Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 4 probiyotik kaynağı

Kış aylarıyla beraber, hastalıklar iyice artmış durumda. Günlerce yatağa yatıran mikroplar eve bir girdi mi herkesi hasta ediyor. Hastalıklarla başa çıkmanın en iyi yollarından biri bağışıklık sistemini hastalanmadan kuvvetli tutmak. Uzmanlar son yıllarda probiyotiklerin önemine dikkat çekiyor. Sizin için doğal probiyotikleri derledik.

Aralarında Harvard Tıp Fakültesi’nden uzmanların da bulunduğu araştırmacılar ‘iyi’ bakteriyle bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiye dikkat çekiyorlar. İşte probiyotikler sindirim sistemimizde yaşayan iyi bakteriler. Şimdilerde süt mamülleri, içecekler ve birçok gıdanın etiketinde probiyotik eklendiği yazıyor.

Ancak bunların gerçekten etkili olduğuna dair kesin bir veri yok. Eczanelerde satılan probiyotiklere gelince, bu konuda da veriler net değil. Fakat şansımıza doğal yollarla probiyotikleri almamız mümkün. Bunlar için yüzyıllardır sofralarımızdan eksik olmayan fermente gıdalara bakmamız yeterli.

1- Yoğurt

23223

Biliyoruz probiyotik denince akla ilk yoğurt geliyor. Bir kap yoğırtta milyarlarca iyi bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Ama özellikle ev yapımı yoğurt probiyotiklerin en bol bulunduğu ürün. Bilhassa dışarıdan aldığınız yoğurtların içinde fruktoz, yapay tatlandırıcılar ve yapay tat vericiler olabilir.

2- Kefir

765432

Yoğurta çok benzeyen kefir, probiyotikler açısından yoğurttan bile daha zengin. 10 ile 20 farklı çeşit bakteriyi içinde bulunduran kefiri evde yapmak, doğal kefir daneleri bulduğunuz sürece çok kolay. Bazı araştırmalara göre kefir, laktoz problemi yaşayanlara da iyi geliyormuş.

3- Turşu

23456756

Turşu yapmak dünyanın en eski gıda koruma yöntemlerinden biri. Turşulama işleminde sebzeler ve meyveler pişirilmeden korunduğu için, içlerindeki antioksidanlar da olduğu gibi korunmuştur.

Turşular ise fermente edilmiş meyve sebzeler olarak probiyotikler açısından da çok zengindirler. Ancak herşeyde olduğu gibi turşunun da evde ve cam kavanozlarda yapılmışını tercih ve tavsiye ediyoruz.

Limon turşusu için daha İçindekiler yemek kitabındaki tarifi öneriyoruz.

4- Elma sirkesi

Apfelsaft

Son yıllarda çiğ, filtrelenmiş elma sirkesi, sağlıklı yemek severlerin sofralarından eksik etmedikleri gıdalardan biri. Elma sirkesi tam bir probiyotik olmasa da, probiyotiklere yardımcı olan bir maddeden yapılıyor.

Elma sirkesi için kullanılan elmalar fermente olduğundan pektin içeriyor. Pektin ise natürel bir prebiyotik karbonhidrat. Elma sirkesinin kolestrolü düşürüp, kandaki insülin seviyesini azaltma gibi bir yararı da var. Ayrıca akşam yatmadan ya da sabah erkenden içilen iki kaşık elma sirkesi vücudun yağ yakmasını hızlandırıyor.

Kaynaklar:

http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/05/12/dr-campbell-mcbride-on-gaps.aspx

http://www.mindbodygreen.com/0-9331/top-10-probiotic-foods-to-add-to-your-diet.html

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 4 probiyotik kaynağı” için 77.629 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Genel, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Sağlık, Şifa
Vandana Shiva’dan insanlığa yeryüzü ve birbirimiz ile barış çağrısı

"Ekonomik kazanç yalnızca insanlık adına değil, toprak adına da yok oluşa neden oluyor"

Kapat