Üç bin yavru kedinin ölümüne sebebiyet veren araştırma durduruldu

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı onayıyla yavru kedilerin sistematik olarak öldürüldüğü araştırma, kamuoyundan gelen tepkiler sayesinde durduruldu.

Hayvan hakları savunucuları, 22 milyon dolara (yaklaşık 123.6 milyon lira) mal olan araştırma programının başlatıldığı 1982’den beri 3 bini aşkın kedinin uyutulduğunu açıkladı.

Ciddi sonuçları olabilen toksoplazmoz hastalığıyla ilgili araştırma yapan tarım bakanlığından yapılan açıklamada, “Araştırmada farklı bir yön çizilecek. Kedilerin denek olarak kullanılması durduruldu ve bir daha başlamayacak” dendi. Açıklamada, araştırma programı sayesinde toksoplazmanın neden olduğu enfeksiyon sayısının yarıya indirildiğine vurgu yapıldı.

Kediler veya bozuk gıdalardan bulaşabilen toksoplazma parazitinin neden olduğu toksoplazmozla ilgili araştırma yapmak için kediler parazit içeren etle besleniyor, deney sürecinden sonra uyutuluyordu. Parazitlerin yumurtaları ise başka deneylerde kullanmak için saklanıyordu.

Veterinerler, yıllarca, hastalığın tedavi edilebileceğine vurgu yaparak, “Kedilerin uyutulması yanlış, evlat edinilebilirler”görüşünü savundu. Çok sayıda hayvan hakları koruyucusu örgüt ise araştırmayı kedi katliamı olarak niteleyerek kedilerin denek olarak kullanılmasına temelden karşı olduklarını açıkladı. Bakanlığın açıklaması tüm hayvanseverler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Araştırma için Tarım Dairesi’nde tutulan 14 kedinin ise dairenin çalışanları tarafından sahiplenileceği açıkladı. Tarım Dairesi, araştırmalar sayesinde doğmamış çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler için ölümcül olabilecek toksoplazmoz enfeksiyonu vakalarının yarı yarıya azaldığını belirtti. 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayat, Hayvanlar, İyi haberler, Teknoloji
Avrupa Parlamentosu tek kullanımlık plastikleri yasakladı

Strazburg'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda deniz kirliliğine neden olan tabak, çatal, bıçak ve pipet gibi tek kullanımlık plastik

Kapat