6-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek 10 yeşil etkinlik

Her hafta olduğu gibi bu hafta da, 6- 11 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul’daki etkinlik takviminden sizin için seçtiğimiz yeşil etkinlik listemiz hazır.

Ekolojik mimariden baskı resime, tıbbi bitkilerden robotel yardım kampanyalarını içine alan birbirinden güzel etkinlikler sizleri bekliyor.

9 Şubat Cuma: Ekolojik Kütüphane için Bisiklet Turu

Sahilde tek tek dolaşmaktan sıkılanların buluşma noktası Sahil Bisiklet Ekibi, Cuma günü buluşmalarında bu sefer Ekolojik Kütüphane’ye destek için kitap toplama turu olarak düzenliyor.

Grup, Selamiçeşme Özgürlük parkının içindeki büyük havuzun olduğu alanda buluşup saat 20.00 de pedal çevirmeye başlayacak. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

9 Şubat Cuma: Robotel İstanbul Şubat Toplantısı


3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel ücretsiz protez ürünler geliştirmek için yola çıkmış Amerika merkezli Enabling The Future platformundan esinlenen Robotel hareketi, grek ABS (Amniotic Band Syndrome – doğuştan itibaren çocukların gelişiminde özellikle uzuvları etkileyen bir hastalık) gerekse travma sonucu uzuv kayıplarını telafi etmek istiyor.

Türkiye’nin her yerinden ihtiyaç sahibi kişilere ulaşarak onların hayatlarını değiştirmek için çalışan grup, şimdiye kadar 40’dan fazla el üretmeyi başarmış. Robotel 9 şubat Cuma günü de hem üyelerini hem de yeni destekçilerini bir etkinlikte toplayacak.

Projenin paylaşıp nasıl çoğalabileceğinin ve nasıl daha çok çocuğa ulaşılabileceğinin konuşulacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından, Robotel ile daha fazla bilgiye ise web sayfasından ulaşabilirsiniz.

10 Şubat Cumartesi: Çocuk Hakları Atölyesi

Yeni İnsan Yayınevi ve Kadıköy Belediyesi’nin beraber düzenlendiği etkinlikte, Çocuk Hakları Atölyesi ile çocuklar haklarını keşfediyor. Hayatının akışında karşılaştığı ihlalleri fark ediyor. Kendi hayatlarındaki deneyimleri paylaşarak örnekleri çıkarıyor ve bunları yaratıcı drama ile yorumluyor.

Etkinliğin Facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

10 Şubat Cumartesi – 11 Şubat Pazar: Ekolojik Mimariye Giriş Atölyesi

Suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmek, algılamak; malzemelere hükmetmeye çalışmadan, sadece uyum sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aslında eski olan güncel bir önerme var. Bir ev inşası da yine kendi tarihimiz kadar eski bireysel bir serüven.

Ekolojik tasarım atölyesi malzeme bilgisine bir başlangıç yaparak, hayal edilen yapının ayağa kalkmasındaki basamakları üzerinde duruyor. Etkinlikte Melih Aşanli ile beraber adım adım inşa süreci ve maket ile tasarım yöntemlerini sorgulanıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri düzenlenecek etkinlik, Kokopelli Şehirde merkezinde saat 10:00’da başlayacak. Katılım ücretinin 400 ₺ olduğu etkinliğe katılmak için buradaki formu doldurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilir ya da info@kokopellisehirde.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

10 Şubat Cumartesi – 11 Şubat Pazar: Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Giriş Kursu

Tıbbi ve Aromatik Yetiştiriciliği konusunda doğru elden, doğru bir şekilde bilgi aktarılmasını amaçlayan İstanbul Permakültür Kolektifi, 2 gün süren bir etkinlik ile bu konuyu derinlemesine ele alıyor.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanım alanlarından yetiştiriciliğine, devlet desteklerinden alternatif yaklaşımlara bu konu ile ilgili tüm sorular, uzun yıllar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde ve Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezinde görev yapan ve Aromaterapi Derneği’nin yönetim kurulu üyesi Nazım Tanrıkulu tarafından düzenlenecek.

Etkinlik, 10 Şubat Cumartesi saat 11:00 – 18:00 ve 11 Şubat Pazar günleri saat 11:00 – 17:00 saatleri arasında Halka Sanat Projesinden düzenlenecek. Katılım ücreti 450 ile 550₺ arasında katılımcılar tarafından belirlenen etkinliğe katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

11 Şubat Pazar: Vegan Karayip Yemekleri Gecesi

Şehirde tanışmak, konuşmak ve paylaşmak için daha fazla alana ihtiyaç olduğuna inanan; alternatif ekonomiyi ve kolektif çalışmaları destekleyen Komsu Kafe Kolektifi bu sefer  Batı Hint Adalarının içiçe geçmiş kültürlerini ağırlıyor.

