Vücudunuza stres yüklendiyse çimlere uzanın ve kendinizi topraklayın

Sağlıklı yaşam dediğimiz zaman kendimizi iyi hissetmek ve vücudumuzu evrimleştiği gibi kullanmaktan bahsediyorsak, son dönemlerde bir çok araştırmaya konu olan “topraklama” yöntemi tam da buna yönelik kazanımlar sağlamakta.

Özünde sırt üstü yere yatmaktan ibaret olan bu “trend” ile Dünya’nın içinde barındırdığı devasa elektron ağı ile etkileşime geçmeye yaramakta. Araştırmalar doğal alanlarda yere uzanmanın enflamasyonu ve kortizol seviyelerini azalttığını ve uykuyu düzenlediğini belirtiyor.

Çok yeni bir trend olduğu için aslında bilimsel araştırmaların boyutları şu an “kesin sonuçlara” ulaşmak için yeterli değil, ama diğer sağlık trendlerine göre tam anlamı ile yan gelip yatmaktan ibaret bu hareketin çok da size zararı dokunacağını düşünmüyoruz.

Özellikle ofiste ve evde koltukta oturmaktansa aslında ilkel insanların yaptığı gibi bacakları çapraz yaparak oturmanın eklem sıvılarına yardımcı olduğu aslında bilimsel olarak giderek artan bir destek görmekte. Aynı şekilde modern insanın doğa ile etkileşiminin, özellikle el, bacak, ayak veya popolarının etkileşime girmediği de ayrı bir gerçek.

Modern ve özellikle yaşam alanları yerine betonarme konutlara odaklanan şehirlerde sadece apartmanlardan dolayı değil, yüksek yataklardan hatta giydiğimiz ayakkabılardan dolayı insan vücudu toprakla etkileşime geçemiyor. Hatta yılın neredeyse 10 ayı insanlar toprak, kumsal ya da çimlere ellemeden yaşayabiliyor.

Siz yine de topraklanma hareketine katılın deriz. Uzanmanın, ekranlara odaklanmış gözlerinizi kapatarak dinlenmenin kötü olduğunu söyleyen çok fazla kişinin olacağını düşünmüyoruz. Sadece uzanmak zorunda da değilsiniz, çıplak ayakla bir kaç dakika çimlerde yürüseniz bile yeterli.

Belki sağlık kazanımları minimal olabilir ama siz bunları artırabilirsiniz. Eğer bir parkta piknik yapmaya gidiyorsanız gazlı içecekler ve işlenmiş meyve suları yerine bu su tariflerini uygulayarak yanınızda götürebilirsiniz. Eğer güneşte kalacaksanız hem çevre hem de cilt dostu bu güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Havalar da güzelleşmişken, elinize bir kitap alarak, bazı şehirlerde betonarme cangıllardan kaçıp parklara doğru yol alıp, sağlık trendlerinden en eforsuz olanını uygulayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kent, Şifa, Yeşil alanlar
Bir Kadıköy klasiği: Mural İstanbul bugün başlıyor

Kadıköy Belediyesi'nin 2012 yılından beri şehrin sağır duvarlarını renklendirmek için düzenlediği ve dünyanın dört bir tarafından sanatçılara ev sahipliği yapan...

Kapat