İki teker bir kitap: Köy çocuklarına kitap dağıtmak için pedallayan bisikletçi

İzmir Urla’da yaşayan Önder Faruk Ünal, bisikletinin arkasında taktığı römorkuyla İzmir’in köylerinde yaşayan çocuklara kitap götürüyor. Ünal, “Çocukların yüzündeki sevinç bana enerji veriyor. Pedalları daha güçlü çeviriyorum” diyor. 

TIKLAYIN: Bodrum’da harabe bir ev çocuk kütüphanesine dönüştürüldü

İlk Ses Gazetesi’nin haberine göre; çocukların okuma alışkanlığı kazanmasını sağlamak için yağmur, çamur, kar kış demeden bisikletiyle yola koyulan Ünal, köylerdeki yüzlerce çocuğa kitap ve kırtasiye malzemesi dağıttı. ‘Eşekli Kütüphaneci’ olarak bilinen Mustafa Güzelgöz’den ilham alarak bu çalışmayı gerçekleştirdiğini ifade eden Ünal, projeyi başlatma kararını 2016 yılında almış. Bir aydır köy yollarında pedal çeviriyor.

Aynı zamanda engelli bireylerin fiziksel ve sosyal rehabilitasyonu için çalışmalar yürüten Eşpedal Derneği’nde görevli olan Ünal, ‘İki Teker Bir Kitap’ projesinin öyküsünü şöyle anlatıyor: “Çoğumuzun evinde kütüphanesi vardır. Aldığımız kitapları okuduktan sonra özenle muhafaza ederiz. Zamanla rafları süsleyen birer obje haline gelir başkaları tarafından da okunmayı bekleyen kitaplar. Kütüphanemde bulunan onlarca kitaba baktıkça, neden okumayı isteyip de alamayan kitapseverlerle paylaşmak olmasın sorusuna da bir cevaptır Bisikletli Kütüphaneci.

‘Bisiklet kütüphanemizin kitap sayfalarında pedallamaya hazır mısınız?’ parolası ile her türlü siyasi içerikten ve ticari amaçtan uzak bir proje başlattım. İlk önce 8 Aralık 2016 tarihinde sosyal medya sayfası olarak İki Teker Bir Kitap – Bisikletli Kütüphaneci sayfasını oluşturdum. İzmir ilçe ve köylerine bisiklet römorkunda taşıyacağım kitaplar ile ulaşarak farkındalık yaratmak, kitap sevgisini kazandırmak, kitap okuma oranını artırmak, özellikle cep telefonu ekranını tıklayan birey yerine kitap sayfalarına dokunan birey olmanın önemini anlatmak ve ülkemizin diğer yörelerinde de benzer projelerin artmasına destek olmak temel amaçlarım.

“Rahmetli babamın memur maaşıyla zar zor aldığı pinokyo bisikletim ile başladı bu dostluk. İki teker üzerinde İzmir’de gezmediğimiz yer kalmayınca çevre ilçelere, illere kadar devam etti pedallar dönmeye. Meslek hayatımın başlaması ve atamalar ile farklı şehirler, kültürler, yaşamlar görerek devam etti iki teker sevdası. Bisikletlerim değişse de o vermiş olduğum isim hiç değişmedi, yaşadığım her anın içindeydi Abdülcanbaz.

BUNU DA OKU:  Sen Durdurabilirsin dönüşüm sergisi ziyarete açıldı

Kimi zaman dertleştik oturup deniz kenarında, bir bankın üzerinde mataramızdaki suyu birlikte yudumladık, kimi zaman sevindik, yüzümüze vuran mutluluk rüzgarını birlikte hissettik, kimi zaman üzüldük, yoğun bir yağmur altında üstümüz başımız çamurdan batana kadar pedal çevirdik, kimi zaman doğa içerisinde heybemizdeki yiyeceğimizi paylaştık,  kitabımızın sayfalarını çevirdik, birlikte kadeh kaldırdık onunla aydınlık yarınlara… Anlayacağınız yaşamın içinde devam ediyor bu dostluğumuz” dedi. Kitap okumayı da çok sevdiğini söyleyen Ünal, “Emekli sınıf öğretmeni rahmetli babam, her ay bir iki tane alarak tanıştırdı beni çocukluğumun sessiz öğretmenleriyle. Kitap ile dostluğumuz böylece başladı ve devam ediyor.”

Zorluklarla dolu bir proje yürüttüğünü ancak bağışçıların gönderdiği kitapları köylere götürmeye devam edeceğini söyleyen Ünal, “Projede ‘sürdürülebilirliğin’ en önemli kıstaslarından birisi olmasından hareketle; kitap okuma bilincinin artırılmasına yönelik kamuoyunda farkındalık oluşturmak istiyorum. Boş vakitlerde akan zamanın çok daha etkin geçirilebileceğine yönelik olumlu algılar tesis etmek, ülkemizin kitap okuma alışkanlığını önemseyen, kitaba değer atfeden bir ülke olarak konumlandırılmasında rol almak, kent-taşra ilişkisinin güçlendirilmesi yönünde olumlu algıları tesis etmek ve bisiklet dernekleri/toplulukları arasında dayanışma ve işbirliğini güçlü kılmak başlıca hedeflerimden. Önümüzdeki yıllarda ülkemizin her yerinde dayanışma ve işbirliği içerisindeki bir bisikletli kütüphaneci ağını görebiliriz belki.  Başlangıç seviyesinde olmasına rağmen proje gerçekten çok ilgi gördü. Her şeyden en önemlisi de arkadaşlarımı yanımda görmek. Kitap bağışı hakkında o kadar çok destek gördüm ki anlatamam. Çalıştıkları ortamda kampanya düzenleyenler, kitap bağışı için mesaj gönderenler, telefon ile arayanlar, evindeki hobi dergilerini bile hiç çekinmeden hediye eden dostlar… Bir ay zarfında kendi kütüphanem hariç 342 adet kitap yer buldu ‘İki Teker Bir Kitap’ kütüphane raflığında” dedi.

Haber: Çağla Geniş // İlk Ses Gazetesi
Fotoğraflar: İlk Ses Gazetesi

BUNU DA OKU:  Google Earth'ün objektifine takılan 11 inanılmaz kare

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Hayat, Spor
Olimpos’ta yüzde 100 vegan otel açılıyor

12 yıldır vegan bir yaşam süren işletmeci Emre Dilek'in girişimi ile Antalya Olimpos'ta yüzde 100 vegan bir otel açılıyor. 2019...

Kapat