayacak, buzulların altında sıkışmış halde bulunan karbon da atmosfere salınacak.

9 – Güney Avustralya

Hızlı çölleşme Sahra gibi güney Avustralya’yı da tehdit ediyor. En zengin biyolojik çeşitliliğe sahip 12 ülkeden biri olan Avustralya’da hem insan yaşamı hem de vahşi yaşam tehdit altında.

10 – Alpler

Alpler’in bembeyaz yamaçlarının 2050 yılına kadar yok olacağı düşünülüyor. Dağlar üzerindeki buz kütlesi her yıl %3 oranında azalmakta. Bu da hem Avrupa’daki içme suyu temin etme sisteminin değişmesine hem de Alpler’deki kayak turizminin son bulmasına neden olacak.

Kaynak: MNN

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Genel
Dünyanın en büyük dikey bahçesi 85 bin bitki ile Kolombiya’da yükseliyor

85 bin bitki, 3 bin metrekare büyüklük, 3.100 kişinin ihtiyacı olan oksijen...

Kapat