Kendinizi hazır hissetmeseniz bile eti bırakmak için 10 iyi sebep

Etsiz bir yaşama geçmek kafanızı karıştırıyor, gıda alışkanlıklarınızı nasıl yoluna koyarım diye düşünüp duruyorsanız, en azından et tüketimini azaltmak için listelere sığmayan sayısız sebep var.

Et yemek yerine, daha fazla sebze tüketmek, meyve, tahılları, çekirdeklileri daha fazla masanızda görmek sizin ve gezegenin sağlığı için çok anlam ifade ediyor. Eğer kendinizi bu konu için yeterince heyecanlı ve hevesli hissetmiyorsanız her seferinde bahaneler üretip duruyorsanız işte size 10 süper sebep.

healthy-food

1- Kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirmek isterseniz
Avrupa’da ve ülkemizde, kalp ve damar hastalıkları tedavisi görenlerin sayısı gitgide artıyor. Bitkisel ağırlıklı beslenme düzenine geçmek, riski azaltmak adına alınan önlemler arasında. Yapılan araştırmalar, etsiz yaşama geçiş yapan her 5 kişiden 4’ünde kalp rahatsızlıklarının kaybolduğunu gösteriyor.

2- Merak etmeyin fit olacaksınız
Kırmızı et, yüksek enerji kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda, yağ kaynağıdır da. Kuzey Amerika üzerinde yapılan araştırma, et tüketimi ve çağımızın büyük sorunlarından, obezite arasındaki bağın pozitif olduğunu gösteriyor.

3- Daha az et, daha fazla tasarruf
Vegan ve vejetaryen yemek seçenekeleri, her zaman içinde et barındıran menülerden, daha ve daha fazla tasarrufludur. Etin tabağınıza gelen yolculuğu, yem sanayinin, tükettiği su, elektririk, ve mesafe masraflarının yanında size saha pahalı bir fatura çıkarırken, balkon bahçeciliğinden kendi öğününüzü çıkarmak aradaki farkı açıklar nitelikte.

4- Karbon salınımını azaltacaksınız
Dünya genelinde, tarım topraklarının 3’te 1’i hayvancılığa ayrılmış durumda. Dolayısıyla et tüketiminizi düşürmek, tarım kaynaklı karbon salınımını azaltmakta büyük rol üstlenecektir.

Cow_female_black_white

5- Hayvan hakları için
Etin seri üretimi ve tüketimi, çiftliklerde bütün gün hareket etmeden duran büyük ve küçük baş hayvanların, yaşam haklarına olan ihlalinin önüne geçmek istiyorsanız eğer et yememeyi denemez misiniz? Bu çok şeyi değiştirebilir.

6- Şaşırtıcı geldi mi?
Murathan Mungan, Zülfü Livaneli ve Şevval Sam’ın et yemediğini biliyor musunuz ?

7- Tarihte yer edinen isimler
Albert Eisenstein, Benjamin Franklin, Gandhi, Charles Darwin and George Bernard Shaw etsiz bir yaşamın iyi bir fikir olduğunu düşünmüş, hayatlarının belirli bir döneminde et yemeyi reddetmişler.

8- Etsiz beslenen sporcular kimler dersiniz
Dünyanın başarılı kadın sporculardan Venus Villiams’ın, inanması zor da olsa bilinen vücut geliştiricilerden Korin Sutton’un da menüsü etsiz.

9- Amazon’u kurtaracaksınız
Amazon yem sanayinin elinden kurtarabilirsiniz. Amazonlardaki talanın altındaki sebeplerden bir tanesi hayvan tarımı.

10- Daha fazla yaratıcılık
Bitkisel besinler zengin ve çok fazla alternatifi var. Sevdiğiniz gruba odaklı egzotik soslar, sandviçler, salatalar, yemekler pişirmek her gün et yemekten daha eğlenceli.

Kaynak: Mind Body Green

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Hayvanlar, Vejetaryen ve Vegan
Kompost yapımında aklınıza gelmeyecek 8 şey

Evde karbon ayak izimizi düşürmenin eğlenceli yollarından biri de hiç şüpesiz kompost yapmak.

Kapat