2015’in ardından

Yine koskoca bir seneyi geride bıraktık. 2015’de biraz daha büyüdük, serpildik. Ama 2015 hem dünyada hem Türkiye’de insanlık adına zor bir seneydi. Herşeye rağmen 2016’ya dair ümitlerimiz, beklentilerimiz, iyi niyetlerimiz baki çünkü başka türlüsü mümkün değil.

2015’i daha çok yeşil severe ulaşabilmenin haklı sevinciyle kapatıyoruz. Ama bunu yapabilmemiz tabii takipçilerimiz, destekçilerimiz olmasa olmazdı. Bizi bu yolcululuğumuzda yalnız bırakmayan herkese teşekkürler.

867565434322

Students Go Green

2015’e geri dönüp baktığımızda, yılın en büyük sevindirici haberi 2014 senesinde İstanbul Amerikan Konsolosluğu sponsorluğunda Koç Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz ‘Students Go Green’ projesinin kazananlarının Ocak ayında belirlenmesiydi.

34789

18 Ocak’ta birbirinden değerli konusunda öncü jüri üyelerinin seçtiği iki proje finale kaldı ve kazananlar önce Şikago Üniversitesi’ne sonra İndiana Üniversitesi’nde sürdürülebilirlik kursuna katıldılar.

98765432

Yine 2015’de hem Yeşilist hem de Students Go Green projemiz UNESCO tarafından mütevazı ama değişim için kritik bir rol üstlenen global aktörlerin oluşturduğu Yeşil Bireyler’den biri olarak seçildi ve UNESCO’nun kendi sayfasında öne çıkarıldı.

Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Hedefler ve SDSN

234567632343222

Yine 2015’de Birleşmiş Milletler’in Jeffrey Sachs’ın öncülüğünde bu yıl yapılanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında yaptığımız projelerle fark yarattık.

UN-SDSN’in Global Direktörü ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un özel danışmanı Jeffrey Sachs’le biraraya geldiğimiz Boğaziçi Üniversitesi’ndeki sempozyumda, Türkiye’nin küresel hedeflerde nerede durduğunu konuştuk.

76543243

Yine bu kapsamda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilirlik Ağı’nın üyesi olmak için davet edildik. 2015’in son günlerinde Gelecek Daha Net ekibiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde bu alanda uygulamalara dair bir çalıştay gerçekleştirdik.

2015’de sevgili yayın yönetmeniz Deniz Aytekin’de ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından organize edilen International Visitor Leadership programla Amerika’da üç hafta boyunca 8 şehirde sürdürülebilirlik üzerine farklı ülkelerden liderlerle bir araya geldi.

BUNU DA OKU:  100 yaşındaki şehvetli kaplumbağa tek başına türünü yok olmaktan kurtardı

564657687

Bir de tabii ki, 2015’de bizi konuk eden Açık Radyo ve TRT Radyo’ya, projelerimizi 2014’ün en iyi projeleri arasında seçen Bant Magazin ve TimeOut’a destekleri için ve tabii bizi Ağustos ve Aralık aylarından düzenlediğimiz Green Drinks etkinliklerinde yalnız bırakmayan tüm sevenlerimize teşekkür ederiz.

2015 yılının en beğenilen yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan mülteci krizi, iklim değişikliği, insan ve doğa haklarına karşı yapılan tüm şiddetin 2016’da elbirliğiyle daha iyi günlere yol vermesini ümit ederek, ekipçe yeni yılınızı kutluyoruz.

3454657687

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla İyi haberler
Yeni yıla hafifleyerek girin: Takas

Yeni yıla fazlalalıklarından kurtularak girmek isteyen, birinin çöpünün bir başkasının hazinesi olduğuna inanan herkes takasa davetli.

Kapat