Ölüme terk edilenler

Bir insanı ölüme nasıl terk edersiniz?

  1. Doğal felaketlere dayanıklı olmayan yapılarda yaşamalarına göz yum ve evlerinin yıkılmasını bekle.
  1. Geçici olarak konteynır kentte kalmalarını sağla ve kara kış gelene kadar sessiz kal.
  1. Alternatif yaşam alanı sunmadan kenti boşaltmalarını iste ve kara kış gelene kadar bekle.
  1. Elektrik, su ve kanalizasyon sistemlerini iptal edip -10 derece soğukta, hijyenik olmayan koşullara maruz bırak ve herkesin hastalanıp eş-dostun yardımına, yuvasına muhtaç kalacağı güne kadar hiçbir şey yapma.
  1. Herkes, tüm eşyalarını konteynırlarda bırakıp çoluğu çocuğu ölmesin diye başını geçici olarak bir başkasının çatısının altına soktuğunda ekipleri yolla ve konteynırları kaldır.

Van‘da deprem sürüyor. 7,2 şiddetindeki Van depremi yaşanalı iki yıldan uzun zaman oldu. 2011 ekim ayından bu yana konteynırlarda, aşırı sert koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan aileler, bu soğukta konteynırlarından da uzaklaştırılıyor.

Korkunç bir felaketin yaralarını sarmaya çalışan Vanlıların ellerinde kalan tek şey konteynırları. Belediyenin konut olarak önerdiği binalar depremde hasar görmüş olduğundan gidip o evlerde yaşayamıyorlar. Son çare olarak konteynırlara sığınan 255 aile şu an çözüm sunulmadan, normal hayatlarına devam etmeleri beklenerek sokağa atılmış durumda.

Dün Van‘da yaşanan 15 konteynırın kaldırılma olayı, doğal bir felaketten müzdarip olan bu ailelerin ölüme terk edildiğinin belgesidir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent
Herkes için Sorumluluk Devrimi

“Attığımız her adımda, aldığımız kararların bizden sonraki yedi kuşak üzerindeki etkisini hesaba katmak zorundayız.” Jeffrey Hollender – Bill Breen

Kapat