Plastikler hayatımızı nasıl etkiliyor?

Plastikler hayatımızı nasıl etkiliyor? Daha evvel plastik üzerine yaptığı çalışmalarıyla ilgili bilgileri paylaştığımız Doç. Dr. Sedat Gündoğdu bu sefer 24 Şubat 18:00’de Green Drinks’de konuğumuz. Katılım ücretsiz olup, buradaki formu doldurmanız yeterlidir.

2010’dan bu yana yeşil konularda çalışanları, bu konuya ilgi duyanları bir araya getirdiğimiz, pandemi dolayısyla ara verdiğimiz Green Drinks toplantılarımızın çevirimiçi olarak ilkini 27 Ocak’ta Özgül Öztürk’ün katılımıyla gerçekleştirdik. Daha evvel İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu toplantılarımızı, yeni düzende alıştığımız üzere, nerede olduğunuzdan bağımsız katılabileceğiniz Zoom üzerinden gerçekleştireceğiz.

Amacımız farklı sektörlerden, farklı ilgi alanlarından ortak ilgisi doğa dostu yaşam olan herkesi bir araya getirmek, biraz birbirimizi tanımak, biraz söyleşi. Son yıllarda yapmaya alışık olduğumuz üzere, Green Drinks toplantılarımızda Sedat Gündoğdu’yu konuk edeceğiz. 27 Ocak Türkiye saatiyle 18:00’de gerçekleştireceğimiz toplantımızın konuğu: Özgül Öztürk

Plastikler hayatımızı nasıl etkiliyor?

Doç. Dr. Sedat Gündoğdu ile yapacağımız sohbetinden sonra da katılımcıların soru sorabilecekleri, birbirlerini tanıyabilecekleri bir imkan olacaktır. Katılım için buradaki formu doldurmanız yeterlidir.

Sedat Gündoğdu kimdir?

Doç. Dr. Sedat Gündoğdu Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde deniz Biyolojisi  üzerine çalışmalar yürütmektedir. Özellikle denizel plas tik kirliliği üzerine çalışmalar gerçekleştiren Dr. Gündoğdu, mikroplastiklerin sucul ortama girdiği kaynaklar, sucul ortamdaki dağılımı, canlılara etkisi ve  besin zincirine transferi konularında çok sayıda çalışmaya sahiptir. Şimdiye kadar, sofra tuzları, midyeler, tüketimlik balıklar, balık yemleri gibi gıdalardaki mikroplastik kirliliğini ortaya koyan çalışmalar gerçekleştirmiş olmakla birlikte, atık sulardan salınan, deniz yüzeyi ve sedimentinde dağılım gösteren mikroplastiklerle de ilgili çalışmalarda yer almıştır. Hali hazırda da plastik kirliliğinin kaynakları ve çeşitli ekosistemlerdeki dağılımı araştırmaktadır. Uluslararası Plastikten kurtul  (Break Free From Plastic) girişiminin de ana üyesi olan Dr. Gündoğdu’nun çoğunluğu plastik ve mikroplastik kirliliğiyle ilgili olan 100’e yakın ulusal ve uluslararası yayını mevcuttur.

BUNU DA OKU:  Yılın son Green Drinks etkinliğinde buluşuyoruz

‘Green Drinks nedir?’

Green Drinks dünyanın 700’den fazla şehrinde organize edilen, yeşile ilgi duyanların bir araya gelip tanıştıkları, ortak konularda fikir paylaştıkları informal networking (tanışma) toplantılarıdır. 2010’dan itibaren de Yeşilist Green Drinks etkinliklerini Türkiye’de düzenlemektedir. Pandemi öncesine kadar İstanbul’da çevirimdışı gerçekleştirilen bu toplantılar, pandemiyle zoom üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Sağlık
Türkiye’de günde 13 kişi hava kirliliğinden ölüyor

University College London ve diğer üniversitelerden bir grup bilim insanı çığır açan bir araştırma ile fosil yakıt kullanımından kaynaklanan hava...

Kapat