Karayip adalarının sebzeleri, meyveleri ve baharatları alışık olmadığımız bir güzellikle bir araya getiren yerel mutfağının paylaşılacağı bu etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

11 Şubat Pazar: Bitkilerle Yaşam-İç Mekanda Sürdürülebilir Bitki Yetiştiriciliği

Hatırasını, emeğinizi, maddi manevi harcadıklarınızı koruyarak, sürdürülebilir yeşil alanınızı oluşturmak, hem zevkinize hem yaşam şeklinize uygun nasıl birlikte yürür? Satın aldığınız, hediye gelmiş, merakla yaşam alanınıza kattığınız; fakat ne yapsanız! çürüyen, kuruyan ve ölen bitkilerinizin sorunu ne?

Bu soruların cevaplarını merak ediyor, belki de asıl sorunun bitkiler olmadığını düşünüyorsanız Circuit İstanbul’da Pazar günü düzenlenecek bu atölye tam size göre. Bitkiler için en uygun ortamı, sulama şartlarını ve daha birçok konuyu öğrenebileceğiniz bu atölyeye katılım ücreti 100₺.

Katılımın 25 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğe kaydınızı yaptırmak için info@circuitistanbul.com‘a mail atabilirsiniz. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

8 Şubat Perşembe itibarı ile sona ermiş etkinlikler:

6 Şubat Salı: İklim Kafe Konuşmaları – 2

İklim değişikliği alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenler, klim Kafe Konuşmaları’nda iklim değişikliğiyle ilgili çeşitli konuları, politikadan atmosfer bilimlerine, ekonomiden psikolojiye kadar disiplinler arası bir ortamda tartışmak üzere bir araya geliyorlar.

İklim Kafe Konuşmaları serisinin ikincisi, 2017/18 Mercator-İPM Araştırmacısı Barış Karapınar’ın “Çiftçiler iklim değişikliğine nasıl uyum sağlıyor? 700 çiftçiyle yapılan anket sonuçları” başlıklı konuşmasıyla, 6 Şubat saat 17:30’da, İPM Karaköy’de gerçekleşecek.

Etkinliğe katılım için burayı tıklayabilirsiniz.

6 Şubat Salı: Baskı Resim Serisi

4 bölümden oluşan bu seride katılımcılar, çeşitli baskı resim tekniklerini öğrenecek, bu tekniğe dair temel bilgiler edinecek, materyalleri tanıyacak, bir şekil oymayı ve çizmeyi öğrenecek ve bir dizi baskı yapacaklar. Bu seri boyunca katılımcılar hayvanlar teması üzerinde yoğunlaşacaklar.

Etkinlik takvimi şu şekilde:

Sal. 06 Şub. 19.00 – 21.00 – Baskı resim, 1. bölüm: Çizim/Tasarım
Sal. 13 Şub. 19.00 – 21.00 – Baskı resim, 2. bölüm: Oyma
Sal. 20 Şub. 19.00 – 21.00 – Baskı resim, 3. bölüm: Baskı
Sal. 27 Şub. 19.00 – 21.00 – Baskı resim, 4. bölüm: Baskı

Ders başına 45₺, tüm seri için 150₺ katılım ücretinin olduğu etkinliğe önceden kayıt yaptırmanız gerekli, bunun için  Circuit ile info@circuitistanbul.com e-posta adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfasından daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün.

7 Şubat Çarşamba: Temizlik ürünlerimizi kendimiz yapıyoruz!

Sarıyer’de çocuk ve yetişkinler için sürdürülebilir yaşam ve ekoloji odaklı öğrenme ve deneyimleme alanı olarak kurulmuş Kokopelli Şehirde Çarşamba günü sizi evinize giren deterjan ve temizlik ürünlerinin zararlarından bahsedip, tüketimlerinizi değiştirme yolunda atabileceğiniz adımlar üzerine bir sohbete ve bir yandan da birlikte bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyicisi yapacağınız bir etkinliğe çağırıyor.

Bu ücretsiz etkiliğine katılmak için buradaki formu doldurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilir ya da info@kokopellisehirde.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

6-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek 10 yeşil etkinlik” için 2.409 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Dünyadan Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması fotoğrafları

31 Ocak 2018 akşamı Ay Tutulması, Dünya ve Ay Arasındaki mesafenin en aza indiği güne denk geldi ve yaklaşık 150...

Kapat