Tanıştıralım: Gayrettepe’nin yeni iyi gıda adresi Urban Yakın Doğa

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında, şehrin en karmaşalı noktalarından biri olan Gayrettepe’ye açılan Urban Yakın Doğa, aslında şehirde belki de en ihtiyaç olan yerde; küçücük, sakin bir kaçış noktası. Müşterilerine güvenilir gıdayı ulaştırabilmek ve topluma fayda sağlama amacı ile bu şirin dükkanı açan Figen Dasıkoğlu ve Yasemin Alkım Yaka’nın projesi.

TIKLAYIN: Beyaz yakalılar için vegan seçenekler: iyi Lokanta

Yasemin Alkım Yaka kariyerini Urban Yakın Doğa’dan önce medya alanında sürdürürken, Figen Dasıkoğlu ise turizm ardından çeviri ve çocuk kitabı yayıncılığı ile uğraşmaktaymış. Ancak, Figen’in sağlıklı gıdalar ile hayatını sürdürüyor olması ve Yasemin’in de onun bu konudaki heyecanına ortak olmasıyla birlikte bunu sadece bir hayat tarzı olmaktan bir adım öteye taşımaya karar vererek yolculuklarına başlamışlar. Kendi beslenme şekillerini vegan, vejetaryen veya başka herhangi bir kalıba sokmak istemiyorlar. Sadece iyi gıdanın mümkün ve aynı zamanda ulaşılabilir olduğuna inanıyorlar. Bu girişimleri sayesinde de bir semtin açığını kapatmanın mutluluğu içindeler.

Ürün gamlarına karar verirken öncelikli olarak Buğday Derneği’nin düzenli kontrolleri sayesinde en güvendikleri gıda pazarı olan Feriköy Ekolojik Pazar’da yer alan üreticilerle çalışmaya özen gösteren iki kadın ortak, sonrasında seçimlerini müşterilerinin talepleri doğrultusunda geliştirmişler. Şu anda ürün çeşitlilikleri; baharatlar, süt ve süt ürünleri, sirke, zeytin ve zeytin ürünleri, ekmek, baklagil, un ve sağlıklı atıştırmalıklardan oluşuyor. Ürünlerinin ekolojik olmasına özen gösteriyorlar. Aynı zamanda, kadın girişimci ve üreticileri desteklemeye inanıyorlar ve seçimlerinde öncelik veriyorlar. Cumartesi günleri ise ekolojik pazarı mutlaka ziyaret ederek sebze ve meyvelerini oradan temin ediyorlar.

Bu bir yıllık süreçte çevrelerinden oldukça olumlu tepkiler almışlar. Şu anda bulunduğumuz gıda krizinin aslında bireyleri sağlıklı gıdaya yöneltmesi ve şehrin ortasında yer almaları sayesinde beklediklerinden çok ilgi görüyor olmak onları çok mutlu ediyor. Müşterilerinin büyük çoğunluğunu alışverişlerini büyük ölçekli yapan bilinçli kişiler oluşturuyor.

Bu şirin ve küçük dükkânın ön tarafında da tahta merdivenlerden oluşan bir dinlence alanı var. Kafe kısmındaki seçenekler şu an için kısıtlı, sıcak ve soğuk içeceklerin yanında tatlı veya tuzlu atıştırmalıklar alarak kafenin ön tarafında oturmak mümkün. Menüleri şu an mevcut olmamakla birlikte gündelik olarak mutfaktaki ilhamlarına göre o gün hangi tatlıyı yapacaklarına karar veriyorlar. Dükkândaki malzemeleri kullanarak hazırlamaya özen gösteriyorlar. Çay çeşitlerinin de aynı şekilde organik olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama olarak, bir çay ve bir tatlının fiyatı 10- 15 TL arasında değişiyor. Ürünler, açık mutfakta hazırlanıyor, samimi ev havasında. Dükkânın kitap seçkisi köşesi de mevcut.

Dükkânla alakalı gelecekteki planları arasında müşterilerinin ilgisini çeken atölye programı hazırlamak var. Bu atölyelerde gıda üretiminde yetkin kişilerle işbirliği yapmayı düşünüyorlar. Bunun dışında internet sitelerini geliştirmeye devam ediyorlar, bu sayede ürün seçkilerinin daha ulaşılabilir olmasını amaçlıyorlar. 

Gayrettepe Mahallesi Süleymanbey Sokak Hayırı Apt. No:5/1-G Beşiktaş Istanbul

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Genel
Yol ve konaklama masrafları şirketten: Finlandiya’da üç günlük mutluluk ve doğayla bütünleşme kampı

Finlandiya'nın turizm kurulu Rent-A-Finn yapılan yarışma sonunda belirlenecek katılımcıları Finlandiya'daki üç günlük mutluluk ve doğayla bütünleşme kampında ağırlayacak. Yol ve...

Kapat