Anadolu’nun Mucizelerini Yolda Keşfedin

Dostlarımız Doğa Okulu ve Magma Dergisi iş birliğiyle düzenlenen Mucizeler Yolu size karşı konulamaz bir macera sunuyor.

Mucizeler Yolu’nun üç bin kilometrelik güzergâhı boyunca Anadolu’da iç içe geçmiş üç bitki coğrafyasını yerinde keşfetmeyi Portekiz’den, İskandinavya’ya, Sibirya, Orta Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar uzanan geniş bölgedeki tüm bitki örtüsü topluluklarının örneklerine rastlamak mümkün.

16 Mayıs sabahı İstanbul’dan başlıyan yolculuk ve 22 Mayıs akşamı yine İstanbul’da sona eriyor. Sibirya’dan Afrika’ya uzanan canlılar coğrafyasını ve dünyada sadece Anadolu’da bulunan yaşam alanlarını yaşayarak öğrenebileceğiniz yedi günlük yolculuğun detaylı programı şöyle:

1.Gün – 16 Mayıs

Sabah İstanbul’dan hareket. Gün boyunca Batı Karadeniz ormanlarını geziliyor, Avrupa’dan Sibirya’ya yayılan yaprak döken ormanlarını görülüyor ve akşam Yenice ormanlarında kamp yapılıyor.

2.Gün – 17 Mayıs

Yenice’de kamp alanında yapılacak kahvaltının ardından hareket ediliyor ve Kıbrısçık üzerinden Beypazarı’na varılıyor. Yol boyunca orman ve bozkır geçiş bölgelerine şahit olabilirsiniz. Akşam Beypazarı’nda konaklanıyor.

1_yenice_ormanlari

3.Gün – 18 Mayıs

Sabah Beypazarı’ndan hareket. Şereflikoçhisar üzerinden Tuz Gölü’ne varılıyor. Burada Tuz Gölü’nü, Çin’e kadar uzanan bozkırları ve bozkır yaşamını görebilirsiniz. Akşam konaklamayı gerçekleştirmek için Aksaray’a geçiş.

4.Gün – 19 Mayıs

Aksaray’dan sabah hareket. Yol boyunca Hasan Dağ coğrafyasını geziliyor ve akşamüstü Toroslar’ı geçerek Niğde Çamardı’ya varılıyor. Aladağların gölgesindeki kamp alanında çadırlar kuruluyor.

5.Gün – 20 Mayıs

Sabah kamp alanı toplanıp, yola çıkılıyor. Gün boyunca Akdeniz bitki coğrafyasını, ormanlarını, makilerini ve kıyılarını görebilirsiniz. Göksu Deltası üzerinden Silifke’ye doğru ilerlenip akşam Silifke’de konaklama.

6.Gün – 21 Mayıs

Sabah dönüş yolculuğu başlıyor, Silifke’den hareket edilip ve Sertavul üzerinden Konya’ya varış. Yol boyunca Toroslar’daki bitki kuşaklarının değişimini ve yüksek dağları gözlemlenebilir. Konya Ovası’na ulaşıp Çatalhöyük’e ziyaret. Akşam Konya’da konaklama.

7.Gün – 22 Mayıs

Konya’dan ayrılış, Beyşehir Gölü ve Eğirdir Gölü’ne doğru yol alınıyor ve göller bölgesini tanıtımı yapılıyor. Eğirdir’den sonra İstanbul’a doğru dönüş yoluna çıkılıyor ve Mucizeler Yolu tamamlanıyor.

44489384

Mucizeler Yolu, Doğa Okulu’nun diğer kursları gibi kar amacı gütmeyen bir etkinlik, hedefi ise Anadolu’nun zenginliğini ve çeşitliliğini yerinde, dokunarak idrak edilebilmesi. Bu kaçırılmayacak maceraya umarız siz de katılırsınız.

Katılım koşulları:

– Mucizeler Yolu, yalnızca bir gezi değil, bir yamaklık kursudur.

– Kurstaki tüm eğitim faaliyetleri ücretsizdir.

– Katılımcıların kurs boyunca oluşacak masraflara ortak olması bekleniyor. Bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 760 TL harcama yapması gerekiyor.

– Katılım ücretine; İstanbul’dan hareket ettikten sonraki tüm ulaşım ve konaklama harcamaları, sabah kahvaltıları, Aksaray, Silifke ve Konya’daki akşam yemekleri, seyahat sigortası dâhildir.

– Ön kayıt yaptıran katılımcıların yollanacak katılım formunu doldurması katılımcılara yolculukta yer olup olmadığı hakkında geri dönüş yapılacağı için önemlidir..

– Otel veya pansiyonlarda konaklamalar iki veya üç kişilik odalarda yapılacağı için odalarını paylaşmayı tercih eden kişiler varsa kayıt esnasında belirtmeleri rica ediliyor.

– Kendi çadırını getiremeyen katılımcılara çadır desteği verilebilmektedir, çadır sayısı kısıtlı olduğu için katılımcıların başvuru esnasında çadır ihtiyacını belirtmesini rica ediliyor.

– Uyku tulumu olmayan katılımcılar ekstra uyku tulumlarından faydalanabilirler, uyku tulumları talep eden katılımcılar 20 TL fazladan harcama yapması gerekiyor.

– Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izleniyor. Katılımcıların öğrenme faaliyeti esnasında oluşan işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dâhil olmaları Doğa Okulu’nun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

– Yolculuk başlangıç noktası hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

– Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitesindeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Rezervasyon:

Tamzara Turizm – Cevdet Oğuz

cevdet@tamzaratur.com

0212 251 98 64 – 0505 497 05 79

Ayrıntılı bilgi:

Derya Engin

derya@dogaaskina.org

0533 313 80 15

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Kent
İstanbul’un Marul Bayramı’nı kaçırmayın

İstanbul'un Marul Bayramı'na sayılı gün kaldı.

Kapat