Mikroplastik nedir, ABD’de neden yasaklandı?

Daha yumuşak bir cilt; içilebilir su kaynaklarında veya sağlıklı deniz canlılarından daha mı önemli? Güzellik ürünlerinin içinde ölü cilt hücrelerini temizlemek amacı ile konulan, ama su kaynaklarına, deniz yaşamına ve gezegenemizin ekolojik dengesine zararı büyük olan mikroparçacıklar bulunmakta.

Mikroplastikler, cilt temizlemek için kullanılan sabunların, duj jellerinin ve hatta bazı diş macunlarının içinde. Miİkroplastik içeren “yaş kapatan” makyaj ürünleri kırışıklıklarınızı plastik tozu ile kapatırken, dudak parlatıcıların ışıltısı yine minik minik plastik paçacıklarında geliyor.

Çoğu atık su arıtma sistemi mikroplastikleri sudan ayrıştıracak kapasiteye sahip değil, böylelikle mikroplastikler su kaynaklarına karışmakta. Bu plastikler aynı zamanda pestisitleri, motor yağını ve bu su kaynakları içinde bulunan zehirli kimyasalları da bünyesinde topluyor. Böylelikle bir adet mikroplastik, çevresindeki su kaynağından 1 milyon kat daha zehirli olabiliyor.

Deniz canlıları üzerinde yapılan bir araştırma, mikroplastikleri besin zannedip yiyenbu canlıların sisteminde mikroplastik sayısının giderek arttığını belirtiyor. Bu maddeler ile beraber gelen toksinler canlıların tüm vucuduna işliyor. Böylelikle, balık ile beslenen canlıların, ki bunun içinde insanlar da var, toksinleri alma ihtimali de yükseliyor.

45467889

İşte bu sebeplerden dolayı, aslında ABD’de eyalet bazında bir yasaklama başlamıştı. Her ne kadar, her konuda ayrı düşseler de, bu konuda anlaşan; hatta yasa teklifini beraber düzenleyen ABD’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti üyeleri tarafından parlamento ve senatodan geçen yasa, 28 Aralıkta Barack Obama tarafından imzalanarak resmiyet kazandı.

Yeni yasa mikroplastikleri “5 milimetreden daha küçük ve insan vucudunu temizlemek ya da peeling amacı ile üretilmiş herhangi bir plastikten üretilmiş parçacık” olarak tanımlayıp herhangi bir yasal boşluğu engelliyor. 1 Temmuz 2017 tarihi ile mikroplastik ile üretim yapmak yasadışı olacakken, 2018 ve 2019’da çıkacak yasalar, bu ürünlerin satışını ve dağıtımını engelleyecek.

İçinde mikroplastik ürünleri kontrol etmek isterseniz ürünün etiketindeki şu içeriklere dikkat edin:

  • polietilen (PE-polyethylene),
  • polipropilen (PP-polypropylene),
  • polietilen terafitalat (PET-polyethylene terephthalate)
  • polimetil metakrilat (PMMA-polymethyl methacrylate)

32435647568

Maalesef kozmetik şirketleri mikroplastiklerin doğal alternatifi kayısı çekirdeği, jojoba tanesi ve ponzataşını kullanmak istemiyorlar. Çünkü bu ürünler cildi yumuşatmıyor. Yumuşatıcı maddeler cildi yeterince temizlemediğinden, bu sizin mikroplastik içeren ürünleri hergün ve daha fazla oranda kullanmanız ve hızla tüketip yenisini almanıza yol açıyor. Böylelikle şirketler de size ekolojik dengeyi mahveden daha fazla ürün satabiliyor.

Biz her zamanki gibi etiket okumanın önemini bir daha vurguluyoruz. İçerisinde mikroplastik ve zehirli kimyasallar içeren bu ürünler yerine doğal kozmetik ürünlerini vekürleri tercih ederseniz, hem cildiniz hem de doğa size daha çok müteşekkür kalacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Yeni yıla hafifleyerek girin: Takas

Yeni yıla fazlalalıklarından kurtularak girmek isteyen, birinin çöpünün bir başkasının hazinesi olduğuna inanan herkes takasa davetli.

Kapat