Plastik kapları yasaklayan ilk ülke Fransa oldu

Geçtiğimiz yıl yeni inşa edilen binalara yeşil çatı zorunluluğu getiren ve süpermarketlerin çöpe gıda atmasını yasaklayan Fransa şimdi de plastik kaplara ‘a dieu’ dedi.

Yeşiller Partisi’nin meclise getirdiği ve 2020 yılında yürürlüğe girecek olan yasayla tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık gibi plastiklerin kullanımı ‘biyolojik materyalden yapılmadığı müddetçe’ yasak olacak.

Çevrebilimciler yasağı desteklerken, bazı kesimler ise kararın Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğu görüşünde. Avrupalı paketleme üretici lobileri yeni yasaya karşı geleceklerini söyledi ve bunun tüm kıtaya yayılmasından endişe duyduklarını belirtti.

TIKLAYIN: Bilmeniz gereken 6 plastik gerçeği

213456576

Son 50 yılda plastik üretimi 15 milyon tondan, 311 milyon tona çıkarak 50 kat büyüme yaşadı. Bu üretimin 2050 yılında 1,1 milyar tona çıkması bekleniyor. Plastik üretiminin %95’ini ise ekonomiye hiçbir kalıcı katkısı olmayan tek kullanımlık plastik ambalaj ve kap üretimi oluşturuyor.

Yılda 4,7 milyar plastik kabın çöpe gittiği Fransa’da bu ürünlerin sadece %1’i geri dönüştürülüyor. Daha önce de düşük geri dönüşüm oranları yüzünden ABD’nin New York eyaletinde strafor ve plastik kap kullanımı yasaklanmıştı.

Fransa ve New York’taki benzeri yasaklar daha fazla ülkeye yayılmazsa biliminsanları 2050 yılına geldiğimizde  toplam ağırlık göz önüne alındığında okyanuslarda balıklardan daha fazla plastik olabileceğini öngörüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, İyi haberler, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Bu köpeğin kendine özel bir yatak odası var

Pancho'nun özel odasında altın rengi bir yatak, şifoniyer, masa lambası ve tabii ki mama ve su kapları bulunuyor.

Kapat