Yeşilist.com Logo

8 maddede Cerattepe

by / 414 Yorum / 414 Okunma / 19 Eylül 2016

On yıllardır doğayı talan edecek projelere karşı mücadele veren Karadeniz halkı bugün yine mahkeme salonundaydı. 751 kişi ve 61 avukat tarafından açılan Türkiye’nin en geniş kapsamlı çevre davası Cerattepe’nin karar duruşması avukatların adli bir süreç yürütülmediği gerekçesi ile salonu terk etmeleriyle sonuçlandı.

TIKLAYIN: Artvin’de maden cinayettir!

2012 yılında hakları “Bu milletin a…. koyacağız.” sözleriyle hatırladığımız Metin Cengiz’in şirketi Cengiz İnşaat’a devredilen Cerattepe’deki maden davası hakkında bilmeniz gerekenleri 8 maddede özetledik.

 1. Bu sabah başlayan dava öncesinde Artvin ve Rize Valilikleri OHAL kapsamında kentlerde miting ve yürüyüşleri yasakladı. Dava için Artvin’den Rize’ye gelen vatandaşlar yolda defalarca durdurulup çoraplarına kadar arandılar. Davayı izlemeye gelenlerin büyük kısmı mahkeme salonuna alınmadı.27-585x350
 2. Bir önceki davadan Danıştay kararı olmasına rağmen bu davada yürütmeyi durdurma kararı verilmediğinden Cengiz İnşaat bölgedeki maden faaliyetlerine devam ediyor.

  1198620_620x410
 3. Cerattepe, Artvin merkeze 4 kilometre uzaklıkta ve 80 derece eğime sahip yemyeşil bir dağ. Buradaki ormanlık alanın tahrip edilmesi heyelana, madende işçi ölümlerine ve Artvin’in doğal yapısının tahribatına zarar verme riski oluşturmakta.cssxrxvwcaiamai
 4. Projenin yalnızca yeraltı çalışmalarının yapılması için 50.000 ağaç kesilecek. Çalışma yer üzerine taşındığında yüzbinlerce ağaç yok olacak ve bölgenin doğa turizmi de zarar görecek.cstazwgwgaahfhq
 5. Neredeyse tamamı orman niteliği taşıyan proje alanı kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor.1020976300
 6. Cerattepe’deki altın ve bakır madeni çalışmaları yapılması için gerekçe olarak devlet payı gösteriliyor fakat bu pay yalnızca %2 yani 42 milyon TL. Davacılar ve Artvin halkı maden projesinin iptali halinde devlete bu miktarı ödemeye hazır.cq5vthsw8aaau6t
 7. Madenden çıkan hafriyatın rüzgarlarla çevre ormanlara taşınarak bitki örtüsüne ciddi zarar vermesi ve çalışmalar sırasında kullanılan siyanürün yeraltı ve içme sularına karışarak bölgedeki tüm canlıları zehirlemesi, köylüyü hasta etmesi konusu.cstnlyhwaaaerfo
 8. Bugünkü duruşmada Avukat Bedrettin Kalın, ÇED ve bilirkişi raporlarını hazırlayanların arasında aynı üniversiteden akademisyenlerin bulunduğunu hatırlatarak “Bilirkişi ve ÇED raporunu düzenleyen bilim insanlarının aynı üniversiteden olamayacağına dair Danıştay kararı vardır” dedi. Kalın; “Ancak Artvin ÇED ve Bilirkişi Raporlarında ayni üniversiteden hocalar vardır ve şaibelidir” şeklinde konuştu.

 

(Kaynaklar: BirGün, TMMOB Cerattepe Raporu, BBC Türkçe)
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar

 • Diren Cerattepe! Artvin’de maden cinayettir
  Direniş, Karadeniz’in doğasında, kültüründe, havasında, suyunda var.
 • Artvin notları
  Karadeniz İsyandadır Platformu ve Artvin Çevre Platformu’nun birlikteliği ile düzenlenen Ekoloji Kampı geçtiğimiz hafta sona erdi.
 • Hey gidi Karadeniz!
  On günlük bayram tatilinde ne yapılır ne edilir diye düşünürken; kendimi araba ile Karadeniz turuna çıkmış buldum.
 • Türkiye’de ekoturizm: Karadeniz Bölgesi
  İnan Kardeşler Otel ve Restoran / Uzungöl 1974’ten bu yana hizmet veren İnan Kardeşler Restoran on yılı aşkın süredir bölgenin coğrafyasına uygun tasarlanmış, şık oteliyle de beğenilen bir tatil durağı.
 • İstanbul’un 11 hobi bahçesi
  Havalar güzelleşti, üstümüzdeki kış depresyonunu atmanın zamanı geldi.
 • Ergene Havzası’nı kirletici parmak izi analizi kurtaracak
  Nüfusu 2 buçuk milyona yaklaşan, tarım ve endüstrinin 1980’lerden beri giderek büyüdüğü Trakya Bölgesi’nin Ergene Havzasında 3 yıl önceye kadar belediyelerinin atık su arırtma tesislerinin olmadığını biliyor muydunuz? Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd.
 • İğneada longoz ormanlarına nükleer tehdidi
  Biz hayatı durdurken, nükleer enerji ile aşk yaşayan Enerji Bakanlığımız, 3.
 • Hopa’yı yalnız bırakma
  Artvin’in Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde Pazar akşam saatlerinde başlayan ve Pazartesi sabah saatlerine kadar devam eden yoğun yağmur 8 kişinin ölümüne sebebiyet verdi.
 • Yol Yeşilken Geri Dönün!
  Samsun’dan Artvin’e 2600 kilometre yapılması planlanan asfalt Yeşil Yol projesine karşı Fırtına İnisiyatifi, 12 Temmuz 2015 Pazar günü “Yol Yeşilken Geri Dönün!” çağrısıyla bizleri Yeşil Yola dur demek için İstanbul’da yürüyüşe davet ediyor.
 • İstanbul’un 5 köyüyle tanışın
  İstanbul’un köyleri olduğunu hiç aklınızdan geçirdiniz mi? Ele alınacağı zaman ilçeleri, semtleri, şehir merkezindeki eski mahalleri ile anılan İstanbul’un 151 tane köyü var.
 • Kaçırılmayacak 12 kitap
  Araştırma, inceleme, distopya, İstanbul, Ankara, Karadeniz, kültür, ekoloji, tarım, gündelik yaşam, metropol hayatı, mahalleler, kediler, toplumsal cinsiyet, yeşil politika.
 • Doğanın kurguyla yarıştığı 6 yerli film
  Bir filmi ya senaryosunu merak ederek ya da yönetmenine aldanarak izlemeye koyulurum.

Önceki yazıyı okuyun:
Plastik kapları yasaklayan ilk ülke Fransa oldu

Geçtiğimiz yıl yeni inşaa edilen binalara yeşil çatı zorunluluğu getiren, süpermarketlerin çöpe gıda atmasını yasaklayan Fransa şimdi de plastik kaplara...

Kapat