12-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 10 çevre dostu etkinlik

12-18 Mart tarihleri arasında İstanbul’un etkinlik takviminden seçtiğimiz çevre dostu etkinlikler hakkında ulaşmak istediğiniz tüm bilgileri bu içeriğimizde topladık.

İyi haftalar!

14 Mart Çarşamba – Kefirden Gelen Sağlık

30 kadar bakterinin yaşam ortaklığı sonucunda ortaya çıkan kefir ‘danesi’, sütü mayalayarak kefire dönüştürüyor.Bu yararlı bakteriler ile aynı zamanda sindirim sisteminizi güçlendiriyor. Kokopelli Şehirde’de düzenlenecek bu atölyede, kefirin tarihçesinden yapımına kadar bütün konular ele alınacak.

Atölyede kefir, kefir peyniri, kefirin 2. fermantasyonu uygulamalarını görüp, tadım yapabilir ve kefir smoothie, kefirden kahvaltılıklar ve tatlılar gibi pek çok tarifi inceleyebilirsiniz.

Katılımın 70₺ olduğu etkinliğe kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu doldurmanız rica ediliyor. Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir ve etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

14 Mart Çarşamba – Kendi Saksını Boya ve Tohumlarını Ek

Makers felsefesinden yola çıkan, yapan ve yaptıklarını paylaşan bireylerin buluştuğu Make My Day’in Atölye Sahne’de düzenleyeceği atölye 14 Mart Çarşamba 12:00’de, 15 Mart Perşembe 19:00’da ve 16 Mart Cuma ise 14:00’da düzenleniyor.

Atölyede katılımcılar saksılarını rengarenk boyalarla tasarladıktan sonra, saksılarına fesleğen ve maydanoz tohumları ekecekler.

Etkinliğin Facebook sayfasını buradan ziyaret edebilir, iletişim için info@makemydaytr.com‘a mail atabilirsiniz.

15 Mart Perşembe – Ekşi Maya Ekmek Yapma Atölyesi

İstanbul’da Yeniköy’de bulunan Camba Organik Dükkan, 15 Mart Perşembe günü 11:30-18:00 arası Ekşi Mayalı Ekmek Yapım Atölyesi düzenliyor.

Geleneksel yoğurma ve antik ve probiyotik mayalama tekniklerinin gösterileceği atölyede hedef gerçek ekmeğe ulaşmak.

Katılımcı sayısının kısıtlı olduğu atölye için rezervasyon numarası: 0(212) 2993313.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

17 Mart Cumartesi – Zeytin Yetiştiriciliğine Giriş Kursu

İstanbul Permakültür Kolektifi, zeytin ağacını daha yakından tanımak, zeytinyağının elde ediliş yöntemlerini öğrenmek, doğru bilinen yanlışları, yanlış bilinen doğruları konuşmaya davet ediyor.

Cumartesi günü saat 11:00’da başlayacak ve halka sanat projesi’nde düzenlenecek atölyeyi Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi yüksekokulu temsilcisi Mücahit Kıvrak yönetiyor.

Katılım ücreti 200 ile 250₺ arasında olan ve katılımcılar tarafından belirlenecek etkinlik 15 kişi ile kısıtlı. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

17 Mart Cumartesi – Çocuklarla Tohumlar Toprağa

Kokopelii Şehirde tarafından 4 ile 8 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenecek etkinlikte çocuklar, tohumdan meyveye bir tohumun yolculuğunu çocuklarla oyun oynayarak deneyimliyor.

Etkinlikte daha sonra ise geri dönüşüm malzemelerinden minik saksıları yapılıp, birlikte tohum ekilecek. Etkinlik sonrasında çocuklar ektikleri tohumlarını yanlarında eve götürebiliyor.

Katılımın 70₺ olduğu etkinliğe kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu doldurmanız rica ediliyor. Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir ve etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

17 Mart Cumartesi – Yemekli Vegan Buluşması

Vegan olan, veganlıkla ilgilenen, veganlıkla ilgilenebileceğini düşünen herkese açık Facebook grubu veganistanbul, yemekli vegan buluşma için bu hafta Kadıköy Arsen Lüpende.

