Böcek oteli, Barış Manço ile bisiklet yolculuğu, bitki takası: Bu haftanın yeşil etkinlikleri

Bu hafta ajandasını İstanbul’un etkinlik takviminden seçilmiş yeşil etkinlikler ile doldurmak isteyenler için 29 Ocak-3 Şubat günlerinde düzenlenecek etkinliklerden oluşturduğumuz seçkimizi sizler için hazırladık.

Çocuklar için böcek otelinden Sudan yemeklerine, Barış Manço müzikleri ile bisiklet yolculuğundan bitki takasına bu haftanın yeşil etkinliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yarıyıl tatilindeki çocuklar içinse daha önceden hazırladığımız listemize buradan ulaşabilirsiniz: Yarıyıl tatilinde çocuklar için düzenlenen birbirinden güzel 15 yeşil etkinlik

31 Ocak Çarşamba – 04 Şubat Cumartesi: 5. Çocuk Kitap Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl beşincisi düzenleyeceği olan ve birçok yayınevinin katılım sağlayacağı Çocuk Kitap Günleri, bu yılda Kozyatağı Kültür Merkezi’de tüm çocuk ve genç misafirlere kapılarını açıyor.

İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları, Epsilon Yayınevi, Tudem Yayın Grubu, Doğan Egmont Yayıncılık, Pegasus Yayınları, Redhouse Çocuk Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınları, İnkilap Yayınları, Beyaz Balina Yayınları, Kaynak Yayınları etkinliğe katılımcı yayınevleri olarak katılacak.

 

2 Şubat Cuma: Çocuklarla Böcek Oteli

Bahar geldiğinde bazı böceklerin yardımına ihtiyacımız var. Yaprak bitleri ile mücadelede uğur böcekleri, çiçek polenlerini taşıma konusunda yardım için arılar gibi…

Sarıyer’de çocuk ve yetişkinler için sürdürülebilir yaşam ve ekoloji odaklı öğrenme ve deneyimlemeyi hedefleyen Kokopelli ekibi, 5-8 yaş çocuklar ile birlikte yararlı böceklere kışı rahat geçirebilecekleri, ilk bahara kadar ev sahipliği yapıcak böcek otelini tasarlayıp inşa ediyor.

En az 6 çocuk en fazla 12 çocukla yapılacak atölye için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu doldurmanız yeterli. Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Kokopelli’nin web sayfasından ya da Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

2 Şubat Cuma: Tohumun Hikayesi ve Fitilli Saksıya Ekim

7 – 10 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanan bu atölye, Halka Sanat Projesi’nde gerçekleştiriliyor. Toprakta can bulan tohumun yolculuğunun keşfedileceği, tohumun hayatımızdaki önemini, hangi tohumların nasıl saklaması gerektiğinin anlatılacağı bir etkinlik çocukları bekliyor.

Katılım katkı payı 100 – 125 TL (KDV dahil) arasında olan etkinlikte 100 TL’ nin üzerindeki miktarlar burs fonuna aktarılacaktır. Saat 12:00’de başlayacak etkinlikte kontenjan sınırlı olduğundan kayıt ve bilgi için atolyehalka@gmail.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Vegan olmak hakkında sorulara cevap olacak Vegan Haftası başlıyor!

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

3 Şubat Cumartesi: Bitki Takası

Sürdürebilir yaratıcılık temelinde Kadıköy, Yeldeğirmeni’nin sanat ve etkinlik alanı Circuit Istanbul’da bu Cumartesi ücretsiz gerçekleşecek bir bitki takası etkinliği var. İster yetiştirdiğiniz, uzun süredir baktığınız ya da bir türlü kendisini çözemediğiniz bitkilerinizi anlatın, ister hikayesine şahit olduğunuz başka birisiyle bitkinizi değiştirin.

Bu etkinlikte tüyolar, doğru bildiğimiz gelenekselleşmiş bakım yöntemleri, değişik hikayeler (mitler), sorunlara çözüm önerileri konuşulacak.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için Facebook sayfasını ziyaret edebilir ya da info@circuitistanbul.com adresine e-posta atabilirsiniz.

