Kasım ayının 8 sebze ve meyvesi ile sağlığımıza yararları

Sonbahar, yemekseverler için en tatmin edici aylardan biri. Bir önceki mevsimlerin tüm yararı, sonbaharda en besleyici halleri ile toplanan sebze ve meyvelerde mevcut.

Bu yiyeceklerin besleyici özellikleri yanında, mevsiminde beslenmek hem doğal bir yaşamın hem de sağlıklı bir besin diyetin de bir parçası. Çünkü dünyanın her tarafından gelen ürünler marketleri doldurmadan önce, doğanın bize sunduğu yiyecekler ile besleniyor ve bu besinler o mevsimde ihtiyacımız olan ne ise bize sunuyordu.

Daha az su içeren, daha yoğun tadı olan ama bir o kadar da temizleyici özelliği bulunan nar ve kırmızı turp gibi yiyecekler, önümüzdeki soğuklar için bizi hazırlamakta. İşte kasım ayında yiyebileceğiniz 8 meyve ve sebze:

TIKLAYIN: Mevsimine göre beslenme takvimi: Sebzeler

1) Nar

54462af9f630991120ba769f

Mucizevi meyvelerden biri olan 1 adet narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor. Kolestrol ve kan şekerini düzenleyen nar, aynı zamanda enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır. Meyve kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içerir, idrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar.

etsac
Eğer narı soymak size zor geliyorsa bir de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

2) Kırmızı Turp

kirmizi-turp-salatasi

Çiğ ya da pişirilerek tüketilen bu sebze özellikle C vitamini açısından oldukça zengin. Potasyum ve folik asit içeren kırmızı turplar, sindirimi kolaylaştırıp, stresi azaltır.

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan kırmızı turp öksürük tedavisinde de etkilidir. Kırmızı turp ile yapabileceğiniz öksürük şurubu için buraya tıklayabilirsiniz.

3) Elma

elma_sepeti__kermeze_elmalar

Kutsal metinlerde, mitolojik eserlerde, masallarda sembolik olarak kullanılan elma, birçok iklim kuşağına adapte olup kolayca yetişen bir meyvedir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın %14’ünü sadece bir elma ile karşılayabilirsiniz.

Bol bol antioksidan içeren elmayı tüketenlerde, rahatsızlığı ve diyabet riski oluşturan semptomların bir araya gelmesi sonucu oluşan metabolik sendrom rahatsızlığının oluşma riski azalıyor.

BUNU DA OKU:  6. Büyük Kitlesel Yok Oluş ile beraber gıda kaynakları da yok olma tehlikesi altında

4) Karnabahar

karaciger-enzimlerini-aktif-hale-getirmek-icin-vucuda-yardimci-olur

Kendine has bir tadı olan karnabahar, oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Karnabaharın içerdiği sülfür bileşeni toksinleri nötralize ederek karaciğere yardımcı olur.

Karnabahar sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır, içerdiği antioksidanlar ve C vitamini, kalp sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, içerdiği kalsiyum ile de kemik sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.

5) Ceviz

s-0fa20a637438ec06255318f7f0f5c79847fcc7c8

Vücuda yararlı iyi yağlar içeren tohumlar ailesinden ceviz, içerisinde bolca antioksidan, E vitamini, omega-3 yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri barındırmakta.

Bu yapı maddeleri, kalp ve beyin sağlığını ve aynı zamanda strese ve onun ya etkilerine karşı vücudu korumakta.

6) Yaş Hurma

1023768_d96d0060d3f5d597cc80581ba2ecc59f_600x600

İçinde yüksek miktarda nişasta, glikoz, mineral ve vitamin bulunduran yaş ya da taze hurma kesinlikle evinizde tüketilmesi gereken önemli besinlerden biri.

A vitamini ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan taze hurma, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmekte.

7) Balkabağı

balkabagi

A vitamini ve beta karoten açısından oldukça zengin olan balkabağı her sonbahar meyvesi gibi sağlıklı bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan.

Balkabagi aynı zamanda demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum da içermekte. Böylelikle kan yapımına yardımcı olmakta, kalp sağlığını koruyucu özellikte olduğu için tansiyonun düzenlenmesini de sağlamakta.

8) Kereviz

kereviz-tohumu-stresle-mucadele-etmeye-yardimci-olur

Sonbaharın sessiz kahramanlarından kereviz, A ve K vitaminleri içerip, antioksidanları ile çok geniş yelpazede hastalıklara karşı bünyeyi koruyor.
Enfeksiyonları azaltan kereviz eklem ağrılarına iyi gemekte, akciğer enfeksiyonları, astım atakları ve cilt sorunlarını çözmekte yardımcı bir sebze.

Kerevizin içerdiği ‘‘Butylphthalide’’ adındaki bileşen kötü kolesterolün sağlıklı seviyelerde seyretmesini sağlar. Bu bileşen ayrıca kerevize otantik tadını da verir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Şifa, Yeme İçme
Hem doğa dostu hem de insan sağlığına zarar vermeyen bir deterjan mümkün mü? Mümkünse de diğerleri kadar iyi temizler mi?

Türkiye'nin ilk ve tek yerli ve organik temizleyici üreticisi Uzay Kimya'nın kurucu ve yöneticisi Sevda Arıkan'a organik ve bitkisel U...

Kapat