Uzun hafta sonu için son dakika kaçamakları

Bir taraftan bir türlü bizi bırakmak istemeyen kış mevsimi, bir taraftan İstanbul; gürültüsü, trafiği betonuyla bizi bıktırırken, boğazı, vapuru, manzarlı tepeleriyle de vazgeçilmezliğini koruyor. Ama işte dört günlük uzun bir hafta sonu tatili kapıdan göründü.

Eğer hâlâ güneye inmeye niyetiniz yoksa İstanbul çevresinde eminim keşfetmediğiniz bir çok yer vardır. Bu sefer doğa ile iç içe olabileceğiniz İstanbul’a yakın günübirlik kaçamak adreslerini sunuyoruz. Size iyi keşifler diliyoruz, bir derin nefes de İstanbul’dan çıkamayanlar için alın.

1. FATİH ORMANI

Şehir merkezine çok yakın olması avantaj. 1.500 dönüme yayılan gür ağaçları ve rekreasyon alanıyla günün her saatinde gezmeye açık. İster girişteki kafeteryada birşeyler atıştırıp yürüyüşe çıkın, isterseniz ana yolu takip ederek ormanın derinliklerine inin. İsterseniz beğendiğiniz bir piknik masasında güzel bir sofra kurun. Bisiklet tutkunları için ise ideal.

0212 299-8475

2. ÇİLİNGOZ

Karadeniz kıyısında uzun ve geniş beyaz bir kumsal. Dalgaların şekillendirdiği kayalıkların arasından denize karışan bir dere. Ve bu güzel tabloyu tamamlayan yeşil bir bitki örtüsü. İster sahilde yürüyüş yapın, ister sadece bu yöreye özgü “longos” denilen bitki ve ağaç zenginliğini keşfetmek için içerilere bir yürüyüş yapın.

Çatalca-Saray yolu üzerinde Binkılıç köyünün çıkışından sağa dönerek 17 km. orman içi yoluyla ulaşabilirsiniz.

0212 789-1005

3. İNCEĞİZ

İstanbul’da tarihin ve tabiatın cömert davrandığı bir vadi. Çatalca’nın yaklaşık 2.500 yıl önce kurulduğu bölge Cenevizlilerin 9. yüzyılda yüksek kayalara oyduğu üç büyük mağara ve ağaçlarla kaplı. Derenin yanında piknik yapmak çok eğlenceli oluyor. İnceğiz, Çatalca’dan Subaşı’na giden yolun üçüncü kilometresinden sola dönerek altı kilometre kadar gittikten sonra ulaşılıyor.

0212 789-1524

4. AZİZPAŞA

Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane, Eyüp gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla rağbette. Bir de kafeteryası mevcut, eksiklerinizi buradan karşılayabilir veya menüsünden ısmarlayarak orada yiyebilirsiniz. Maslak’tan aşağı inerken Cendere Yolu üzerinde sağda.

0212 360-3085

5. TAYAKADIN

Bakımlı sahaları ve hizmet kalitesiyle dikkat çeken bu yeşil alanı daha çok aileler ve okullar tercih ediyorlar. Çam ve meşe ağaçları dolu her yer. Piknik yapabilir ya da kafeteryasında yiyebilirsiniz. Çevrede tilki, sincap, şahin ve kartal görmeniz olası. Terkos gölü kıyısında.

0212 614-2824

6. KAYMAKDONDURAN

Beykoz’da Osmanlı döneminin ünlü Kanije Beylerbeyi Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış olan çeşme buz gibi soğuk suyu ile çok meşhur. Ahşap masalarla donatılmış yeşilliklerin üzerinde piknik yapabilir ya da kafteryasından ısmarlayabilirsiniz. İçinde 200 yıllık anıt ağaçlar var. Her an bir yerden sincap çıkabilir. Beykoz Akbaba köyü istikametinden 3 km. sonra ulaşabiliyorsunuz.

0216 413-4015

7. MARMARACIK

Karadeniz kıyısında küçücük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bu yerde balık tutabilir, yüzüp, doğa yürüyüşleri yapabilir, plajından yararlanabilirsiniz. Bölgede geceleyebileceğiniz ahşap evler de mevcut. Ayrıca kır kahvesi, lokanta ve mini golf sahası ile bilinen bu yer eskiden Volkswagen meraklılarının gittiği bir mekan olduğundan Vosvos kamping olarak da anılırdı. Marmaracık koyuna Sarıyer’den Rumeli Kavağı’nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabiliyorsunuz.