3 Şubat Cumartesi: Sudan Yemekleri Gecesi

Şehirde tanışmak, konuşmak ve paylaşmak için daha fazla alana ihtiyaç olduğuna inanan; alternatif ekonomiyi ve kolektif çalışmaları destekleyen Komsu Kafe Kolektifi ilk defa Sudan mutfağını ağırlıyor.

Yerel mutfağın gündelik lezzetlerinin paylaşılacağı bu etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

3 Şubat Cumartesi: Yeşil Sahalardan Yeşil Enerjiye Dönüş Atölyesi

“Müzede Öğrenme Etkinlikleri” kapsamında çocuklara yönelik çeşitli atölyeler sunan Beşiktaş JK Müzesi, Yeşil Sahalardan Yeşil Enerjiye Dönüş isimli atölyede çocuklar evsel atık türlerini ve nasıl ayrıştıracaklarını öğrenmesini hedefledikleri bu atölye ile doğal kaynaklarımızın korunmasına katkıda bulunuyor.

Yağmur suyu biriktirme alanları ve güneş enerjisi panelleri ile Türkiye’nin ilk “akıllı” stadına sahip Beşiktaş JK buradan hareketle, kağıt yapımı ve monotip baskı çalışmasını içeren bu atölyede çocukların kendilerini sanat yoluyla ifade etme fırsatı bularak yaratıcılıklarını geliştirmeleri, evde aileleriyle de uygulayabilecekleri pratik geri dönüşüm becerileri kazanmaları amaçlıyor.

6 – 9 yaş arası çocuklara yönelik bu atölyeye katılım müze giriş bileti ile sağlanmakta. Katılım için muzeegitim@bjk.com.tr adresine rezervasyon yapılması tavsiye ediliyor. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4 Şubat Pazar: Yeryüzü Repair Cafe Ücretsiz Onarıyor

BUNU DA OKU:  Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı'nın bu haliyle yasalaşmasına neden karşı çıkıyoruz?

Türkiye’de ilk kez, gönüllüler aracılığıyla ücretsiz eşya onarımı yapacak Yeryüzü Repair Café, Kadıköy Söğütlüçeşme’deki kendi atölyelerinde önceki etkinliklerde olduğu gibi arızalı, sorunlu, çalışmayan eşyalarınız uzman gönüllüler tarafından onarmaya devam ediyor.

Arıza tespitinden sonra parça gerekmeden yapılabilecek onarımlar ücretsiz gerçekleşiyor. Parça gerekiyorsa eşya sahibinin sağlaması gerekiyor, bu konuda bilgilendirme/yönlendirme yapılıyor. Bu ay elektrikli ve elektronik cihazlar, giysi, tekstil, takı ve mekanik ürünlerin tamiri yapılıyor.

4 Şubat Pazar günü 12.00-15.00 arası düzenlenecek etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

4 Şubat Pazar: 7’den 77’ye bisikletlerle Barış Manço’ya 

Sahilde tek tek dolaşmaktan sıkılanların buluşma noktası Sahil Bisiklet Ekibi, Barış Manço’yu anma etkinliği ile birleştirdiği bir bisiklet yolculuğu ile Barış Manço Moda Müzesi’nden saat 9.30’da harekete geçiyor, sahil yolu güzergahından, kabrinin bulunduğu Kanlıca’ya Barış Manço’nun şarkıları eşliğinde pedal çeviriyor.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

2 Şubat Cuma itibari ile bitmiş etkinlikler:

29 Ocak Pazartesi-30 Ocak Salı: Doğanın Gizli Gerçekliği Üzerine

Yeni verilerle, üzerine konumlanabileceğimiz yeni bir düzleme ihtiyacımız olduğunu belirten bu etkinlik Karga’nın 4. katında; plastik sanatlar, sahne sanatları, çağdaş sanatlar, sinema, performans sanatları ve müzik alanlarında faaliyetler düzenleyen Kadıköy’ün alternatif kültür ve sanat merkezi saat 15:00’da kargArt’da düzenleniyor.

