Yastığınızın temizliğine önem göstermenin faydaları düşündüğünüzden daha fazla

Rahatlığımızın en büyük sağlayıcıları yastıkların nasıl temizlenmesi ve bakılması konusunda aslında o kadar da çok konuşulmuyor. Ama eskimiş ve yıpranmış yastıklar sağlığınızı düşündüğünüzden çok daha fazla etkiliyor.

Düşünün üstüne kafanızı koyduğunuz 6 ile 8 saat arasında üstünde nefes aldığınız, her yıl neredeyse75 litre terlediğiniz, hatta bazen salyanızın bile aktığı bir şeyden bahsediyoruz. Bununla beraber yastıklar binlerce toz akarı (mite) dediğimiz gözle görülmeyen eklem bacaklılar ile ölü deri hücreleri ve bakterilere de ev sahipliği yapıyor.

Öyle ki, 2005 yılında İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kullanılan bazı yastıklarda 16 farklı mantardan 1 milyona yakın spor bulunduğunu ortaya çıkarmış. Eğer alerjiniz veya astımınız varsa yastığınızın içinde yaşayan toz akarları ve mantarlar sizin için hiç de iyi değil.

2134235465

Yastıklarınızı temiz tutmak

Standart sentetik yastıklar yıl boyunca, 3 ayda bir, yılda 4 defa çamaşır makinasında yıkanabilir. Bazı makinaların yastıklara özel yıkma programı bile bulunmakta, eğer sizin makinanızda yoksa narin yıkma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yastıkları yıkarken toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanırsanız yastığınızın üzerinde tortu kalmamsını sağlarsınız. Aynı zamanda çift sayıda yastık kullanmanız makinanızın dengesi için de önemlidir. Kullanmadan önce yastığınızı içininde kuruduğundan iyice emin olun.

Bir kaç kez yastığınızı güçlü bir şekilde silkeleyip içinin eğşit bir şekilde kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer yastığınız uzun süre nemli kalırsa, küflenmeye yol açabilir ve emin olun her akam kafanızı koyduğunuz bir yerde bunu istemezsiniz.

Eğer yastığınız çamaşır makinasında yıkanamıyorsa bir kova içerisinde güçlü olmayan bir deterjan ile yastığınızın içine batabileceği miktarda ılık suyu karıştırıp, hafifçe yıkadıktan sonra suyu boşaltıp, soğuk su ile durulayın. Suyunu iyice sıktıktan sonra gene aynı şekilde güneş gören bir yerde kurumaya bırakın.

BUNU DA OKU:  'Et'e bakışınızı değiştirecek 5 film

Eğer boynunuzun şeklini alan visco yastıklarınız varsa, yastığınız özel bir yıkama metoduna tabirdir ve çamaşır makinasına atılamaz.

Yastık yüzünüzü yıkamak için bu ürünü aldığınız yer ile konuşmanız çok daha iyi olur Ama genel olarak haftada bir yıkamanız, eğer hastaysanız bir kaç güne bir yıkamanız hijyen ve sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

4325465

Yastığınızın ömrünü uzatmak

Yastığınızın ve yastık kılıfınızın üstüne geçeribileceğiniz fermuarlı yastık koruyucları, toz akarlarının ve bakterilerin direkt yastığa geçmesini engelleyip, yastığınızın ömrünü uzatacaktır. Yastık koruyucunun nefes alabilen ve nem tutmayan yapıda olmasına ve düzenli olarak yıkanmasına dikkat edin.

Eğer böyle bir yastık koruyucunuz yoksa birkaç yıldan sonra yastığınızı değiştirmeniz iyi olur. Bunu çok basit bir test ile kontrol edebilirsiniz, Eğer yastığınızı ikiye katladığınızda kendiliğinden düzeliyorsa, yastığınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer düzgün bir yastığa yatırım yaptıysanız, önerilerimizi uygulayıp, düzenli yıkayıp, temiz tuttuğunuzda kendi sağlığınızı da koruyarak 10 yıla kadar kullanabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kişisel Bakım
Bahar Kokularını Evinize Davet Edecek 3 Öneri

Doğal kokuları doğal tarifler ile evinize davet etmeniz mümkün.

Kapat