Avrupa Parlamentosu tek kullanımlık plastikleri yasakladı

Strazburg’da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda
deniz kirliliğine neden olan tabak, çatal, bıçak ve pipet gibi tek kullanımlık plastik ürünleri 2021’den itibaren yasaklayan karar onaylandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, 2029 yılına kadar plastik şişelerin yüzde 90’ını toplama, 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik şişelerin yüzde 25’ini, 2030’a kadar da yüzde 30’unu geri dönüştürmek zorunda olduğu belirtilen kararda, AB ülkelerinin sigara filtrelerini üretenlerin, ürünlerinin atık ve temizlik maliyetlerini karşılamaya katkı sağlayacağı vurgulandı.

Parlamento üyelerinden Belçikalı MEP Frédérique Ries, "Tek kullanımlık plastiklere karşı en iddialı mevzuatı kabul ettik. Konsey ile yapılacak müzakerelerde seyri devam ettirmek bize kalmıştır. Deniz çevresini korumak ve plastikle ilgili çevresel zararların maliyetlerini azaltmak için bu şarttır. Avrupa'da çevre kirliliğinin yaratacağı zararın 2030 yılına kadar22 milyar avro olacağı tahmin ediliyor." şeklinde konuştu. 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gündem, İyi haberler, Kent
Çevreye duyarlı 9 müzik festivali

Yılın hava veya zamanı ne olursa olsun, dünyanın herhangi bir yerinde bir müzik festivali gerçekleşiyor. Kimisi kısa hafta sonu festivalleri

Kapat