Türkiye’nin ilk online aromaterapi kütüphanesi yayında

Geçtiğimiz yıl açılan Türkiye’nin ilk online bitki kütüphanesi Çerçi Yusuf, birinci yılında arşivine bir de aromaterapi kütüphanesi ekledi. 70 uçucu yağ, 44 sabit (taşıyıcı yağ), 8 maserat ve 16 hidrosol (çiçek suyu) hakkında; kokularından elde edilme yöntemlerine, aromatik etkilerinden sağlıkta kullanıldıkları alanlara, akademik kaynaklar kullanılarak hazırlanan kütüphanede bitki ve yağlar hakkında detaylı bilgiler bulunuyor.

TIKLAYIN: Eviniz ve cildiniz için doğal sinek kovucu tarifi

Her bir yağ için ait olduğu bitkinin ailesi, kullanılan kısmı, çıkartılma yöntemi, rengi, miktarı, aroması, koku notu, aromatik etkisi, biyokimyasal etkisi ve önemli içerikler gibi teknik bilgilerin yanında o yağın kullanıldığı alanlara ve yağ hakkında ilginç bir bilgiye de internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Açıldığı gün 145 tıbbi ve aromatik bitkinin; şekil özellikleri, iklim ve toprak tercihleri, şifalı kısımları, kimyevi bileşenleri ve sağlık alanında kullanımlarıyla ilgili bilginin, akademik kaynaklara dayalı referanslarıyla paylaşıldığı sitede, bugün bitki sayısı 180’e ulaşmış durumda.

Geçtiğimiz sene içerisinde, içeriğine bir de “Vitamin ve Mineraller Kütüphanesi”, “Tıbbi Terimler Sözlüğü” ve “Sertifikalar Kütüphanesi” kazandıran CerciYusuf.org’un varlık nedeni ise kamuoyunu bilinçlendirerek, toplum sağlığını korumaya katkıda bulunmak.

Çerçi Yusuf’un küçük torunlarından ve sitenin kurucusu Rana Babaç Çelebi “Aromaterapi ve Ayurveda gibi konular popülerleştikçe, internetteki bilgi kirliliği çığ gibi büyüdü. Aromaterapide kullanılan yağlar insanlara mucizevi birer iksir gibi tanıtılıyor. Formüller, karışımlar havada uçuşuyor. En kötüsü de hasta ve özellikle çaresiz insanlar, bu bilgi kirliliği içerisinde, uçucu yağların “doğal” olmalarından hareketle, eş dosttan duydukları ve internetten buldukları bilgilerle kendilerine çeşitli tedaviler uyguluyorlar. Bu çok tehlikeli bir durum.” dedi.

Her bireyin bünyesinin farklı olduğuna, benzer/aynı semptomlara sahip birçok rahatsızlığın var olduğuna ve özellikle aromaterapide kullanılan yağların yoğunluklarına dikkat çeken Çelebi, “1 kg gül uçucu yağı, 3 ton gülden elde ediliyor. 1 kg Limon uçucu yağı, 300 kg meyve kabuğundan. Uçucu yağlar hayal edemeyeceğiniz kadar yoğun ve güçlü maddeler. Bu yağları günlük hayatımızda – iyi hissetmek için veya kozmetik amaçlı – kullanırken dikkatli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekiyor. Tedavi amaçlı ihtiyaçlarımızda ise bir doktora danışmadan asla kullanmamak lazım.” şeklinde konuştu.

CerciYusuf.org kütüphanelerinde yer alan tüm bitki ve bitki özlerinin hangi rahatsızlıklarda kullanıldığı belirtilmekle beraber, bunların hangi kısmının hangi usulde uygulandığına dair hiç bir bilgi paylaşılmıyor. Bunun nedeni ise sitedeki bilgilerin yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine kullanılmasının önüne geçmek.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Sağlık
Bugün küresel limiti aştık ama Türkiye bu yıl doğal kaynaklarını dünyadan 21 gün önce tüketti

İnsanlığın, dünyanın bize sunduğu 1 yıllık doğal kaynakları tükettiği gün olan Küresel Limit Aşım Günü, bu yıl dünyada 1 Ağustos,...

Kapat