Avrupa’nın en güzel 20 kamp alanı

Hem doğa ile iç içe hem de hesaplı tatil destinasyonları arayanlar için Avrupa şehirlerinde çadırla konaklayabileceğiniz 20 muhteşem kamp alanını listeledik. İsviçre’nin göllerinden Yunan sahillerine uzanan bu listedeki kamp alanlarında konaklarken yürüyüş, balık tutma, vahşi yaşam ve gökyüzü gözlemi gibi birçok aktivite yapmak mümkün.

#1 Le Clos du Lac, Provence, Fransa

Ecrins Ulusal Parkı’nın kıyısında, 1.485 metre yükseklikte konuşlanmış kamp alanında muhteşem dağ ve göl manzarası eşliğinde konaklayabilirsiniz. Kısa bir yürüyüşle Serre-Ponçon gölüne ulaşıp yüzmek ya da balık tutmak mümkün. Yakındaki Boscodon ormanında ise tırmanış rotaları bulunuyor. Kamp alanında voleybol sahası, çocuklar için oyun alanı ve 9 farklı kelebek türüne ev sahipliği yapan bir botanik bahçesi var.

İki kişilik çadır ücreti 13 euro’dan başlıyor.
campeole.com

#2 Le Chant-hibou, Auvergne, Fransa

Bu küçük ama sevimli kamp alanında çocukların hayvanlarla zaman geçirebileceği bir evcil hayvan çiftliği bulunuyor. Yaz aylarında yumurta toplama, yüz boyama, kurabiye yapımı, traktör kullanma ve ateşin başında hikâye anlatma gibi günlük aktiviteler de yapılıyor. Orta kısmına yüzme havuzu bulunan engebesiz kamp alanı çocuklu aileler için çok uygun.

Çadır ücreti 8 euro’dan, kişi başı konaklama 5 euro’dan başlıyor.
lechanthibou.com

#3 Camping La Pointe, Brittany, Fransa

Aulne bayırlarında çadır tatili yaparken izin alarak somon avlanabiliyor. Kamp alanı sahipleri misafirlerine her sabah pastane ürünleri ikram ediyor ve şarap eşliğinde vahşi yaşam gözlemi yapılıyor. Kamp alanı dışında Crozon yarımadasında keşfedilecek bir sürü doğal güzellik de var.

İki kişilik çadır ücreti 15,5 euro’dan başlıyor.
lapointesuperbecamping.com

#4 D’Olde Kamp, Ansen, Hollanda

Bu ormanlık alanda isterseniz kendi çadırınızda isterseniz de kampın barakalarında konaklama imkânınız var. Kahve makinesi, sipariş üzerine fırından çıkmış sıcak ekmek, ateş yakma alanları, odun ateşinde pizza fırını ve ücretsiz internet de sunulan hizmetler arasında. Çocuklar kamp alanındaki tavşan, keçi, tavuk ve eşeklerin beslenmesine yardım ederek minik çiftçi sertifikası da alabiliyor.

İki kişilik çadır ücreti 19 euro’dan başlıyor.
plaggenhut.nl

#5 Landgoed de Barendonk, Beers, Hollanda

Kasabanın adı gözünüzü korkutmasın, bu kamp alanı aileler için gayet uygun. Alan, tarihî hendeklerle yemyeşil çayırların buluştuğu Brendock’taki bir süt ürünleri çiftliğine ait. Çadırlar için kamp alanının yanında bir de karavan ve pikaplar için özel alan ayrılmış. Kötü havalarda zaman geçirebileceğiniz, çamaşırlarınızı kurutabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz kapalı bir salon da var. Bisiklete binmek, tırmanış yapmak ve kiralanabilen GPS ile hazine avı oyununu oynamak yapılabilecek aktiviteler arasında.

İki kişilik çadır ücreti 13,2 euro’dan başlıyor.
barendonk.nl

#6 Camping de la Cascade, Coo, Belçika

Ardennes’deki Amblève nehri üzerinde bulunan bu küçük kamp alanı orman ve tepelik alana kurulmuş. Burada kalan misafirler yürüyüş, tırmanış, bisiklete binme, balık tutma, yüzme gibi aktiviteler yapabiliyor. Yakınlardaki Coo kasabası göz alıcı şelaleleriyle ünlü. Meraklıları için kamp alanındaki barda 15 çeşit Belçika birası servis ediliyor.

