Su ve evsel atıklarla gelen tehlike

Çöplerin geri dönüşümü ile ilgili bir çok yazı yazdım bugüne kadar ancak lavabo ve tuvalet klozetlerinden giden maddelere de bir o kadar özen göstermemiz gerektiğinin farkında mıyız gerçekten acaba? Onları bir daha görmeyeceğimizi düşünüp lavaboya atıp suyla yok ettiğimizi sanıyor olabiliriz. Ancak gerçek tam olarak bu değil. Çevresel bir kaosa sebep olduğu gibi borularınıza vereceği zararda bir o kadar korkunç.

Bazı şehir atık sularında yapılan araştırmalarda en fazla ilaç ve kişisel bakım ürünlerinin artıkları bulunmuş. Bu maddelerden çıkan zehirli maddelerin balık ve diğer su canlılarına hayati tehdit unsuru olduklarını da göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum, çünkü tüm bu atıkların hayatımızda ve zarar vererek devam ettiklerini fark etmemizin zamanı geldi.

34534534543(3)

Lavabolarımızdan akıp giden atık yağların sadece borulara zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda arıtma tesislerinde de zararlarını devam ettirdiklerini biliyoruz. Geri tepmelerden ve tıkanıklıktan dolayı oluşan su taşmaları hem evlerimize zarar verir, hem de sağlığımız açısından tehdit oluşturur. Bu bahsettiğim olaylarda örneğin kendi evinizin ve hatta komşunuzun evini geri tepmeden dolayı su basabilir. Sizin ödemeniz gereken bir temizlik işlemi ve tamir ücreti gibi sebep olduğu rahatsız edici masraflar çıkar. Çeşitli hastalıklara sebep olan mikroorganizmalar artık çok yakınınızdadır. Bahsi geçen atık su geri tepmelerine yol açan maddeleri şöyle sıralıyor yetkililer: Et yağı, kızartma yağları, tereyağı ve margarin, yemek artıkları, soslar ve süt ürünleri

Borulara zaman içinde yapışan yağ gittikçe kalınlaşarak kaba maddelerin birkimine sebep olup borudan geçişi engeller. Ayrıca unutmayın ki çöp öğütücüleri de yağın suya karışmasını engelleyemez.

Bir de giderinize dökmemeniz gereken küçük bir ek listeyi yazmadan geçmek istemiyorum: Araba motor yağı ve anti-friz, yumurta kabukları, ürün etiketleri, tuvalet kağıdı, prezervatif, boya sökücüler, oje ve aseton, patlayıcı malzemeler, ilaçlar, asitli ürünler….

İSKİ’nin sitesinde su giderlerimiz ile ilgili günlük hayatınızda işinize yarayabilecek birçok yararlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat
Varoluşa teşekkür

Pınar Göktürk’le yoga ve pilatesin ruhen ve fiziken etkilerini konuştuk.

Kapat