Barış Gençer Baykan, kadın konuşmacı bulunmayan söyleşi, panel ve toplantıların izini sürüyor

Son yıllarda gittiğiniz konferans ve panellerde karşılaştığınız konuşmacıların çoğu kadın mı erkek mi? Cevabınız erkekse ve bu durumda bir anormallik olduğunu düşünüyorsanız, Barış Baykan’ın son tespitlerine şaşıracaksınız. 100 tane konferans takip etmiş, hepsinde konuşmacı kadrosu erkek. Kadın konuşmacıların neden olmadığı sorusunu Barış araştırmış.

Ergem Şenyuva: Kendini kısaca tanıtır mısın? Biz aslen seni Yeşil Gündem‘den ve yeşil konulara değinmenden tanıyoruz. Oysa şimdi kadın konuşmacı bulunmayan panelleri takip ediyorsun. Bu değişim nasıl oldu?
Barış Gençer Baykan:
İsmim Barış Gençer Baykan. Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde öğretim üyesiyim. Yeşil düşünce ve yeşil hareketler ile ilgileniyorum. Bu alanda araştırmalar yapıp, dersler veriyorum. Kadınsız toplantıları derlemem biraz tesadüf eseri oldu. Sosyal medyada gördüğüm etkinlik ve toplantı afişlerinde kadınların olmaması dikkatimi çekti ve bunu Facebook’ta paylaşmaya başladım.


E.Ş.: Kadınsız panellere dair yaptığın paylaşımlarda yola çıkış noktan neydi?
B.G.B.:
Finlandiya’da Dr. Saara Särmä’dan ilham aldım. http://allmalepanels.tumblr.com adresinde tüm katılımcıları erkek olan etkinlikleri derliyordu. Bir blog açmadım ama var olan bloğum yesilgundem.net’te etkinlik afişlerini biriktirmeye başladım. Ekim 2017- Ocak 2018 arasında 100 toplantıya ulaştı. Siyasetten enerjiye, tarımdan finansa çok farklı alanlardaki konular kadınsız tartışılıyor.

E.Ş.: Sen de erkeksin, panellerde kadın olmamasından niye rahatsız oluyorsun?
B.G.B.:
Eşitlik meselesi. Hangi konu tek bir cinsiyetin tekelinde olabilir ki? Öte yandan bunun normalleştirilmesi beni rahatsız ediyor. “Alanımızda kadın uzman yok, müsait değiller, talep etmiyorlar gibi cevaplar alıyorum.

E.Ş.: Yürüttüğün bu sessiz ama tutarlı kampanyaya nasıl tepkiler alıyorsun?
B.G.B.:
Özellikle kadınlar destek oluyor, öfkelerini ve şaşkınlıklarını iletiyorlar. Kadınsız toplantıların afişlerini listeye alınması için paylaşıyorlar. Erkekler daha sessiz kalıyor.

E.Ş.: Peki, sence değişim için ne gerekli?
B.G.B.:
Farkındalık önemli ama değişim için yeterli değil. Elimdeki 100 etkinliğin verilerini çıkarıyoruz öğrencim Ahmed Emin Korkmaz ile. Etkinlikleri düzenleyen tüm kurumlarla iletişime geçip gelecek etkinlikleri için kadın-erkek sayısını eşitlemelerini talep edeceğiz. Feminist Filozoflar bloğunda 6 basit adım var kadınsız toplantıların önüne geçmek için

1) Bir toplantı düzenlerken aklınıza ilk gelen konuşmacıların ağırlıklık olarak erkek olduklarının farkına varın
2) Ünlenmemiş kadınları da çağırın
3) Kadınları çağırmak için son dakikayı beklemeyin
4) Alanınızda çok kadın uzman yoksa toplantı tarihi ilk kadın uzmanlarla onlarla belirleyin
5) Toplantı kaynaklarınızı davete gelmekte zorlanan kadınlar için ayırın
6) Toplantılarda çocuk bakımı hizmeti sağlayın.


E.Ş.: Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?
B.G.B.:
Başka alanlara yayılırsa bu girişim çok iyi olur. Daha farklı kesimlere ulaşmalıyız. Kurumlar en azından etkinliklerinde eşit kota prensibini benimsemeliler. Önyargıları kırmak kadar normlar oluşturmak ayrıca önemli.

http://www.yesilgundem.net/2017/10/katlmclarn-hepsinin-erkek-oldugu.html

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin ilk ‘elektrikli bisiklet taksisi’ sekiz ay ücretsiz

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde karbon salınımını azaltmak için alınan üç adet elektrikli ‘bisiklet taksi’ hizmete başladı.

Kapat