Çadır ücreti 9,75 euro’dan, kişi başı konaklama 2,80 euro’dan başlıyor.
camping-coo.be

#7 Zur Mühle, Kara Orman, Almanya
Ağaçların gölgesinde yemyeşil yamaçları seyrederek kamp yapmak isteyenler için mükemmel seçenek. Alanda oyun alanı, kafe ya da bar gibi şeyler yok, dinginlik arayanlara özel olarak tasarlanmış. Rehberli yürüyüş turlarına katılabilir özel rotalarda bisiklete binebilirsiniz. Kamp alanındaki bakkaldan taze ekmek almak mümkün.

Çadır ücreti 4 euro’dan kişi başı konaklama 4,9 euro’dan başlıyor.
camping-kirnbach.de

#8 Camping Mexico, Bregenz, Avusturya
Almanya, Avustuya ve İsviçre sınırındaki Constance gölünün kenarında bulunan bu kamp alanında neredeyse çadırınızın kapısından bir başka ülkeyi görmek mümkün. Gün boyu yürüyüş yaptıktan sonra kendinizi gölün serin sularına atabilirsiniz. Kamp alanı içerisinde zorluk derecesi düşük bir bisiklet rotası da bulunuyor.

Çadır ücreti 7 euro’dan kişi başı konaklama 9,5 euro’dan başlıyor.
camping-mexico.at

#9 Camping Lindenhof, Bern, İsviçre

Biel gölünün yanı başında Jura tepeleri manzaralı kamp keyfi için burayı ziyaret edebilirsiniz. Nehir kenarında bisiklete binmek ve yakındaki Creux du Van’a tırmanmak yapılabilecek aktiviteler arasında. Kamp alanında ısıtma güneş panelleri ve kendi ormanlarındaki odunlarla yapılıyor. Bahçede yetişen elma ve kirazlar da misafirler için ayrılmış.

Çadır ücreti 10,25 euro’dan kişi başı konaklama 7,7 euro’dan başlıyor.
camping-lindenhof.ch

#10 Camping Val d’Or, Enscherange, Lüksemburg

Clerve nehri kıyısındaki bu kamp alanında aileler için düz ve açık alanda kamp alanı, kalabalıktan uzak kalmayı tercih edenler içinse daha iç kısımda ağaçların arasında özel kamp alanları bulunuyor. Biri su temalı üç çocuk oyun alanı, kiralayabileceğiniz dağ bisikletleri, iki adet yürüyüş rotası, bar ve ücretsiz internet hizmeti var.

Çadır ücreti 19 euro’dan başlıyor.
valdor.ru

#11 Camping Carso, Trieste, İtalya

Aslen organik sebze ve meyve çiftliği olan bu kamp alanı 1932’den beri aynı aile tarafından işletiliyor. Misafirler kendi sebze ve meyvelerini toplayabiliyor, kamp alanındaki marketten ekolojik bal, şarap ve gıda alışverişi yapabiliyor. Ekolojik prensiplerle işletilen alanda su tasarrufu ve atık azaltmaya yönelik uygulamalar yapılıyor. Trenle kamp alanının birkaç kilometre yakınına ulaşmak da mümkün.

İki kişilik çadır ücreti 10,5 euro’dan başlıyor.
campingcarso.com

#12 Camping Camino de Santiago, Burgos, İspanya

361 kuş çeşidine ev sahipliği yapan bir bölgede kurulu kamp alanında kuş gözlemi yapabilir, çitlerle ayrılmış çadır alanlarında keyif yapabilirsiniz. Kamp alanındaki restoranda her gün taze yemek ve gıdalar servis ediliyor. İşletme mantığının merkezine ise misafirlerin rahatlığı alınmış.

Çadır ücreti 4,5 euro’dan kişi başı konaklama 5 euro’dan başlıyor.
campingcamino.com

#13 Campsite PortMassaluca, Katalonya, İspanya

Bayağı doğan, ak karınlı ebabil, kızıl akbaba… Kuşlara merakınız varsa Barselona’nın 200 km batısındaki bu kamp alanı sizin için ideal. Matarraña ve Ebro nehirlerinin kesiştiği noktada, kum renkli tepelerin altında kayalar arasındaki kuş yuvalarını gözlemleyebilirsiniz. Bölgede balıkçılık da oldukça popüler.