0212 325-5583

8. AYDOS

İstanbul’un en yüksek noktası olarak bilinen Aydos Tepesi eteklerinde bulunan bu mesire yeri günlük dinlenme ve aktiviteler için ideal. Akşam üzeri, Adalar üzerinde güneş batışını seyretmek eşsiz bir keyif. Gölet çevresinde ekolojik bütünlükle küçük bir Uzungöl manzarası oluşturuyor. Bölgenin piknik alanları, büfesi ve koşu parkurları oldukça bakımlı. E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametinden ulaşabilirsiniz.

0216 377-4647

9. POLONEZKÖY TABİAT PARKI

Ülkelerinin 1842’de işgal edilmesiyle, mücadelelerini yurtdışında sürdürmek isteyen bir gurup Polonyalı’nın kurduğu ve adlarını verdikleri tabiat ve yaşam diyarı. Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Polonyalılar’ın ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilirsiniz, kamp alanları özellikle hafta sonları için ideal. Güzelliği dillere destan bölge, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanısıra Franz List, Gustave Flaubert ve daha bir çok ünlü ismi ağırlamış. Popüler bir yer olmanın avantajıyla bir çok noktadan ulaşım imkanına sahip. Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayolu mevcut.

10. GÖKNARLIK MESİRE YERİ

Binbir güzelliğe sahip Beykoz’un bir başka güzelliğidir Tokatköy-Göknarlık… 46,5 hektar büyüklüğündeki alanda kendiliğinden yetişen ve en nadide ağaç türlerinden olan göknarlar, insanda tarifsiz bir hayranlık uyandırıyor. Kapladığı alana neredeyse hiç ışık bırakmayan göknarlar içinde yürümek sizde çok değişik duygular uyandıracaktır. Etrafını saran kestane ve diğer ağaç türleri arasında kolaylıkla fark edilebilen bu sahaya, Beykoz İlçe Merkezi’ne olan yakınlığıyla ulaşılması son derece kolay.

Beykoz’un Güneydoğusunda yer alan Tokat köyüne de iki km uzaklıkladır. Alana Tokatköy’ün İmam Hatip Lisesi yanından geçen 800-900 metrelik orman yoluyla ulaşılabilmekte.

11. BÜYÜKADA MESİRE YERİ

Eğer 19 Mayıs’ta çalışmak zorunda iseniz, ailenizin dört gün boyunca tatil yapabileceği bir yer var sırada; yeşilin ve mavinin kucaklaştığı bu güzel beldede hem tatil yapıp hem de çalışabilmek fikri kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Bu hiç de zor değil. Büyükada Mesire Yeri içindeki 85 oda 200 yataklı pırıl pırıl tesislerde bu hayalinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz, Büyükada Resort’da tatil yaparken kısa bir vapur yolculuğu ile İstanbul’daki işinize de gidip gelebilirsiniz. Tesis; açık havuzu, enfes yemekleri, bakımlı çevresi, spor aktivite merkezi ve güler yüzlü personeliyle sizi bu imkandan yararlanmaya çağırıyor. Üstelik, Adalar’ın kendine has güzelliği ve bol oksijeni de cabası…

Vapur yolculuğundan sonra ulaşacağınız Büyükada iskelesi’nin sol tarafına düşüyor. Bisiklet kiralamak size kolaylık sağlayacaktır.

12. BİNBAŞI

Kemerburgaz ya da Belgrad Ormanları içinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz zengin bir ağaç ve bitki örtüsüne sahip piknik yeridir. Yürüyüş parkuru ve oturma mekanlarıyla dikkat çekiyor. Rivayet edilir ki, Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarındaki savaşlarda bir bölük asker bölgeye sığınmak zorunda kalır. Açlık ve susuzluk giderek artmaktadır. Asker huzursuzdur ancak kamp yerinden ayrılmak da mümkün değildir. Bunun üzerine günlerce çare arayan bölük komutanı binbaşı, geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmayı başarır ve bölgeye de adını vermiş olur. Girişteki kafeterya ziyaretçilerin birçok ihtiyacını karşılayacak donanıma sahip. Çocuklar da unutulmayarak şirin bir oyun bahçesi kurulmuş. Kemerburgaz ile Bahçeköy’ü birbirine bağlayan yol üzerinde.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Kent
İpek böcekleri

Kadınlar üretiyor...

Kapat