Tanıştıralım: Tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan güneş gözlükleri ile organik pamuk ve kauçuktan ayakkabılar

Atık teneke kutu ve pet şişelerden, eski araba lastiklerinden, meşe mantarı ve bambudan yapılan gözlükler; doğal kauçuk ve organik pamuktan ayakkabılar… 2013 yılından beri doğa dostu gözlük ve ayakkabı satışı yapan Alpan Yücealpan’a, satışını yaptığı geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan güneş gözlükleri ve doğal kauçuk ile organik pamuktan yapılan ayakkabılar hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Üstelik, bugün yapacağımız yarışmaya katılan Yeşilist okuyucularından biri, her bir parçası geri dönüştürülmüş pet şişelerden ve  meşe mantarından yapılan Parafina Cork güneş gözlüğü kazanma şansına sahip olacak.

Uzun zamandır çevre dostu gözlük ve ayakkabı satışı yapıyorsun. Bu işe ne zaman ve nasıl başladın, nasıl yol aldın? Bize hikâyenden biraz bahseder misin?

Uzun seneler profesyonel hayatta çalıştıktan sonra 2013 senesinde kendi şirketimi kurma kararı aldım. Şirketimi kurarken hedefim Türk tüketicisini alışılmışın dışında, yeni ve ilgi uyandıracak markalar ile buluşturmak vardı. Bu hedefimi doğaya ve çevreye duyduğum sevgiyi de ekleyince; doğa dostu ve sürdürülebilir moda anlayışını benimsemiş markalar ile çalışmayı hedefledim. Bu bağlamda 2013 senesinde İspanyol Natural World Eco markası ile ilk iş birlikteliğini gerçekleştirdim. Türk tüketicisinin gösterdiği yakın ilgi sayesinde portföyümüzü yeni markalar ile genişleterek heyecan ile yolumuza devam ediyoruz.

Parafina gözlükleri tamamen geri dönüştürülmüş atık plastiklerden yapılıyor. Atıklarlar nerelerden toplanıyor, nerede ve nasıl üretiliyor bu gözlükler?

Parafina gözlükleri üretilirken birçok farklı materyalin geri dönüştürülmesinden elde edilen ham maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan farklı materyallere göre farklı koleksiyonlar oluşturulmaktadır. Her koleksiyon kullanılan materyallere göre farklı özellikler taşımaktadır.

Mesela Eco-Silicone koleksiyonumuz tamamen pet şişelerin geri dönüşümünden üretilmektedir ve hem çok hafif hem de çok esnektir.

Eco-Rubber koleksiyonumuz da kullanılan ham madde Kuveyt’teki Sulabiya bölgesinde ki en büyük dolgu alanındaki eski araba lastiklerinin toplanıp geri dönüştürülmesinden elde edilmektedir ve kauçuğun özelliği olarak inanılmaz esnek ve hafiftirler. Eco-Rubber koleksiyonunda ki bir ürünü istediğiniz kadar eğip bükebilirsiniz. Kırılmazlar.

See Beyond Trash koleksiyonumuzda kullanılan ham madde Coca-Cola kutuları gibi aliminyum kutuların geri dönüşünden elde edilmektedir. Eco-Cork koleksiyonumuzda doğal meşe mantarı kullanılmaktadır. Bambu koleksiyonumuz da isminden de anlaşılacağı üzere doğal bambu kullanılmaktadır. Bambu serimizde ki gözlükler o kadar hafiftir ki suda batmazlar.

Gözlükler çok da güzel görünüyor, atık plastiklerden yapıldığını anlamak imkansız. Peki normal gözlükler kadar da kullanışlı ve rahat mı?

Tabii ki. Hatta kullanılan materyallerin özelliklerine göre ultra hafif, esnek ve en önemlisi alışılmışın dışında bir tarz sunuyoruz.

Biraz da ayakkabılardan bahseder misin? Satışını yapmakta olduğun Natural World marka ayakkabılar Made in Green ve GOTS sertifikalarına sahip. Bu sertifikalar neyi gösterir?

Made in Green sertifikası üretilen her bir ürün için kullanılan ham maddenin zararlı maddeler içermediğinin test edildiğini, tüm üretim proseslerinin çevre dostu olduğunu ve çalışanların çalışma şartlarının sosyal standartlar çerçevesinde olduğunu gösteren sertifikadır.

GOTS sertifikası ise ayakkabılarımızda kullandığımız kumaşın organik pamuktan üretildiğinin ve tüm üretim proseslerinin standartlara uygun gerçekleştiğinin kanıtıdır.

Ayakkabı tabanı da doğal kauçuktan yapılıyor, kauçuk taban aynı zamanda ayakkabının da rahat olmasını sağlar değil mi?

Doğal kauçuk çok esnek ve yumuşak bir madde olduğu için ayakkabılarımız hem çok esnek hem de çok rahattır.

Peki bu ayakkabılar dayanıklı mıdır? Koton ve kauçuktan yapılan ayakkabı çabuk yıpranıp dağılır mı?

Ayakkabılarımız dayanıklıdır ve polyester bazlı iplik ve tabanlardan üretilen ayakkabılara göre çok daha rahat ve sağlıklıdır.

Vegan yaşam biçimini benimseyenler özellikle ayakkabı bulmakta çok zorlanıyorlar, bu ayakkabılar veganlar için uygun mudur?

Hem de çok uygundur çünkü (süet olan kışlık modeller dışındaki) ayakkabılarımızda hiçbir şekilde hayvansal bir ürün kullanılmamaktadır.

Son olarak bu ürünleri satın almak isteyenler nerelerde bulabilirler?

Ürünlerimizi Türkiye’nin önde gelen birçok mağazasında bulabilirsiniz. Parafina gözlüklerini tüm Vakkorama mağazalarında ve Lemur Store Kadıköy’de bulabilirsiniz. Natural World Eco markamızı Lemur store, Lastik Pabuç, N-Sport, Ayakkabı Dünyası, Vakkorama gibi bir çok mağazada bulabilrsiniz.

Fakat ürünlerimizi beğenen kişiler en geniş çeşit ve modelleri kendi internet sitemizden alabilirler.

Bugün yapılacak çekilişimize katılan Yeşilist okuyucularından biri, her bir parçası geri dönüştürülmüş pet şişelerden ve  meşe mantarından yapılan Parafina Cork güneş gözlüğü kazanma şansına sahip olacak.

Katılmak için yapmanız gerekenler:

#1 Yeşilist ve Parafina Turkey instagram hesaplarını takip edin.

#2 Instagram’daki çekiliş gönderisini beğenin.

#3 Hangi gözlüğü daha çok beğendiniz? Sağdakini mi soldakini mi? Bir arkadaşınızı da etiketleyerek instagram gönderisinin altına yorum olarak yazın.

Kazanan okuyucumuz 3 Ağustos Cuma günü 16:00’da açıklanacaktır. Herkese bol şans!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Tanıştıralım: Tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan güneş gözlükleri ile organik pamuk ve kauçuktan ayakkabılar” için 2.929 yorum

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Moda, Sanat ve Tasarım
Türkiye’nin ilk online aromaterapi kütüphanesi yayında

70 uçucu yağ, 44 sabit (taşıyıcı yağ), 8 maserat ve 16 hidrosol (çiçek suyu) hakkında; kokularından elde edilme yöntemlerine, aromatik...

Kapat