Evlerde bulunan, kedi ve köpekler için tehlikeli 8 eşya

Temizlik malzemeleri, antifriz, pil ve bozuk para gibi hemen her evde bulunan ve kedi köpeklerin sağlığı açısından tehdit oluşturan 8 eşyayı listeledik.

TIKLAYIN: Kedi ve köpekler için ev yapımı mamalar

#1 Etilen glikol (antfriz maddesi)

Antfriz maddesi olarak bilinen etilen glikol; hidrolik fren sıvısı, boya, ahşap renklendirici, mürekkep ve yazıcı kartuşlarında da bulunur. Kedi ve köpeklerin tadına bayıldığı bu madde (özellikle antifrizden alındığında) ev hayvanları için oldukça tehlikelidir. Kilo başına yarım çay kaşığı köpekler için, yalnızca yarım çay kaşığı ise kediler için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

#2 Nonsteroid Antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ)

Ağrı kesici ve antiinflamatuar olarak kullanılan bu ilaçların hayvanlar için olanları bile yüksek dozlarda tehlike yaratır. İbuprofen ve Naproksin tipi ilaçlar, kedi ve köpekler için aşırı derecede tehlikelidir. Ülser ve akut böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yol açabilir.

Antibiyotik, anti depresan. öksürük giderici ilaçlar, steroidler ve farklı ilaçlar da ev hayvanları için tehlikeli olabilir. Her türlü ilacı hayvanların ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

#3 Bozuk para ve metal gereçler

Özellikle köpekler, yerde gördükleri her şeyi ağızlarına almaya bayılırlar. Bozuk para, vida, çivi ve mekanik metal aletlerden bazıları sıkıntı yaratmadan sindirim sisteminden bazıları ise çinko zehirlenmesine yol açabilir. Çinko zehirlenmesi karaciğerde hasar, böbrek ve kalp yetmezlliği gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

#4 Ksilitol

Sakız, nane şekeri, diş macunu, gargara, vitamin taksiyesi ve hatta fıstık ezmesi gibi ürünlerde kullanılan bu tatlandırıcı maddeyi ev hayvanlarından uzak tutun. Bu madde kedi ve köpeklerde karaciğer yetmezliği ve 10-15 dakika içerisinde hayati tehlike oluşturacak ölçüde düşük tansiyona neden olabilir.

#5 Böcek ve kemirgen ilaçları

Böcek ve kemirgenleri yok etmek için kullanılan sprey ve tabletler ev hayvanları için hayati tehlike oluşturabilir. Fare zehiri yeme, veterinerlerin en sık karşılaştığı evcil hayvan zehirlenmesidir. Evde olmasa bile gezdirmeye çıkardığınız hayvanınız parkta ya da sokakta bu zehirlere maruz kalabilir.

#6 Parlak çubuk ve takılar

Çocukların taktığı parıldayan takılarda ya da konserlerde dağıtılan parıltılı çubukların içerisinde sıvı halde bulunan dibutil fatalat, kedi ya da köpeğinizde kusma, salya, öğürme, cilt ve gözde hasar gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

#7 Temizlik malzemeleri

Çocuklardan uzak tuttuğunuz deterjan, yumuşatıcı, çamaşır suyu gibi çocuklardan uzak tuttuğunuz tüm deterjanları hayvanlardan da uzak tutun. Bu deterjanlar ülsere ve daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

#8 Pil ve bataryalar

Ev hayvanınız pil ya da batarya yutarsa içerisindeki toksik maddeler sızarak ciddi tehlikeler oluşturabilir. Böyle bir durumda hayvanı kusturmaya çalışmayın, hemen veterinerinizi arayarak ne yapılması gerektiğini sorun.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Hayvanlar
Et ve süt ürünleri sektörü, çevreye fosil yakıt sektöründen daha fazla zarar vermeye başladı

Yeni yayınlanan rapora göre et ve süt ürünü şirketleri fosil yakıt şirketlerini de geçerek iklim değişikliğine en fazla sebebiyet veren...

Kapat