Su Kaşifi’nde ikinci dönem başlıyor!

İlham verici Su Kaşifi eğitim programı 8-14 yaş arasındaki öğrencileri ‘su dolu’ bir gelecek hazırlamaya davet ediyor. İlk dönemini tamamlayan program, farkındalık yaratacak ve su meselesine karşı harekete geçecek yeni kaşiflerini çağırıyor. Aşağıda Mikado Consulting tarafından hazırlanan basın bültenini paylaşıyoruz.

Su Kaşifinde ikinci dönem başlıyor

Mikado olarak Türkiye’deki yürütücülüğünü üstlendiğimiz Su Kaşifi Programının ikinci dönemi, 28 Eylül 2015 itibariyle başlıyor.

Bu dönem programın uygulanacağı iller; İstanbul, İzmir, Erzurum ve Konya olarak belirlendi. 4 ilde birden uygulanacak programda, 8-14 yaş grubu öğrenciler su bilincinin geliştirilmesine yönelikeğlenceli, öğretici aktiviteler yapacaklar, 11 ülkeden diğer Su Kaşifi ekipleriyle yarışacaklar.

Su Kaşifi Programı, dünya genelinde binlerce öğrencinin, okullarında ve yaşadıkları toplumda su sorunları üzerine ortak eylemde bulunmalarına izin verecek eğlenceli, ilham verici, eğitici ve web tabanlı bir programdır. Su Kaşifi programını oluşturmak üzere, 11 ülkeden farklı kurumlar, İngiltere merkezli uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Global Action Plan UK öncülüğünde ve HSBC Su Programı desteğiyle bir araya geldiler.

Su Kaşifi programının hedefi, 8-14 yaş grubu öğrencilere su bilinci kazandırmaktır.
Her okul, sahip olacağı sanal su rezervini korumak için bir dizi aktivite ve grup çalışması gerçekleştirecektir. Program, suyu esas alan dört görev alanını (Saklı Su, Değerli Su, Dünyamızın Suyu, Temiz Su) kapsamaktadır. Her bir görev alanı, öğrencilerin tamamlaması gereken 5 etkinlik serisinden oluşmaktadır. Okulun, kendi bölgesinin ve ülkenin su sorunlarını dikkate alarak önemli bulduğu görev alanlarından en az bir tanesini belirlemesi ve ilgili etkinlikleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Su Kaşifi’nin ilk döneminde ne oldu?

  • Ankara, İstanbul ve İzmir ve Samsun’dan yaklaşık 100 okul Su Kaşifi’ne dahil oldu.
  • Toplamda 2500 öğrenci suyu esas alan etkinlikleri tamamlayarak harika projeler ve çalışmalar hayata geçirdiler.
  • Bütün ekiplerin çalışmaları sonucu, 670,000 m3 su tasarruf edildi.
  • En iyi performansı gösteren 12 okulda geniş katılımlı Su Festivalleri düzenlendi. Su Festivallerine komşu okulları, ailelerini ilgili STK’ları dahil ederek su konusunda davranış değişikliği yarattılar.
  • Türkiye’den programa katılan okullar içinde finale kalan 5 ekibin katılımıyla Su Kaşifi Ülke Finali Etkinliği gerçekleşti. Su Kaşifi 1. Dönem ülke birincisi Darüşşafaka Ortaokulu oldu.
  • 11 ülkenin birincileri arasından seçilecek 3 ekip, Ekim ayı sonunda düzenlenecek Wolrd Expo’da ülkesini temsil etme şansını elde edecek.

Buradan yürütülen çalışmaları inceleyebilir ve dataylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.sukasifi.org/turkiye

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Genel
Hazır gıda ile ilgili şüpheleriniz varsa kendi gıdanızı yapın

Tükettiğiniz gıdanın içeriği sizi endişelendiriyorsa kuşkularınızdan kurtulmanın en kolay ve kesin çözümü paketli gıda tüketmekten vazgeçip kendi gıdanızı üretmek olacaktır.

Kapat