Türkiye’de refah, hiç bir kentte yaşanamıyor

Pamukkale Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Türkiye’deki illerin, insani gelişmişliği belirleyen 3 unsur açısından dengeyi yakalayamadığını ortaya koydu. Kentlerin; eğitim, sağlık ve gelir endekslerine göre sıralandıklarında birbirlerinden çok uzak noktalarda yer aldıkları belirlendi.

Pamukkale Üniversitesi araştırmacılarının “Türkiye’de İllere Göre İnsani Gelişme Endeksi (İGE)” başlıklı çalışması; Türkiye’de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilen az sayıdaki çalışmadan biri oldu. TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen, Sosyal Politikalar Platformu’nda yayımlanan çalışmaya göre Türkiye’de refah olgusu, hiçbir kentte bütün boyutlarıyla yaşanamıyor.  

Türkiye’nin hiç bir ili, eğitim, sağlık ve gelir endekslerinin tümünde ilk sırayı alamadı. Araştırmaya göre eğitim, sağlık ve gelir endeksleri arasındaki bu uyuşmazlık illerin büyük bir çoğunluğunun bütüncül bir refah olgusuna sahip olmadığının bir göstergesi.

TIKLAYIN: Avrupa’nın geleceğinde arabasız şehirler gözüküyor

gge

Çalışmaya göre göre; Eskişehir eğitim açısından ilk sırada yer alırken; gelirde 13., sağlıkta 59. sırada. Gelirde ilk sırada olan Kocaeli; eğitimde 16., sağlıkta ise 52. sırada bulunuyor. Sağlıkta ilk sırada bulunan Tunceli ise eğitimde 30, gelirde ise 60. sırada kendine yer bulabildi.

Türkiye’deki ekonomik faaliyetlerin merkezi konumundaki İstanbul’un gelirde 2. iken, sağlıkta 22., eğitimde 37. sırada olduğu belirlendi. Eğitim, sağlık ve gelir birlikte dikkate alınarak oluşturulan İnsani Gelişme Endeksi’nde ise Ankara ilk sırada, İstanbul ise dördüncü.

Araştırmada Türkiye geneli için İGE değeri 0.604 olarak belirlenirken, bu UNDP metodolojisine göre Türkiye’nin “orta insani gelişmişlik düzeyi”nde bir ülke olduğunu gösteriyor.

2016-11-22

Türkiye’de 0.604’lük ortalamayı 12 il yakalayabilirken; geriye kalan 69 il daha düşük değerlerde kaldı. UNDP; 0.550 İGE değerini düşük insani gelişmişlik düzeyi olarak tanımlıyor. Buna göre Türkiye’deki 60 kent, insani gelişmişlikte düşük düzeyde bulunuyor. UNDP, 0.700- 0.799 aralığındaki İGE değerini yüksek olarak tanımlıyor. Bu kapsama sadece üç il (İzmir, Kocaeli, İstanbul) girebildi.

UNDP’nin çok yüksek insani değer puanına (0.800 ve üstü) yalnızca Ankara (0.817) ulaşabildi. İnsani Gelişme Endeksinin son sıralarını oluşturan illerin hepsinin (64 ila 81’inci iller arası) Doğu ve Güney Doğu’dan olması ise dikkat çekti.

Araştırmaya göre alt endeksler itibarıyla, Türkiye ortalamasının üzerinde bulunan il sayılarında eğitim ve sağlıkta iyi durumda iken, gelir endeksinde ise ciddi bir uçurum göze çarptı. Eğitimde 81 ilden 49’u ortalama eğitim endeksi değeri üzerine çıkarken, bu sayı sağlıkta 44 oldu. Gelir endeksinde ise sadece 5 il Türkiye ortalamasının üstüne çıkabildi.

Araştırmayı değerlendiren TOBB ETÜ-SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, bulguların hem bir ilin kendi içinde hem de iller arasında ciddi dengesizlikler gösterdiğine dikkat çekti. Sayan, “Bu bize, ekonomide ideal büyüme oranlarının yakalanması kadar, büyümenin insani gelişmeye yönlendirilmesinde daha alacağımız oldukça fazla yolumuz olduğunu gösteriyor” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet, TOBB ETÜ SPM

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gündem, Kent
Çocuk istismarı insanlık suçudur, tecavüz meşrulaştırılamaz

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye'de 2014 yılında bin 377'si erkek, 9 bin 718'i kız çocuğu olmak üzere 11 bin...

Kapat