Her hafta kredi kartı büyüklüğünde plastik yutuyoruz

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF’in yayınladığı son rapor tüm dünyada ortalama bir insanın her hafta bir kredi kartı büyüklüğünde, yani yaklaşık beş gram plastik yuttuğunu ortaya koydu.

TIKLAYIN: 2050 yılında okyanuslarda balıklardan daha çok plastik olacak

Raporda dünya genelinde insanların her yıl 1 milimetreden küçük 102 bin plastik parçası yuttuğu belirtiliyor. Bu miktar yılda 250 gram plastik yuttuğumuz anlamına geliyor.

Plastikteki küçük partiküllerin içme suyu ve kabuklu deniz ürünleri, tuz gibi gıdalar aracılığıyla soframıza ve midemize ulaştığı vurgulanan rapor, konuyla ilgili 50 araştırmanın verileri incelenerek hazırlanmış.

WWF Uluslararası Direktörü Marco Lambertini, araştırma sonuçlarının hükümetler için bir ‘Uyanın’ çağrısı olmasını umut ettiğini vurgulayarak “Acilen küresel ölçütte önlem alınmalı”dedi. Plastiğin sadece deniz ve okyanusları kirletmekle kalmadığını başta buralardaki ekolojik sistem olmak üzere insanoğluna da büyük zarar verdiğinin altını çizdi.

Telegraph’ın hazırladığı habere göre, Avrupa’da musluk sularının ortalama yüzde 72’si plastik içeriyor ve her bir yarım litre suda iki plastik partikülü bulunuyor.

Ağız yoluyla plastik alımının insan sağlığına verdiği uzun dönemli zararlar konusunda henüz kesin bir bilgi olmamasına karşın bazı araştırmalar belli bir seviyenin üzerindeki plastik alımı ve plastif liflerinin nefes yoluyla çekilmesinin solumun yollarında hafif iltihaplanmaya yol açabileceğini gösteriyor. Bazı plastiklerin taşıdığı kimyasalların ise cinsel işlevsizlik, kısırlık ve genetik mutasyon ve kanser gibi hastalıkların artışına yol açabileceği belirtiliyor.

Gazeteye göre İngiltere’de her yıl 7.7 milyar adet plastik su şişesi kullanıyor ve bunların yarısından daha azı geri dönüşüme gönderiliyor. Bunun anlamı da İngiltere’de her gün 16 milyon su şişesi çöpe gidiyor.

Kaynak:
Telegraph
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar, Sağlık
Günde sadece 10 dakika harcayarak hayat kalitenizi artıracak yedi aktivite

Yaşamlarını iyileştirme hedefi olan insanlar ‘değişimin’ büyük bir kararın sonucu olduğunu düşünme eğiliminde. “Daha ilgi çekici bir şehirde yaşamalıyım” gibi...

Kapat