Bir ilk: Hardal tohumundan uçak yakıtı yapıldı, uçuşun karbon salımı yüzde 7 azaldı

Avustralya’daki Qantas Havayolları’na ait bir yolcu uçağı hardal tohumlarından elde edilen biyoyakıtla ilk uçuşunu gerçekleştirdi, uçağın karbon salımında yüzde 7 oranında azalma sağlandı. Geçen yılın rakamlarına göre, hava taşımacılığının tüm karbon salımlarının yüzde 2,5’unu oluşturduğu tahmin ediliyor.

Los Angeles ile Melbourne arasında 15 saatlik bir uçuş gerçekleşen uçağın yakıtında 10’da 1 oranında hardal tohumunun bir türü olan brassica carinata bulunuyor. Hardal tohumunun bu türünün çiftçilerin de yararlanabileceği sürdürülebilir bir yakıt olarak kullanılabileceği konuşuluyor. Bir hektarlık hardal mahsülünden 400 litre uçak yakıtı ya da dizel yakıt üretilebiliyor.

Bugüne kadar biyoyakıt kullanmış olan farklı havayolları da var: 2011’de Alaska Havayolları yemek yağıyla karıştırılmış yakıt kullanırken, Hollandalı şirket KLM 2013 yılında New York ve Amsterdam arasında altı ay boyunca biyo yakıtlı uçuşlar gerçekleştirdi.

Sydney Üniversitesi’nden tarım uzmanı Daniel Tan’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle: “Mahsülü aldıktan bir gün sonra kendi depolarında yağını çıkarıp traktörlerinde kullanabilirler. Hem yetiştirmek hem de çiftçilerin kullanması için uygun. Eğer her yıl buğday yetiştirirlerse bu toprak için iyi olmaz. Buğday mahsülleri arasında her iki ya da üç yılda bir hardal yetiştirip, yağını çıkarıp onu da uçak yakıtı olarak satabilirler.”

BUNU DA OKU:  Ormansızlaştır(ma)
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Genel
Bu da İngiltere’nin çılgın projesi: Adanın bir ucundan diğer ucuna 50 milyon ağaç dikilmesi planlanıyor

Geçtiğimiz Pazar günü Birleşik Krallık hükümeti, bir ada olan İngiltere'nin bir kıyısını diğerini bağlayacak şekilde planlanan 50 milyon ağaçlık yeni...

Kapat