Hayalet avcılık teçhizatı okyanuslarda bulunan büyük plastik atıklar arasında birinci sırada

Greenpeace, deniz yaşamı için ölümcül olan balık ağları, misinalar ve balık avlama kafesleri konusunda küresel eylem çağrısında bulundu.

Greenpeace’in son raporuna göre deniz canlıları üzerinde ölümcül etkilere sebep olan, kaybolan ya da denize atılan balık avlama gereçleri okyanuslarda bulunan büyük plastik atıklar arasında birinci sırada yer alıyor.

Okyanuslara her yıl 64 bin ton balık ağı, misina, balık avlama kafes ve tuzakları atılıyor. Bu miktar 55.000 çift katlı otobüsün ağırlığına eşit.

Ticari ya da amatör amaçlarla avlanırken, takılan, yırtılan, kopan veya genel olarak kaybedilen av araçlarının insan kontrolü olmaksızın sucul organizmaların ölümüne neden olması durumuna hayalet avcılık deniyor.

Hayalet avcılık üzerine hazırlanan bu son raporda denizlerdeki plastik kirliliğinin sona erdirilmesi için küresel eylem çağrısında bulunuluyor.

Geçtiğimiz yıl Meksika’nın Oaxaca kıyılarında hayalet avcılık nedeniyle ölen 300 deniz kaplumbağasına rastlandı. Ekim ayında ise İskoçya’nın Orkney kıyısına denize atılan balık ağlarına takılarak ölen hamile bir balina vurdu. Bilim insanları balık ağının balinanın hareket kabiliyetini ve beslenmesini engellediğini söylediler.

okyanuslarda bulunan büyük plastik atıklar arasında birinci sırada

Hayalet avcılık teçhizatının okyanus plastik kirliliğinin yüzde 10’unu oluşturduğu tahmin ediliyor, bu atıklar denizleri kirleten büyük plastiklerin çoğunluğunu oluşturuyor. Bir çalışma, okyanus yüzeyinde yüzer olarak bulunan makroplastiklerin (20 santimetreden büyük plastikler) ağırlıkça yüzde 70’inin avlanma ile ilgili olduğunu gösteriyor.

Büyük Pasifik Çöp Yığını’nda yapılan yeni bir araştırmada 42 bin tonluk büyük plastiklerim yüzde 86’sını balık ağlarının oluşturduğu ortaya çıktı.

Raporda, hayalet avcılık teçhizatının yasadışı, düzenlemesiz ve bildirilmemiş balık avlamada özellikle yaygın olduğu, ancak kalabalık balıkçılığın da soruna katkıda bulunduğu belirtildi.

Greenpeace, Birleşmiş Milletler’i deniz koruma için kapsamlı bir çerçeve sağlamaya çağırıyor ve 2030 yılına kadar dünya okyanuslarının yüzde 30’unu kapsayan küresel bir okyanus koruma ağının önünü açıyor.

Kaynaklar:
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı
The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayvanlar
Finlandiya’daki marketlerde ‘happy hour’ uygulaması başladı

Finlandiya'daki bir süpermarket zinciri, yiyecek israfını azaltmanın ustaca bir yolunu buldu. Ülke genelinde 900 S-Market mağazasında, yiyeceklerin son kullanma tarihini...

Kapat