Amazon’dan mektup var: “Biz dehşet içerisindeyiz, yakında sizler de aynı durumda olacaksınız”

Brezilya’daki Kayapó kabilesinin lideri Raoni Metuktire, dünyanın akciğeri olarak bilinen Amazon ormanlarında yapılan yıkımın durdurulması için bir mektup kaleme almış.

TIKLAYIN: Amazon ormanları yanıyor. Dünyanın akciğerlerinde sene başından beri 74.000 yangın çıktı

Metuktire’nin kaleme aldığı satırlar şöyle:

“Amazonların yerli liderleri ve halkları olarak, yıllardır ormanlarımıza çok fazla zarar veren kardeşlerimizi, yani sizleri uyarıyoruz. Yaptıklarınız tüm dünyayı değiştirecek ve evimizi yıkacak. Bu yıkım sizin de evinizi yıkılmasına sebep olacak.

Bir arada durmak için, parçalanmış tarihimizi bir yana bıraktık. Yalnızca bir nesil önce kabilelerimizin çoğu birbiri ile savaşıyordu ama şimdi ortak düşmanımıza karşı savaşmak için hepimiz bir aradayız. Ve bu ortak düşman sizsiniz, topraklarımızı istila eden ve şu anda bizim yaşamamız için bıraktığınız ormanların o küçük kısımlarını bile yakan yerli olmayan halklarsınız.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, topraklarımıza yakın çiftlik sahiplerini ormanı yok etmeye teşvik ediyor ve bölgemizin işgal edilmesini engellemek için hiçbir şey yapmıyor.

Sizi yaptığınız bu işi, bu yıkımı durdurmaya, dünya ruhlarına saldırınıza son vermeye çağırıyoruz. Ağaçlarımızı kestiğinizde atalarımızın ruhlarına da saldırmış oluyorsunuz. Mineraller için kazı yaparken dünyanın kalbine kazık sokuyorsunuz. Ve toprağa, nehirlere; tarım kaynaklı kimyasalları, altın madenlerinden gelen civayı karıştırdığınızda; ruhları, bitkileri, hayvanları ve toprağın bizzat kendisini güçsüzleştiriyorsunuz. Güçsüzleşen toprak ölmeye başlar. Toprak ölmeye başladığında ise dünya da hiçbirimizin üzerinde yaşayamayacağı hale gelerek ölür ve bizler de ölürüz.

Bunu neden yapıyorsunuz? Kalkınma için yaptığınızı söylüyorsunuz fakat ne tür bir kalkınma ormanın zenginliğini yok edip yerine tek bir cins bitki ya da hayvan koyar ki?

Bir zamanlar ruhların bize mutlu bir yaşam için ihtiyacımız olan her şeyi; tüm gıdamızı, evlerimizi ve ilaçlarımızı sağladığı topraklarda artık yalnızca soya ve sığır var. Bu kalkınma kimin için? Yarattığınız çiftliklerde yalnızca birkaç kişi yaşıyor. Bu topraklar artık burada yaşayan kalabalıkları besleyemiyor.

Öyleyse bunu neden yapıyorsunuz? Bazılarınızın bu kıyımdan oldukça yüksek miktarlarda para kazandığınızı biliyoruz. Kayapó dilinde biz sizin paranıza piu caprim yani ‘hüzünlü yapraklar’ diyoruz. Çünkü o paralar ölü ve işe yaramaz kağıtlar. Getirdikleri tek şey de zarar ve üzüntü.

Paralarınız bizim topluluklarımıza geldiğinde büyük problemlere yol açarak insanlarımızı birbirine düşürüyor. Aynı şeyi sizin de inşa ettiğiniz şehirlerde yaşadığınızı biliyoruz. Zenginler, diğer insanların piu caprim’lerini çalacağı kokusuyla herkesten uzak, izole yerlerde yaşıyorlar. Bu sırada zengin olmayanlar kendileri ve çocukları için yeterli gıdayı satın alacak paraları olmadığından açlık ve sefalet içerisinde bir yaşam sürüyorlar.

Hepimiz gibi zenginler de ölecek. Ve o zenginlerin ruhları bedenlerinden ayrıldığında, yaşarken çok fazla insana yardım etmek yerine zarar verdikleri, biz Kayapó yerlilerinin yaptığı gibi kendilerini beslerken herkesin yeterli gıdaya sahip olmasını sağlamadıkları için üzüntü ve acı içerisinde olacaklar.

Yaşam biçiminizi değiştirmek zorundasınız çünkü siz kaybolmuşsunuz, yolunuzu kaybetmişsiniz. Yürüdüğünüz yol yıkım ve ölümün yolu. Yaşamak için dünyaya, ağaçlara, hayvanlara, nehirlere ve toprağın kendisine değer vermelisiniz. Çünkü tüm bu saydıklarımın birer ruhu vardır ve bu ruhlar olmazsa dünya ölür. Yağmurlar yağmaz olur ve gıda elde ettiğiniz tüm bitkiler de solarak ölür.

Hepimiz aynı havayı soluyor, aynı suyu içiyoruz. Aynı gezegende yaşıyoruz. Dünyayı korumamız gerek. Eğer korumazsak dev rüzgârlar gelecek ve ormanı yok edecektir.

İşte o zaman sizler de bizim şimdi hissettiklerimizi hissedeceksiniz.”

Raoni Metuktire
Çevreci ve Brezilya’daki Kayapó kabilesinin lideri

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, İklim Değişikliği, Kent, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji
Doğa, ihtiyacı olan acil özeni gösterirsek hâlâ kendini iyileştirebilir

Aşırı sıcaklar Avrupa’da rekorlar kırmaya devam ederken Artik bölgede daha önce hiç görülmemiş dev yangınlar oluştu, buzullar eskisinden de hızlı...

Kapat