Yeşil yılbaşı hediyeleri

Aralık ayı, insanlığın faaliyetleri yüzünden yok olmakta olan doğanın biraz daha sorumsuzca tüketildiği bir zaman dilimi ne yazık ki. Yılbaşı hazırlıkları süresince, satıcıların daha fazla kazanç sağlama amacı gütmeleri ile artan fiyatlar, tüketici mabetleri olarak tanımlanabilecek alışveriş merkezlerine arabalarla yapılan, bitmek bilmeyen “git-gel”ler ve dolayısı ile benzin tüketimindeki artış, hediyeleri paketlemede kullanılan birçok renkli plastik, kağıt ve benzeri kat kat malzeme tüketimi…

Oysa yılbaşı yeni ümitlerin olduğu, yeni heyecanların yaşandığı bir başlangıç sembolü değil midir? Tüketimi azaltabileceğimiz bir yılbaşı hayal edebilir miyiz? Ya da en azından sevdiklerimize hediyelerimizi verirken, doğaya saygımızı da hatırlatacak bir katkıda bulunabilir miyiz? Doğaya saygı göstermek, sıkıcı hediye seçenekleri arasında sıkışıp kalmak anlamına gelmiyor. Kısa bir araştırma sonucunda bir araya getirdiğimiz bu ipuçlarının size yol göstereceğini umuyoruz.

wwf_deniz_kaplumbagasi

Sosyal sorumluluk kapsamında yapılan bağışlar en güzel hediye seçeneklerine dönüşebilirler. WWF Türkiye, deniz kaplumbağalarının Doğu Akdeniz’deki son sığınaklarında, neslini sürdürebilmesi için 110 milyon yıllık bir serüven bitmesin diye büyük bir mücadele veriyor. Siz de deniz kaplumbağalarını evlat edindirebilirsiniz. Yine WWF Türkiye, Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda saz kedisi popülasyonunun saptanma ve korunma çalışmalarını yürütmekte ve hediye olarak evlat edindirdiğiniz kişiye posta yolu ile sertifika, saz kedili bez çanta ve “Akyatan’ın Yaban Yüzü” kitapçığı hediye etmekte.

temabagis

TEMA ise fidan ve meşe bağışları karşılığında hediye ettiğiniz kişiye özel sertifikasını gönderiyor.

ÇEKÜL ise yine bu sene yılbaşına özel sertifikaları ile sevdiklerinize ‘yedi ağaç’ hediye etme olanağı sunuyor.

Kitap hediye etmek her zaman benim en sevdiğim seçeneklerden biri olmuştur. Bu sene de dostlarınızın alışkanlıklarını biraz da olsa değiştirebilecek kitaplar hediye edebilirsiniz. Örneğin “Ekoloji Cep Rehberi”nde hepimizin sıklıkla duyup kullanmaya başladığı bazı kelimeler var; ‘organik ürün’ ya da ‘sürdürülebilir yaşam’ . Ekolojinin temelini oluşturan bu kavramların ne anlama geldiğini tam olarak bilmeyen dostlarınıza bu kitap oldukça yararlı bir rehber olacaktır. Ekoloji Cep Rehberi’nde ekosistemden biyoteknolojiye, çevresel adaletten virüslere, ekolojik düşünme biçimiyle ilgili kapsamlı bir sözcük dağarcığı mevcut. Bu kitabı Kapbula City’s’ten veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Kapak kartonunda geri dönüşümlü karton, iç sayfalarda asit içermeyen ve sürdürülebilir orman kaynağından gelen sertifikalı kağıt kullanmışlar.

BUNU DA OKU:  Moyyatölye ile tanışmanız şart

ekolojicep_rehberi

Bir diğer kitap, roman seven dostlarınızın ilgisini çekecektir. “Yağmur’un Kırk İşareti” için Guardian ‘Küresel ısınma için Cesur Yeni Dünya! Özenle yaratılmış karakterler ve çok canlı bir mekân hissiyle dolu zengin bir anlatım! Uyurgezerler gibi karanlık boşluğa yürüyen insanlık!’ diyor.

Başka kitap önerilerim ise genç okurlar için, Al Gore’un kitabı “Tercih Sizin”. Gezegeni ayakta tutmak ve iklim krizini çözebilmek için temiz enerji türlerini tanımak ve geleceği geliştirme gücüne sahip olduklarına ikna olacakları bir kitap. Son kitap ise, Prof. Dr. Michael Pollan’ın devrim niteliğindeki kitabı “Etobur-Otobur İkilemi”; yemek yiyenlerin, yani hepimizin manifestosu olup yazdıkları çok da keyif verici değil ne yazık ki. Yediklerimizle ilgili bilmemiz gerekenlerle dolu.

