Tasarımla şehrin ekolojisini anlamak: İstanbul’un Mikrobik Meyveleri

İstanbul Tasarım Bienali tarafından gerçekleştirilen 5. edisyon: Empatiye Dönüş. Yeni bir “sözlü kültür” geliştiren İstanbul’un Mikrobik Meyveleri enstalasyonu, izleyicilere zamanımızın ekolojik, toplumsal ve siyasal gerçeklikleriyle de yakın bir ilişkisi bulunan bahçecilik mirasını deneyimleme, onunla empati kurma ve onun hakkında bilgi edinme olanağı sunuyor.

2 Nisan Cuma günü, İstanbul’un Mikrobik Meyveleri kamusal programının başlangıç etkinliğinde (katılım bilgileri aşağıdadır) projenin tasarımcıları Orkan Telhan ve elii, 5. İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mariana Pestana ve İstanbul Tasarım Bienali direktörü Deniz Ova ile buluşuyor. Bu çevrimiçi sohbette proje ve kamusal program tanıtılacak; mikroorganizmalar üzerine daha önce ortaya atılmış sorular tartışılacak.

Bu projede mikrobik meyveler olgunlaşıp ziyaretçilere sunulurken, robot gibi konuşan bir papağan meyvelerin tarihini, gelecek nesiller için yazılmış fabllar formunda aktarıyor. İstanbul bahçelerinin mikro-iklimlerinde evrim geçirmiş mikropların kullanıldığı proje, ziyaretçileri iklim değişikliğinin şekillendirdiği yere-özgü tarihleri özümsemeye davet ediyor.

İstanbul’un Mikrobik Meyveleri İstanbul bostanlarının karmaşık tarihlerini mikroorganizmaların perspektifinden anlatan bir platform. Bir toprak mikrobiyolojisi laboratuvarıyla bir meyve ağacının melezi, bir bahçeler bahçesi olan bu platformda, tarihi 1,500 yıl kadar geriye uzanan çeşitli İstanbul bahçelerinden toplanmış mikrobiyal kültürler sergileniyor.

Bu yerleştirme nisan ayı boyunca Kadıköy Özgürlük Parkı’nda ziyaret edilebilir, her cuma günü saat 15:00’te robot papağanın mikroorganizmalar ile ilişkilerimizi aktardığı fablları dinlenebilir.

2 Nisan saat 19:00’da gerçekleşecek etkinliğin katılım bilgileri aşağıdadır.

Zoom Linki: https://iksv-org.zoom.us/j/92694349398?pwd=eklFZDlGUDkycFNXUUduTCtZRFhtUT09

Meeting ID: 926 9434 9398 Passcode: 318587

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Gündem, Kent, Sanat ve Tasarım, Topluluklar, Yeşil alanlar
40. İstanbul Film Festivali’nden sizin için seçtiğimiz 5 film

İstanbul Film Festivali’nin 1 Nisan’da çevrimiçi olarak bugün başlıyor. 40. yıl gösterimleri mayıs ve haziran aylarında çevrimiçinin yanı sıra sinema

Kapat