Konaklama ücreti kişi başı 9,3 euro’dan başlıyor.
camping-portmassaluca.es

#14 Quinta dos Moinhos, Braga, Portekiz

Portekiz’in kuzeyindeki bu kamp alanında yalnızca 6 grupluk konaklama alanı var. Masa tenisi, dağ bisikleti, kano ve petank yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Kamp alanı yakınlarındaki Alvão doğal parkını ve  and Peneda-Gerês ulusal parkını ziyaret etmeden dönmeyin.

Çadır ücreti 8,5 euro’dan kişi başı konaklama 4,75 euro’dan başlıyor.
quinta-dos-moinhos.com

#15 Campsite Nature Ferie, Hals, Danimarka

Müşterilere özel plajlar yalnızca lüks otellerde oluyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Geceliğine 10 euro ödeyerek bu tesisin özel plajında keyif yapabilir, kamp alanına ait bisikletlerle tur atabilirsiniz.

Konaklama ücreti kişi başı 10 euro’dan başlıyor.
en.natuurvakantiedenemarken.nl

#16 Fyrvapplingen Fiskecamp, Upsala, İsveç

Stockholm’ün kuzeyinden yarım saatlik bir araba yolculuğu ile bu kamp alanına ulaşabilirsiniz. Göl kenarında balık tutmak ve yüzmek dışında alan içindeki bisiklet rotalarını da keşfedebilirsiniz. Her çadır alanı birbirinden uzak olduğundan sakin ve sessiz. Sosyalleşmek isteyenler için ortak kullanıma açık bir barbekü de var.

Konaklama ücreti kişi başı 9 euro’dan başlıyor.
fyrvapplingen.se

#17 Camp Vala, Mokalo, Hırvatistan

Marco Polo’nun doğum yeri olduğu düşünülen Korčula adası yakınlarındaki bu küçük kamp alanı orman, dağlar ve denizin buluşma noktası. Çadır alanının üzerini kaplayan çam ve zeytin ağaçları misafirleri öğle güneşinden koruyor. Kamp alanı içerisinde uygun fiyatlı bir bar ve pizzacı da bulunuyor.

Çadır ücreti 6 euro’dan kişi başı konaklama 6,5 euro’dan başlıyor.
vala-matkovic.com

#18 Camp Liza, Bovec, Slovenya

Kamp alanlarını itici yapan tek şey çadırınızın dibine park etmiş bir karavan olması olabilir. Bu alanda çadır ve karavanlar için farklı bölümler ayrılmış. Yürüyüş, bisiklet, kano ve rafting yapabileceğiniz aktiviteler arasında.

Konaklama ücreti kişi başı 9,5 euro’dan başlıyor.
camp-liza.com

#19 Camp 9 Nature Campground, Silesia, Polonya

Tarnowskie Góry şehri yakınlarındaki bu küçük kamp alanını çekici yapan şey dinginliğinin yanında diğer ülkelere olan yakınlığı. Slovakya ve Çekya sınırlarına oldukça yakın. Bisiklete binebilir temalı turlara katılabilir ya da hiçbir şey yapmadan sakinliğin keyfine varabilirsiniz.

Çadır ücreti 3 euro’dan kişi başı konaklama 4 euro’dan başlıyor.
camp9.x-active.com

#20 Tartaruga Camping, Zakynthos, Yunanistan

700 zeytin ağacı arasında Laganos manzaralı kamp keyfi. Kıyıya gelen deniz kaplumbağaları ile yüzebilir alandaki restoranda hazırlanan, malzemeleri yerel balıkçılardan günlük olarak alınan deniz ürünlerinin keyfine varabilirsiniz.

Çadır ücreti 3,4 euro’dan kişi başı konaklama 5 euro’dan başlıyor.
tartaruga-camping.com

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Genel
İklim değişikliği hakkında her şey – Bölüm:5

İklim değişikliğine uyum, şu anda gerçekleşmekte olan veya gelecekte gerçekleşmesi beklenen iklimsel değişikliklere, insani ve doğal sistemlerde, zararları hafifletmesi veya...

Kapat