saru

16-19 Aralık tarihleri arasında ise İstanbul Fulya’da sevdikleriniz için gıda, kozmetik, oyuncak gibi bir çok farklı ekolojik hediyeler bulabileceğiniz Ekoloji Günleri etkinliğini de takviminize not edin. Ecobella markasının çok şık kavanozlarda akdeniz sebzeleri, tapas türü mezeleri, ezmeleri, sosları, marmelatları, zeytinleri ve salataları var. Hepsi de organik. Ökotek standında natürel kozmetik malzemelerine ve Saru stantlarında yine organik ürünlerden elde edilen, insanın organik yapısı ile uyumlu sertifikalı, kişisel bakım ürünlerini bulabilirsiniz. Oyunla paylaşımın, yaratıcılığın ve de tabii ki öğrenmenin keyfini sizin ve çocuğunuzun görmesi için Gel-Oyna standında tahta oyuncaklar da sizleri bekliyor. Gökçeada’da üretilen “Nusret Bey Şarapları” da organik üzümden elde ediliyor. Merlot, Cabarnet Sauvignon ve Syrah üzümlerinden üretilen organik şaraplar, uygun bekleme koşullarında deneyimli bağcının elinden şarap tutkunlarına tanıtılıyor. Şarap tutkunları için güzel bir yılbaşı hediyesi olabilir. Kapbula’nın bebek ve çocuklara yönelik sattığı organik giysiler, oyuncaklar, %50’ye varan indirimli fiyatlarla anne ve anne adaylarını standına bekliyor.

BUNU DA OKU:  Yaşasın tohumlar

LifeCo’da verilen Detoks programları da yeni yılda sevdikleriniz için sağlıklı alışkanlıkları kazanmaları ve modern yaşam sonucu vücutta biriken toksinlerden arınmaları için bir hediye seçeneği olabilir. Master Detoks, Yeşil Detoks Programları ve 14-21 günlük zayıflama ve hayat değişim programlarından istediğinizi hediye edebilirsiniz.

muji_speakers

Muji mağazalarında kartondan yapılmış katlanabilir küçük hoparlörler genç dostlarınız için şahane bir hediye olabilir. Hem stil sahibi hem de yanınızda yer kaplamadan taşımanız mümkün.

Yılbaşı deyince benim aklıma bir de geleneksel lezzetli ev yapımı yılbaşı kurabiyeleri geliyor… Hani şu nefis kokan Zencefil Adamlar.. Dışarıdan almaktansa evde yapıp hediye etmek bence hem daha özel hem daha ekonomik ve ‘yeşil’.

christmas-ginger-man-cookies-01

Buyurun tarifi:

  • 1 kap tereyağı
  • 1 kap esmer şeker
  • 1 kap bal
  • 2 yumurta
  • Biraz da şeker pekmezi

Bu 5 malzemeyi mikserde çırpın.

Ayrı bir kasede;

  • 5.5 kap un
  • 4 çay kaşığı öğütülmüş zencefil
  • Kabartma tozu
  • 1.5 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı hindistan cevizi

Öğütülmüş karanfil karıştırılır ve mikserle karıştırdığımız karışıma eklenir.

Elde ettiğimiz hamuru merdane ile açıyorsunuz ve kalıplarla şekillendiriyorsunuz. Pişirme kağıdı kapladığınız fırın tepsisinde üzeri pembeleşinceye kadar fazla kurutmadan pişiriyorsunuz. Pişirme süresini kısa tutmalısınız çünkü kurabiyeleriniz fırından çıkınca bir miktar daha sertleşecekler. Hediye etmek üzere pişirdiğiniz kurabiyeleri çocuklarınızla beraber hazırladığınız boyalı kavanozların içinde sunmak da iyi fikir değil mi?

kid_drawing_wrap

Bir mimar arkadaşım mimari çizimlerini yaptığı kağıtları paket kağıdı olarak kullandığından bahsetmişti. Üzerine renkli kurdeleler takar ya da çocuklarına boyatırmış. Hem geri dönüşümü sağlıyor hem de ne kadar özellikli ve kişisel olduğunu vurguluyor düşünsenize… Ayrıca çocuğunuzun yaptığı resimlerden de paket kağıdı yapmak çok özel bir şey olsa gerek. Bu yılbaşında kesin oğlumun yaptığı resimlerden hediye paketleri yapacağım.

BUNU DA OKU:  İklim değişikliği sergisi: Hem eğlenceli, hem öğretici

Ayrıca evde yetiştirebileceğiniz organik baharatlar güzel görünümlü saksılarla hediye edildiklerinde dostlarınızın mutfaklarına hayat getirecektir. Hem güzel kokuları ile hem de yemeklere katacakları harika lezzetlerle hep hatırlanacağınızın garantisi de var üstelik.

Elde yapılacak yeşil ve yararlı hediyelerden bir diğeri de kanvas kumaştan yapacağınız bir alışveriş çantası veya sizin süsleyebileceğiniz hazır bir kanvas çanta. Naylon torbaların yeşil alternatifi olan bu çantaları dikişe eli yatkın herkes kolayca yapabilir.

Her şeyin başında; yeşil hediye demek hediye alacağınız kişiye gereksinimi olan bir şeyi vermektir çünkü doğa ile dost olmanın şartlarından biri de gereksiz harcamalardan uzak durmaktır, çöpe neden olmamaktır. Sonuçta yılbaşı dediğimiz zaman eğlence zamanıdır, kendinizi alışveriş furyasına çok kaptırmayın. Hayatınızı karartmayın, yeşillendirin.

Size mutlu, sağlıklı ve yeşil bir yıl diliyorum.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gündem, Hayat, Hediye, Kendin yap, Kent, Sanat ve Tasarım
Biomimikri: Doğadan gelen inovasyon

Doğaya kılavuzluk eden bilim dalı.

Kapat