Kuşadası’nda bu hafta sonu plastiksiz şenlik var

Kuşadası Caferli Köyü’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Güz ve Çevre Şenliği yarın başlıyor. İki gün sürecek olan şenlikte naylon poşet ve plastik şişe kullanılmayarak çevre duyarlılığı vurgulanacak.

Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonunda gerçekleştirilecek olan şenliğin teması “çevre” olarak belirlendi. Şenlikte tükenen doğa varlıklarına, bozulan çevreye dikkat çekilerek, duyarlılık çağrısı yapılacak. Yoğun katılımın beklendiği şenlikte Söke ve Kuşadası Belediye Başkanları, Kaymakam ve ünlü sanatçıların katılımı bekleniyor

Dolu dolu iki gün

Caferli Köyü canlı renkler ile boyanmış evleri ve çiçeklikleri ile dikkat çekiyor.

Şenliğin ilk günü Suna Yıldızoğlu konseri ile başlayacak. Konserin ardından Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel bir konuşma yapacak. Şenliğin ilk gününde çevre duyarlılığını tazelemek için Yönetmen Cenk Behram Su’nun “JES İstemiyoz!”, Yönetmen Ercan Kesal’ın “Fındıktan sonra”, Yönetmen Yavuz Pullukçu’nun “Latmos” belgesel filmleri gösterilecek.

Şenliğin ikinci gününde ise Ekrem Ataer ve Yasemin Çandır konserleri, Burçin Orhon dans gösterimi, Sühely Uygur/Yüksel Ünal stand-up gösterisi, Ati Animasyon grubunun akrobasi gösterileri, Elifname ile Söke Toplum Ruh Sağlığı Merkezi gönüllülerinden oluşan halk oyunları etkinliği gerçekleşecek.

Şenlikte ayrıca kitapları ve sohbetleri ile yazarlar Ahmet Kutadgu, Ahmet Zeki Muslu, Ece ve Ekrem Ataer, Hasan Cüneyt Bozkurt ve Zehra Ünüvar yer alacak. Çocuklar için çevre konulu bir resim yarışması düzenlenecek. Şenlikte Caferli köylüleri yiyecek ve el sanatları stantları açacak.

“Hedefimiz uluslararası şenlik”

Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz Kuruoğlu, şenliğe ilişkin şunları söyledi: “Bu şenliğin hem köyümüzün hem de ilçemizin tanıtımına katkı sağladığını düşünüyoruz. Sanat ve kültür ağırlıklı etkinliğimizin her yıl gerçekleşmesiyle yakında Türkiye genelinde tanınır hale gelmesini ve gelecekte uluslararası statüye kavuşmasını diliyoruz. Yirmi haneli bir yer olan Caferli Köyü’nde kurduğumuz derneğimizle bu şenlikleri düzenleme nedenimiz köy nüfusunu artırmak değil, köylerin doğal haliyle turizme katkı sağlaması içindir.”

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent, Topluluklar
17 Ağustos’un yıl dönümü: Acil toplanma alanları kayboluyor, imar affı, denetimsizlik ve rant artıyor

Bugün, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 19’uncu yıldönümü. Kocaeli Gölcük merkezli depremde resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişi yaşamını yitirdi,

Kapat