Bu yaz cildinizi korumanız için 5 öneri

Bazen çok sıcak olsa da herkesin sevdiği yaz artık burada ve tatiller de başlamak üzere. Güneşin etkisi giderek arttıkça cildinizi korumanın önemi de giderek artıyor.

Biz de bu yaz cildinizi korumanız için size 5 öneri hazırladık:

1. İçeriden koruyun

3245467689

Sadece cildinize ne sürdüğünüz değil, nasıl beslendiğiniz de önemli. Yüksek antioksidan içeren besinleri yemeniz bu yaz cildinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Bununla beraber bol su içeren salatalık, karpuz, avokado gibi besinler ile beslenmeniz de cildinizi güneşin kurutucu etkilerine karşı koruyacaktır.

2. Bol su için

234567(4)

Tabii, hiç bir besin direkt su içmenin yerine geçemez. Sıcaklar aynı zamanda daha fazla su kaybı ve susuzluk riskini de beraber getiriyor. Vücudunuzu dinleyerek ve yeterli miktarda su içerek hem vücudunuzu hem cildinizi nemli tutar, aynı zamanda detoks da yapmış olursunuz.

3. Doğru güneş kremini seçin

23425346

İyi bir güneş kremi, parabensiz, oxybenzone, A vitamini (Retinly Palmitate) ve koku içermez. Aynı zamanda sizi UVA ve UVB’den koruman için geniş bir spektruma sahip olmalıdır.

4. Egzersiz:

3142354

Egzersiz cilt sağlınıza düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olmakta. Yaptığınız egzersiz sırasında terlemek, vücut ısınızı kontrol altına alır, toksinleri vücudunuzdan atar ve cildinizdeki gözeneklerden kiri atar. Terlemek aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır ve böylelikle cildinizin parlamasını sağlar.

5. Dışarı çıkmayı iyi planlayın

34354657

Son olarak dışarı çıktığınız zamanı göz önünde bulundurun. Eğer çok sıcak bir günse, sabah 10’dan önce ve akşam üzeri 16’dan sonra dışarı çıkmayı tercih edin. Merak etmeyin güneş geç saatlere kadar sizinle.

BUNU DA OKU:  Depresyonun beklenmeyen 6 yan etkisi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım
Tanışın: Akdeniz beslenme modeli

Aslen bir yaşam biçimi ve sürdürülebilir bir beslenme yolu olan Akdeniz beslenme modelinden bahsedeceğiz.

Kapat