Taze naneden nane yağı yapımı

Bitki yağları yüzyıllardır yemek ve kozmetik tariflerinde ya da evlerde doğal oda kokusu olarak kullanılıyor. Nane yağı da sinüs açıcı, rahatlatıcı, ağrı azaltmaya yardımcı ve konsantrasyonu artırıcı özellikleri ile sıkça tercih edilen bir yağ. Siz de evde yetiştirdiğiniz ya da satın aldığınız taze nanelerden çok basit bir yöntemle nane yağı elde edebilirsiniz.

TIKLAYIN: Evinizde bulundurmanız gereken 9 doğal esansiyel yağ

#1 Nane yapraklarını doğrayın. Ne kadar ince doğrarsanız yağın yapraktan çıkması için o kadar çok alan bırakmış olursunuz.

#2 Doğradığınız yaprakları cam bir kavanoza alın ve nanelerin hacminin üç katı kadar votka ya da hububat alkolü gibi alkol derecesi yüksek, aromasız alkol ekleyin.

#3 Kavanozu kapatıp iyice çalkalayın. 4-6 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletin. Bu arada birkaç günde bir kavanozunuzu çalkalamayı unutmayın.

#4 4-6 haftalık sürenin sonunda nanelerinizi süzün. Süzerken naneleri süzgeç içerisinde ezerek yapraklarda kalan son yağı da çıkarın.

#5 Yağlarınızı küçük cam şişe ya da kavanozlarda karanlık ve serin ortamda saklayın.

Kaynak:
Hunker

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Gıda, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Şifa, Yeme İçme
D vitamini hakkında bilmek istediğiniz her şey

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini vücut tarafından güneşte vakit geçirerek depolanabildiği gibi aynı zamanda yiyeceklerle veya takviyelerle...

Kapat