İş hayatında etsiz yaşam

Plaza veya iş hayatıyla özdeşleşen, öğle arasında sipariş edilen yemekler, çoğunlukla tercih edilen fast food alternatifleri, (istesek de) değiştirilemez bir alışkanlık olarak haftaiçi hayatımıza temelini atıyor.


Mason-jar-lunches-Flavor-574
Gel gelelim şirket içindeki ritüellere yada takıma uyum sağlayayım derken, beslenme alışkalnlıkları da işle birlikte değişiyor. “Evden mi getirsem acaba” sorusunu sormaya bile yeltenemediğimiz, yoğun tempo, stres ve meşguliyet arasında bir yolunu bulup sebze odaklı beslenmeye geçmeye karar verenlere ve geçmek isteyip de bahane üretenlere, kolaylık sağlayacak birkaç tüyo aşağıda.

1. Sebze meyve gücünü kullanın
Kendinizi sebze tasları hazırlamaya şimdiden alıştırın. Lifli sebzelerin protein, magnezyum, demir, potasyomun ve C vitaminini deposu olduğnu düşünürsek, başlı başına sadece bu sebzeleri öğününüze dahil etmeniz hiç de kötü bir karar olmaz. Soslarınız ve daha fazlası için sevdiğiniz meyveleri ekleyin. Fındık, fıstık, avokado, nar gibi sevdiğiniz tatları sos olarak kullanın. Limon suyu ve balzamik mutfaktan eksik olmasın. Minik bir kavonozda taşıyabileceğiniz miktarda sosunuzu hazır edin.

2. Favori listenizi oluşturun
Evden yemek götürememeye dair en güzel bahane “ne hazırlasam bilemedim” olur. Bu bahaneyi etkisiz hale getirmek için kendinize bir gıda listesi oluşturun. Öncelikle sevdiğiniz tatları not alın. Bu hem sebze odaklı beslenme hevesinizi diri tutacak, hem de çevrenize ve iş arkadaşlarınıza tavsiye edebileceğiniz nice tariflere kadar uzayacaktır. Listeyi kolaylık seviyesine göre sıralamanızı tavsiye edebiliriz ama yine de siz en sevdiklerinizi başa koyun.

3. Tarifleri basitleştirin
Eğer yemek hazırlamak pek size göre değilse ve vakit ayırmaktan şikayet ediyorsanız, kendi mutfak operasyon zincirinizi oluşturun. Eve gelen gıdalara yapılacaklar, temizleme, saklama, öğün ajandası gibi listeler hazırlayarak, hem beslenme çantanızı vakit kaybetmetmeden hazırlayabilir, hem de yemek yapmayı daha basitleştirebilirsiniz. Örnek olarak satın aldığınız gıdayı temizleyerek saklayabilirsiniz. Hatta hoşunuza giden malzemeleri doğarayıp yada ayıklayıp bir arada sakladıktan sonra, dolaptan çıkarır çıkarmaz tüketmeye hazır edebilirsiniz. Soslar için güzel bir yöntem aynı zamanda salatalar için de.

4. Olmazsa olmaz sefer tasları
“Bu yaşıma geldim, sefer tası beni bozar” demeyin. Aynılaşan plaza hayatında fark yaratmak için bu fırsat kaçmaz. Biliyoruz ki çoğu çalışan bunu tercih etmese de, örnekleri gördükçe ilham alıyor davranış değiştirebiliyoruz. Paket gıdaların ve siparişlerin yol açtığı tek kullanımlık plastik ve kağıt tüketimine tavan yaptıran siparişlere alternatif olarak evden yemek getirme hareketi “bir gün herkes işe sefer tasıyla gelecek” dedirtecek cinsten.

BUNU DA OKU:  Portakallı, mandalinalı maş fasulyesi salatası
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Vejetaryen ve Vegan
Bir hayalin adı: 8bin100

Nasıl biz ne yersek oyuz diyorsak, Aysun da inekleri için aynısını diyor

Kapat