Plastiklerde bulunan kimyasallar insan ve hayvanlarda penisin şeklini bozuyor, boyunu kısaltıyor

Melbourne Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Andrew Pask ve Dr. Mark Green yaptığı araştırmalarda plastiğin erkek cinsel organı penisin boyunu küçülttüğünü ve doğumlarda cinsel organlarla ilgili sorunlara yol açtığını açıklıyor.

Yiyecekler ve kirli sular üzerinden zararlı kimyasallar insan ve hayvanlar ile etkileşime girmekte. Özellikle BPA, fatalat, paraben ve atrazin adlı kimyasalların erkeklerde cinsel problemlere yol açtığı düşünülüyor.

Araştırma bu kimyasallara maruz kalmış insanlarda ve hayvanlarda, hipospadya isimli bir hastalığın görüldüğünü gösteriyor. Bu hastalıkta penisin ağzı, ucu yerine alt tarafında gelişmeye başlıyor

Özellikle traş kremlerinin içinde ftalat olma olasılığı oldukça yüksek.

Doç. Dr Pask ve Dr. Green Avustralya’da doğuştan gelişen penis bozukluklarının son yıllarda iki katına çıktığını belirtiyor. Bu şekilde bir açıklamayı yapanlar ise sadece onlar değil. İsveç’te bulunan Karlstad Üniversitesi’nin çalışmaları fatalatların genç yaştaki erkeklerde anus ve penis arasındaki mesafenin kısalmasına yol açtığını öne sürüyor.

Fransa’da ve İtalya’da yapılan iki çalışma ise hamilelik sırasında endokrine zarar veren kimyasallara maruz kalmanın hipospadya’ya yol açtığını açıklıyor.

Dr. Pask bu derece hızlı sonuçların, bu durumun genetik değil çevresel problemlerden dolayı ortaya çıktığını kanıtladığını belirtiyor. Yalnız bu kimyasalların hayvanları etkilediği kesinleşmişken insanlara olan etkisi hakkındaki çalışmalar tam kesinleşmiş değil.

BPA’nın çocukların emziklerinde ve mama şişelerinde de bulunm ihtimali var.

Genellikle ambalajlarda ve mataralarda bulunan BPA özellikle bebeklerin ve çocukların yediği yiyeceklere sızabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’de en son yaptığı çalışmada şişelenmiş suların %90’ında mikroplastik parçacıkları olduğunu açıklamıştı.

Bu konuyu konuşmanın zor olduğunu Dr. Pask da kabul ediyor. Anne ve babalar çocuklarında bir sorun olmasına rağmen bunu saklıyor. Dr. Pask bu sorunun her ne kadar cerrahi müdahaleler ile çözüldüğü belirtse de, bazen sonuçlar istenildiği gibi gitmiyor. Bu yüzden bu sorunun kaynağı olan kimyasalların hedef alınması gerekiyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Güneşe maruz kalan plastiklerin, küresel ısınmaya yol açan sera gazı salımı yaptığı keşfedildi

ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Mānoa Okyanus ve Dünya Bilim ve Teknoloji Okulu'nda (SOEST) bulunan uzmanlar, doğada bozunmaya uğrayan plastiklerin birden fazla...

Kapat