Mavi ışık, stresi azaltıyor

Biliminsanları kısa süreli stres yaşayan kişilerin mavi ışıkla aydınlatılmış ortamda daha kolay ve çabuk rahatladıklarını ispatladı. 

İspanya’da University of Granada ve School for Special Education San Rafael okularının ortak yürüttüğü çalışmada mavi ışığın akut psikososyal stres yaşandıktan sonra mavi ışıklı ortamda duran bireylerin beyaz ışıkta duranlardan daha çabuk rahatladığı ortaya çıktı. Çalışma 12 kişilik küçük bir grup üzerinde yapılmış olsa da objektif sonuçlar elde etmek için elektrofiziksel ölçüm yöntemleri kullanıldı.

Araştırmada teslim tarihi gelen bir işi yetiştirme ya da arkadaşla tartışma gibi kısa süreli stres üzerine çalışıldı. Araştırmacılar bu tür stresin insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde oldukça negatif etkileri olduğunu vurguluyor.

Çalışmaya katılan 12 kişinin önce stres yaratan bir görevi tamamlamaları istendi. Ardından katılımcıların yarısı mavi ışıkla aydınlatılan odaya diğer yarısı ise geleneksel beyaz ışıkla aydınlatılan odalara alındı ve uzanmaları istendi. Beyaz ışıklı odadakilerin rahatlama ortalaması 3,5 dakika iken mavi ışıkta dinlenenlerin ortalama 1,1 dakikada rahatladıkları gözlendi.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Mavi ışık, stresi azaltıyor” için 11.816 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Ofis
Yeşilist bundan böyle siz okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak

Geldiğimiz noktada; gönülden, çok severek yaptığımız bu işi sarfettiğimiz emek, zaman ve kaynaklar doğrultusunda sürdürebilmek için desteğe ihtiyacımız var.

Kapat