Ziraatçiler Derneği’nden uyarı: Türkiye’de üretilen ekmekler kanser yapabilir

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, buğday üretiminde bilinçsizce zirai ilaç ve gübre kullanıldığını ve denetimlerin yetersiz olduğunu belirtti ve buğdaydaki zirai kalıntıların kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklar açısından risk oluşturduğunu belirtti.

TIKLAYIN: Taze gıdadaki tehlike, iade edilen limonların çok ötesinde

Yaşanan bu kriz aslında yeni değil. Birkaç ay önce Yunanistan’a ithal edilen 164 ton limonun pestisit kalıntısı içerdiği gerekçesiyle iade edilmesinin ardından da Türkiye’de özellikle iç pazara satılan taze gıdanın yeterince denetlenmediği, zirai kalıntı analizlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmadığını konuşmuştuk.

Buğday üretimindeki yeni tehlike çiftçilerin bu zamana kadar sebze ve meyve tarımında kullandıkları gübre ve zirai ilaçları artık buğday üretimi sırasında da kullanması. Türkiye’de yılda 20 milyon ton buğday üretiliyor. Ekmek tüketimi bu kadar yoğun olan bir ülkede buğdayda zirai kalıntılar olması çok fazla insanı etkiler ve ciddi sağlık tehlikeleri oluşturabilir. Bu sıkıntıların önüne geçmek için çare ise ekolojik tarım uygulamaları ile devlet denetimi.

Hüseyin Demirtaş’ın konu ile ilgili açıklamaları şöyle:
“Sıvı gübreler ve tarım ilaçları fazla kullanılırsa, bu tüketiciye hastalık olarak geri dönüyor. Çünkü buğday ekmeğe dönüşüyor ve Türkiye’de tüketilen ekmeğin miktarı belli. Bunun önüne geçilmezse vahim sonuçları olur. Ekmeğin fazla tüketilmesi bir süre sonra insanda kansere ve çeşitli hastalıklara neden olabilir.”

“Yasal mevzuat var. Maalesef buna uyulmuyor. İyi tarım uygulaması yapılmalı. Çiftçi kayıt sistemi diye bir sistem var, üretimden pazarlamaya kadar ürün takip altında. Tabi rastgele ürün satışının engellenmesi için üretici birlikleri de önemli. Bir de geçmişte Türkiye’de üretim istasyonları vardı. TİGEM’lerin amacı çiftçiye tohumluk ve damızlık verebilmekti. Böylece verim yüksek olurdu. Ancak TİGEM’ler işlevsiz hale getirildi. Bunlar yeniden eski haline getirilmeli. Araştırma ve üretme istasyonları araştırmalar yapıyor, yeni yerli tohumlar ele ediyordu. Sağlığımız için bu istasyonların da eski haline getirilmesi gerekiyor.”

Kaynak: Hürriyet

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Ziraatçiler Derneği’nden uyarı: Türkiye’de üretilen ekmekler kanser yapabilir” için 25.634 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
Dünya Sağlık Örgütü: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyor

Hava ve su kirliliği, pasif sigara içiciliği ve hijyen eksikliği her yıl 1,7 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine, Türkiye'de ise 60...

Kapat