Anadolu’da vegan ve vejetaryen mutfağı

21 Aralık Kış Gündönümü’nde Gastronomika Mutfağı’nda #Toprak programı ekibi tarafından “Anadolu’da Vegan/Vejetaryen ve Raw Food” etkinliği düzenlendi. Bizim de katıldığımız etkinlikte Anadolu mutfağının vegan ve vejetaryen beslenme konusunda tahmin ettiğimizden daha çok çeşide sahip olduğu, Anadolu mutfağının yalnızca etli yemeklerden oluşmadığının üzerinde duruldu.

Salt Beyoğlu’nun ev sahipliği yaptığı etkinliğin konuşmacıları, çiğ beslenme uzmanı şef Mehmet Ak, Gıda Antropoloğu Yrd. Doç. Dr. Arzu Durukan ve 4 yıldır vegan yaşam süren Hülya Kurt idi.

Konuşmalara geçilmeden önce gazeteci Chris Hedges’in Ömer Madra tarafından Türkçe’ye çevrilmiş olan ”Gezegeni Kurtarmak – Her Öğünde Biraz” adlı yazısına da yer verildi. ”1 litre süt elde etmek için 1000 litre su kullanılıyor” cümlesi kuşkusuz konuşmanın en akılda kalır cümlelerinden biri oldu.

Konuşmacılardan Mehmet Ak ve Hülya Kurt beslenme faaliyetinin sağlığımız ve vicdanımıza olan etkilerinden bahsederken, antropolog Durukan ise vegan ve vejetaryen beslenmede dikkat edilmesi gereken unsurların üzerinde durdu. Soru cevap kısmının da sonlanmasıyla etkinlik Gastronomika Mutfağı’ndaki tadım ve demolarla devam etti.

Etkinlik pekmezli irmik helvası ve Doğu Anadolu’dan gelen kurutulmuş otlarla yapılan çorbanın tadımıyla başladı. Gastronomika Mutfak’ın şeflerinden Yalçın İnam, çorbadaki yarpuz otu, evelik otu, ısırgan ve kekik’in Doğu Anadolu’dan geldiğini belirtti. Mehmet Ak, yaptığı demoda cennet hurması ve kakao kullanarak çikolatalı alternatif puding hazırladı. Toprak ekibinden Asena Velivar da, bizim de en yakın zamanda evde denemesini yapacağımız, vegan sucuk demosu yaptı.

Yalçın Şef’in çorbası bize bu haftaki #EtsizPazartesi için güzel bir fikir de verdi. Onun kullandığı otlar büyük ihtimalle bizim mutfaklarda olmayacağından, biz evde ne var ne yok hepsini kullanarak bir çorba yapmaya karar verdik. Yeşil mercimek, buğday ve 1’er 2’şer dolapta hangi sebzelerden kaldıysa bir çorba kaynattık, akşam olsun afiyetle içeceğiz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, Kent, Topluluklar, Vejetaryen ve Vegan
Mini evde yaşamanın faydaları

Bizi daha büyük ve etkileyici evler arayışına sürükleyen kültürel bir algı var. Küçüklüğümüzden beri kendimizi başkaların gözünden görmeye alıştırıldık; kendimize...

Kapat