Yumurtanın beş hali

Damak tadımıza uygun, geleneksel tarifleri vegan tariflere dönüştürmekte karşılaşılan en büyük problemlerden biri yumurta.

Yağ ve sütün vegan alternatifleri olan bitkisel yağ ve soya sütüne marketlerde rastlamak mümkün peki ya yumurtanın? Vegan beslenenler kek, kurabiye ya da yumurtalı her tür hamur işini bundan sonra rüyalarında mı görecekler?

Tabii ki hayır.

Buyrun tariflerinizde yumurta yerine kullanabileceğiniz beş vegan malzeme.

1. Elma püresi

Yemeklerinizi nemlendirmek, daha sulu hale getirmek için elma püresi kullanabilirsiniz. Tatlılarınızda bir yumurta yerine 1/4 büyük fincan elma püresi ekleyin.

2. Muz

Tatlılarınızı yumuşatmak için kullanabileceğiniz bir diğer malzeme ise muz. Kek ve tatlı ekmek yapımında bir ezilmiş muzu bir yumurta yerine kullanabilirsiniz.

3. Keten tohumu

Yumurtanın yapıştırıcı, bir arada tutucu etkisine ihtiyacınız olduğu durumlarda keten tohumuna başvurun. Bir kaşık keten tohumunu üç kaşık suda eriyerek yumurtanın jelimsi yapısını elde edebilirsiniz.

4. Ezilmiş patates

Katı olması gereken tariflerde ezilmiş patatesi yine yumurtanın bir arada tutucu etkisini elde etmek için kullanabilirsiniz. İki kaşık ezilmiş patates bu durumda bir yumurtanın işini görecektir.

5. Diyet kola

Kabul ediyoruz pek sağlıklı olduğu söylenemez ama mutlaka kek yemeniz gerekiyorsa kabartma sorununu ise diet kola ile çözebilirsiniz. Birçok kek tarifinde bir kutu diyet kola iki yumurta yerine kullanılabilir.

(Kaynak: PETA)

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Vejetaryen ve Vegan
Şeker bağımlılığından kurtulmak

Şeker tüketimi sonucunda beyin uyuşturucu tüketimine benzer hareket ediyor.

Kapat