Etkinliğin açıklaması şöyle:

“Rantiye odaklı şehr-i İstanbul’umuzun gün geçtikçe baskın hale gelen öğeleri paralelinde organize ettiğimiz yaşama / hayata bakış biçimi, bizlere uzun vadede sürdürülmesi imkansız hale gelecek bir kopuş hediye etti.

Yaz tatillerimiz dahil ağaç gölgesi, deniz kenarı, çimenlik üzeri pratiklerimiz ile içgüdüsel olarak yumuşatmaya çalışsak da, sistemin karşılıksız hediyesi olan bu tatsız alışkanlığa, süreç içerisinde neredeyse geri gömülüyoruz .

Belki de parçası olduğumuz çevrenin; kocaman bir yataylar düşeyler kompozisyonu, sağlı sollu park edilmiş arabalı sokaklar deliliği ya da alabildiğine uzanan binalar denizi değil; gerçekte üzerinde yaşadığımız dünya denilen organik düzlem ve onun çılgın doğası / düzeni olduğuna ikna olabilmeyi istiyoruz !? Yeni bir bakış açısı kazansaydık mümkün olabilir mi? Çağın ruhu, en azından farklı ihtimallerin varlığını kabul ettirdi aslında .

BUNU DA OKU:  Paris'in en iyi balını yapan şehir arıcısı Volkan Tanacı ile tanıştınız mı?

Sözün özü; yeni verilerle, üzerine konumlanabileceğimiz yeni bir düzleme ihtiyacımız var ..

3 olgu üzerine 3 sergiden oluşan projenin ilkinin mekansal uzayını, tasarladığı ses kolajı ile dolduran/tamamlayan, radyoFil’ deki programlarından ve dj performanslarından tanıdığımız Aslı Kuşakçı ( a.k.a OriaH ) olacak .

Resim, fotoğraf, nesne, video ve yerleştirme gibi farklı tekniklerden görücüye çıkmamış işleriyle bilindik sergi estetiğinin sınırlarında olabildiğince samimi bir alan deneyimi düşleyen Deniz m. Örnek, sizi Gaia / Yerküre üzerinde yeniden konumlanmaya davet ediyor.”

30 Ocak Salı: Kadıköy Kooperatifi Kendisini Anlatıyor

2014 yılından beri çalışmalarını sürdüren, 2016 Kasım ayında yasal bir kooperatif haline gelen Kadıköy Kooperatifi, İstanbul’da yaşayan ve doğal ürünlere aracısız ulaşmayı hedef alan tüketicilerin/türeticilerin tarafından oluşturulmuş.

BU salı ise Kadıköy Kooperatifi düzenleyeceği bir etkinlik ile kooperatif çalışmaları hakkında bilgi vermek ve sorularınızı cevaplamak için buluşuyor. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

1 Şubat Perşembe:  Food & Mood: Beslenerek Mutlu Olun Atölyesi

Zorlu Performans Sanatları Merkezinde saat 20:00’da başlayacak etkinliklerde, sağlık koçu Pınar Taşkınlar ile beraber hayat tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile yaşam kalitenizi yükseltecek tüyolar veriliyor. Özellikle beslenme üzerine odaklanan bu etkinlik, yediklerinizin hissettikleriniz üzerindeki etkisi hakkında günlük hayatta kullanılabilir bilgiler içeriyor.

Şubat ayından itibaren iki haftada bir her Perşembe gerçekleşecek atölyeler arasında ilişkisel ve kurgusal bir bütünlük olmakla birlikte, her bir atölye de kendi içinde bütündür.

Katılım ücreti 100₺ olan bu atölye hakkında daha fazla bilgi almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Kent
!f İstanbul Film Festivali’nin odağına insanın doğa ile ilişkisini alan 10 filmi

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin programı açıklandı. Festival 15-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da, 1-4 Mart tarihleri arasında ise Ankara...

Kapat