Kanıtlandı: Sahil temizliği yapmak mikroplastik oluşumunu engelliyor

Norveç’te yapılan bir araştırma, sahil temizliğinin çevreye salınan mikroplastikleri önemli ölçüde azalttığını doğruladı.

Norveç’te bulunan araştırma kuruluşu Norce, ilk kez sahil temizliğinin çevredeki mikroplastik miktarını hızla ve önemli ölçüde azalttığına dair kanıt buldu. Bergen yakınlarındaki bir adada yürütülen çalışmada, plastik maddelerin kıyı şeridinden kaldırılmasından bir yıl sonra, kıyıdaki ve sudaki mikroplastik miktarının yüzde 99,5’e varan oranda azaldığı tespit edildi.

Çalışmanın yazarları, sığ sularda bulunan yüksek UV ışığı seviyelerinin ve ılık sıcaklıkların, plastiğin daha önce düşünülenden çok daha hızlı bir şekilde parçalanmasına yol açtığına inanıyor. Bu araştırma bulgusu, büyük plastik parçalarının elementlere maruz kalmadan önce plajlardan ve su yollarından düzenli olarak uzaklaştırılmasının, üretilen mikroplastik miktarını önemli ölçüde azaltacağını gösteriyor.

Norce’de kıdemli araştırmacı olan Gunhild Bodtker şunları söyledi: “Sonuçlar beni hem şaşırttı hem de mutlu etti çünkü bu, temizliğin mikroplastiklerin denize sızmasını etkili bir şekilde azalttığı anlamına geliyor, ve bu gerçekten iyi bir haber. Kıyılardaki plastikleri temizleyin, çevredeki tüm plastikleri temizleyin. Bu gerçekten bir fark yaratır,” dedi.

Norveç’te 2017 yılında Bergen’de bir balinanın manşetlere yansıyan ölümünden bu yana geniş çaplı kıyı temizliği aktiviteleri yapılıyor. 2017’de kaz gagalı bir balina canlı ancak bir deri bir kemik ve çok hasta halde bulunmuş ve yetkililerin ona ötenazi uygulamaktan başka seçeneği kalmamıştı. Yapılan otopsi sonucunda balinanın midesinin 30 plastik torba ve çok sayıda küçük plastik parçasıyla tıkalı olduğu ve büyük olasılıkla bu nedenle öldüğü anlaşıldı. Bu trajedi Norveç ve ötesinde medyada geniş yer buldu ve ülke için bir dönüm noktasına yol açtı. Ulusal bir temizlik operasyonu başlatıldı ve o tarihten bu yana Norveç’in kıyı bölgelerinden 9.000 tondan fazla plastik toplandı.

BUNU DA OKU:  10 Aralık'ta Toprak Ana Gününü kutlayalım!

Çalışma, daha büyük plastik parçalarının ufalanarak hızlı bir şekilde mikroplastiklere dönüşmesinin ancak daha büyük parçalar elementlere maruz kaldığında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Okyanus sularının derinliklerine ulaşan plastik, güneş ışığına daha az maruz kalması ve daha soğuk sıcaklıklar nedeniyle bu kadar hızlı parçalanmıyor.

Take 3 for the Sea’nin kurucularından Roberta Dixon-Valk: “Plastikten kaçınmak ve plastik atık üretmeyi etkin bir şekilde azaltmak nihai hedefimiz olsa da, bu bilimsel çalışma her zaman doğru olduğunu bildiğimiz bir şeyi teyit ediyor – plastiği sahillerimizden ve su yollarımızdan uzaklaştırırsak, okyanustaki zararlı mikroplastik miktarını azaltacağız.”

Unutmayın, siz de plajdan, bir dereden ya da herhangi bir yerden ayrılırken yanınıza birkaç parça çöp alarak bu hareketin bir parçası olabilirsiniz.

Kaynaklar:
Sky News
Sail World
Take 3

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Geri Dönüşüm
Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, sermaye finansmanı sağlanması ve özel sektör sermayesinin harekete geçirilmesi yoluyla ülkemizdeki şirketlerin yeşil dönüşümünü

Kapat