Katılımcıların kendi pişirdikleri vegan yemekleri getirecekleri etkinlikte, yemekler eşliğinde veganlığa dair soruların cevaplanacak ve veganlık konusu detayları ile ele alınacak. Etkinliğin Facebook sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

18 Mart Pazar – Berin Ertürk ile Bilge Köylü Tarımı ve Gıda

Atalık buğdaylardan taş fırında ekşi mayalı ekmekler üreten Eppek’in Kızıltoprak’taki dükkanında düzenlenecek atölyede,  Jade Çiftliği’nde 400’e yakın farklı atalık tohumu ile geleneksel, bilge köylü tarım yöntemlerini kullanan Berin Ertürk ile Bilge Köylü Tarımı ve yöntemleri ele alınacak.

Etkinlikte aynı zamanda gıda güvenliği, GDO ve organik sertifikalı üretim de ele alınacak. 13 kişi ile sınırlı etkinliğe sabit bir katılım ücreti yok, yalnız ikramlar için armağan ekonomisi felsefesi uygulanıyor.

Etkinliğe kesin kayıt için bilgi@eppek.net‘ e mail atabilir ve Facebook sayfasından etkinliği takip edebilirsiniz.

18 Mart Pazar – Kaşar Peyniri Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi, Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri kapsamında, ”Kaşar Peyniri” yapmaya davet ediyor. Atölye’de peynir yapımı, şirden mayası yapımı, lor yapımı ve yoğurt yapımı ele alınacak.

Pazar günü Kadıköy’de halka sanat projesi’nden düzenlenecek ve saat 14:30’da başlayacak bu detaylı atölye katılım ücreti 200 ile 250₺ arasından katılımcılar tarafından belirlenecek.

15 kişi ile kısıtlı etkinliğe katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

18 Mart Pazar – Yiyerek Yenilenme Atölyesi

Kadıköy, Yeldeğirmeni’nde sürdürülebilir tasarım, sanat ve etkinlik alanı Circuit, temiz gıda ve zehirsiz uygulamalarla ilgili çalışmalar yapan Şehirde Ekolojik Uygulamalar ekibi ile beraber bu sefer, Diyetisyen Deniz Yemişçi ile birlikte yediklerimizle nasıl vücudumuzu yenilemek için kullanabileceğimiz sorusunun peşine düşüyor.

Yediklerimizin bedenimizle ilgisi, bağışıklık sistemimiz, işlenmiş gıdalara alternatifler le beraber etkinlikle aynı zamanda evde hangi bitkilerin yetiştirilebileceği, pratik kompost yöntemleri ve uygulamalı olarak elma sirkesi yapımı ele alınacak.

Katılım ücreti 100₺ olarak belirlenen etkinliğe kayıt olmak için info@circuitistanbul.com e-posta atabilirsiniz ya daha fazla bilgi almak için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

18 Mart Pazar – İPK Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Ekşi mayanın nefis kokusunu kendi evlerinde duymak isteyenler için İstanbul Permakültür Kolektifi 18 Mart Pazar günü saat 11:00’de Ekşi Maya Ekmek Atölyesi düzenliyor.

halka sanat projesi’nde düzenlenecek etkinlikte, atalık tohum kültüründen ekşi maya yapımına daha sonra ise mayalanma ve fırınlanma sürecine kadar geniş konu başlıkları altında bir söyleşi de olacak.

Katılım ücreti 180 ile 250₺ arasında olan ve katılımcılar tarafından belirlenecek etkinlik 15 kişi ile kısıtlı. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Aracısız, yerel, temiz ve adil gıdanın adresi: Kadıköy Kooperatifi

Kadıköy'de artık gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğimiz bir dükkân var. 2014 yılında aracısız, adil ve temiz gıdaya ulaşmak isteyen tüketicilere sipariş...

Kapat